Zamknij
REKLAMA

Jakie schody wybrać do domu z poddaszem?

08:15, 29.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Wykończenie domu jest zazwyczaj zajęciem bardzo pracochłonnym i wymagającym wykorzystania przemyślanych rozwiązań. Oznacza to, że samodzielnie należy dobrać odpowiednią podłogę, drzwi, parapety, a w budynkach, które posiadają więcej niż jedną kondygnację lub poddasze, należy również zamontować schody. W przypadku projektów domów z poddaszem użytkowym schody są jednym z najważniejszych elementów komunikacji budynku i rozdzielają część dzienną od nocnej.

Jak wybrać wygodne schody do domu z poddaszem?

Schody znajdujące się wewnątrz domu czy też mieszkania muszą być oczywiście dopasowane do wystroju, aby tworzyć harmonijną całość. Jednak najważniejsze jest, aby były jak najbardziej wygodne w codziennym użytkowaniu. Istnieje kilka rozwiązań, które najczęściej stosuje się w budynkach mieszkalnych. Najpopularniejsze z nich to oczywiście schody proste, kręcone oraz zabiegowe. Każdy z tych typów posiada zarówno swoje zalety, jak i wady, a o tym, który wykorzystać powinni decydować właściciele lokalu.

Kiedy warto zdecydować się na schody proste?

Schody proste są najczęstszym rozwiązaniem spotykanym głównie w kamienicach, blokach oraz budynkach użytku publicznego. Jednak ze względu na łatwość montażu są również często stosowane wewnątrz domów i mieszkań. W zależności od wielkości oraz wysokości pomieszczenia mogą być one jednobiegowe albo ułożone w kształt litery "L" lub "U". W przypadku schodów prostych w miejscach zmiany kierunku stosowane są podesty, dlatego wiele osób uważa je za najwygodniejsze rozwiązanie. Tego typu schody posiadają wszystkie stopnie w jednakowych wymiarach, co jest bardzo wygodne zwłaszcza w przypadku korzystania z nich wielokrotnie w ciągu dnia. Największą wadą schodów prostych, zwłaszcza dwubiegowych jest duża ilość miejsca, którą zajmują. Ze względu na to są one najczęściej wykorzystywane w przestronnych domach.

Czym wyróżniają się schody zabiegowe?

Schody zabiegowe charakteryzują się specjalną konstrukcją w miejscu zmiany biegu, czyli kierunku. Zamiast tradycyjnych spoczników w przypadku tego typu schodów stosuje się stopnie o kształcie trapezów lub trójkątów. Dzięki temu zajmują zdecydowanie mniej miejsca i są bardzo dobrym rozwiązaniem do wnętrz o niewielkiej powierzchni. Schody zabiegowe są mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu i stwarzają większe trudności osobom z problemami w poruszaniu się, natomiast w niektórych przypadkach są jedynym możliwym rozwiązaniem. W porównaniu do schodów prostych lub kręconych schody zabiegowe są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, a dzięki możliwości wykończenia ich właściwie w dowolny sposób mogą się prezentować równie atrakcyjnie.

Efektowne schody kręcone

Schody kręcone są rozwiązaniem wyjątkowo efektownym. Ich niepodważalną zaletą jest niewielka ilość miejsca, którą zajmują. Dzięki temu można je zamontować właściwie w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Prezentują się wyjątkowo lekko i są bardzo dekoracyjne, a dodatkowo ich montaż jest stosunkowo łatwy. Nie można jednak zapominać o tym, że schody kręte są bardziej strome od pozostałych typów. Z tego względu przy ich projektowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na poszczególne wymiary stopni oraz zastosowanie wygodnej i bezpiecznej balustrady. Pomimo tego, że schody kręcone prezentują się bardzo efektownie i można je z łatwością zamontować praktycznie w każdym miejscu , niestety nie wszędzie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Ich największą wadą jest stromość oraz kształt stopni, przez co nie są dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ stwarzają duże ryzyko upadku. Nie powinno się ich również montować u osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się, ponieważ w porównaniu do innych typów schodów są mniej wygodne.

Wybór materiału i wykończenie

Wybór materiału do budowy schodów oraz sposób ich wykończenia zazwyczaj są podyktowane w dużej mierze własnymi preferencjami oraz sposobem wykończenia pozostałych części domu. Należy jednak pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę również na trwałość wybranych materiałów oraz wykończenie ich w praktycznych sposób. Słupy oraz balustrady przy schodach z całą pewnością pełnią funkcję dekoracyjną, jednak przy ich wyborze warto również kierować się stroną praktyczną. Przy dużej liczbie mieszkańców, a także w przypadku posiadania dzieci ważne jest, aby wszystkie dodatkowe elementy były wykonane w sposób trwały, a także, aby można było je z łatwością utrzymać w czystości.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%