Zamknij
REKLAMA

Jak obliczyć i gdzie zapłacić podatek od nieruchomości?

00:00, 29.07.2022 | materiał partnera

Nieruchomości możemy kupować w różnym celu. Jedni z nas chcą mieć własne mieszkanie, inni planują je wynajmować, a kolejni kupujący wydzielać tereny pod budowę nowego lokum. W większości przypadków jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto wiedzieć, z czym się wiąże. Kupując nieruchomości, bez względu na ich przeznaczenie, jesteśmy zobligowani do odprowadzania odpowiednich podatków. Jak je obliczyć oraz kiedy i gdzie zapłacić, aby nie spotkać się z konsekwencjami?

Czy podatek od nieruchomości jest obowiązkowy?

Aby dowiedzieć się, czy podatek od nieruchomości jest obowiązkowy dla wszystkich, musimy zdefiniować, jakich przedmiotów dotyczy. Wyłączone są z niego grunty rolne oraz tereny leśne. Obowiązek podatkowy jest określony w ustawie i tylko ona jest podstawą do uiszczania należności za konkretne tereny i nieruchomości. Opłaty obejmują pewne określone wartości maksymalne, które nie mogą zostać przekroczone. Maksimum podatkowe określa raz do roku Minister Finansów.

Zgodnie z powyższą ustawą opodatkowaniu podlegają grunty, budynki oraz ich części, a także budowle i ich części, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatku nie zapłacimy również w przypadku, gdy tereny należą do innego państwa lub ich właściciela określają zawarte umowy międzynarodowe. Także grunty, które wykorzystane zostały pod działalność samorządów terytorialnych, są wyłączone z obowiązku płacenia daniny. Nie dotyczy to również tych części, które stanowią własność Skarbu Państwa.

Kto jest zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości?

Płatnik podatku od nieruchomości również został określony w ustawie. Jest to osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która jest prawowitym właścicielem nieruchomości bądź budowli. Może to być także wieczysty użytkownik gruntu, ale też właściciel nieruchomości, której część jest własnością Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego.

Jak obliczyć wysokość podatku od nieruchomości?

Aby obliczyć wysokość podatku, musimy znać metraż naszej nieruchomości. Jest on zanotowany w ewidencjach prowadzonych przez samorząd terytorialny. Wyniki pomiarów podatnik musi umieścić w swojej deklaracji podatkowej, która pokaże, jak wysoką daninę zapłaci. Ważne jest, aby pamiętać, że wartość nieruchomości nie ma wpływu na wysokość kwoty.

Aby ustalić, jak wysoką kwotę podatku zapłacimy, musimy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie gminy. Stawki są ustalane raz do roku właśnie przez organ gminny, natomiast maksymalna wysokość podatku ogłaszana jest przez Ministra Finansów. Wszelkie zmiany w wysokości opłat są spowodowane waloryzacją, natomiast nie mogą one przekroczyć ustalonej kwoty maksymalnej.

W zależności od tego, czy kupujemy nieruchomość do wprowadzenia się, czy też budujemy lokum, będą obowiązywały nas inne terminy. W pierwszym przypadku z obowiązkiem podatkowym mamy do czynienia od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po dokonaniu zakupu. Jeśli wziąć pod uwagę budowę nowej inwestycji, obowiązek odprowadzania podatku rozpocznie się od 1 stycznia następnego roku podatkowego.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%