Zamknij
REKLAMA

Esperal Łódź stosuje się w leczeniu alkoholizmu

11.53, 21.10.2022 . Aktualizacja: 11.55, 21.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Główną i zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia uzależnienia jest psychoterapia, jednak wiele osób uzależnionych od alkoholu na początkowej drodze do zdrowienia sięga po dodatkowe wsparcie.

Najczęściej jest nim popularna od lat wszywka alkoholowa, czyli lek w postaci tabletki wszywanej pod skórę. Znany wcześniej pod nazwą Esperal Łódź, Disulfiram należy do metod awersyjnych leczenia alkoholizmu. Wywołując wstręt do alkoholu, lek prowadzi do zaprzestania picia. Złamanie abstynencji podczas stosowania wszywki może wywołać u uzależnionego wiele nieprzyjemnych objawów, które mogą zagrażać jego zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu.
Należy pamiętać, że Esperal, bo tak najczęściej określa się wszywkę, jest jedynie środkiem wspomagającym proces leczenia i jako taki powinien być traktowany przez uzależnionego. Istnieje wiele przykładów osób uzależnionych, które dzięki połączeniu psychoterapii i Disulfiramu posiadając motywację i samozaparcie, osiągnęły pozytywne efekty w leczeniu swojego uzależnienia i wróciły do życia w całkowitej trzeźwości.

Jak działa Esperal i w jakim celu się go podaje?

Wszywka alkoholowa Esperal stosowana jest najczęściej u osób uzależnionych w przypadku konieczności przerwania ciągu alkoholowego (np. przed rozpoczęciem zamkniętego leczenia odwykowego), a także jako środek wspomagający wytrwanie w trzeźwości podczas terapii. Tabletka działa natychmiast po jej umieszczeniu pod skórą alkoholika, a dokładnie mówiąc, pod mięśniem. Disulfiram, jako substancja czynna uwalniana jest do krwioobiegu. W chwili spożycia alkoholu osoba uzależniona może odczuwać nieprzyjemne skutki zmieszania alkoholu i Esperalu. Mają one na celu powstrzymanie alkoholika od spożywania alkoholu. 

Czy metoda awersyjna jest bezpieczna?

Zastanawiając się, czy wszywka alkoholowa Esperal jest bezpieczna dla uzależnionego, warto zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię. Wszyty podskórnie Disulfiram blokuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w wątrobie. Dopóki osoba uzależniona podczas terapii awersyjnej nie spożyje alkoholu, lek nie uwolni się w organizmie, a co za tym idzie, pacjent nie odczuwa negatywnych skutków ubocznych (działań niepożądanych). Jednak w przypadku spożycia choćby niewielkiej ilości alkoholu, już po 10 minutach, w organizmie uzależnionego dochodzi do zatrucia alkoholowego na skutek gromadzenia aldehydu octowego. W zależności od ilości spożytego alkoholu, a także stanu zdrowia pacjenta mogą pojawiać się objawy utrzymujące się do nawet do kilkunastu godzin.
Do najczęściej spotykanych symptomów należą: 

 • skoki ciśnienia,
 • trudności w złapaniu tchu, 
 • kołatanie serca,
 • wymioty,
 • nudności, 
 • nadmierne pocenie się, 
 • lęk, 
 • poczucie dezorientacji,
 • bóle głowy.

W przypadku spożycia większej ilości alkoholu lub złego stanu zdrowia u uzależnionego może dojść do:

 • uszkodzenie nerek,
 • uszkodzenia układu nerwowego, 
 • zapaści, 
 • zawału serca, 
 • marskości wątroby,
 • a nawet śmierci.

Ze względu na powikłania, jakie mogą pojawić się podczas terapii wszywką po spożyciu alkoholu, przed użyciem Esperalu warto rozważyć, czy osoba znając możliwe powikłania jest gotowa na leczenie.

Esperal jako produkt medyczny ma swoich zwolenników, jak i przeciwników

Stosowana od lat jako środek wspomagający w leczeniu alkoholizmu wszywka alkoholowa Esperal ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego? Mówi się, że choroba alkoholowa to choroba emocji, dlatego straszak, jakim niewątpliwie jest Esperal, to tylko tymczasowe rozwiązanie, które nie pozwala choremu uporać się z uzależnieniem. A w dłuższej perspektywie najczęściej prowadzi do ponownego spożycia alkoholu. Wielu terapeutów uzależnień uznaje Disulfiram za metodę kontrowersyjną i nieetyczną podkreślając, że lek wywołuje jedynie strach i lęk przed spożyciem alkoholu ze względu na ewentualne powikłania. W wielu przypadkach po upływie skuteczności wszywki, uzależniony chcąc wynagrodzić sobie czas abstynencji, wraca do nałogu popadając w jeszcze silniejsze uzależnienie, 
Z drugiej strony mimo faktu, że metoda uznawana jest za kontrowersyjną, nie ulega wątpliwości, że wszywka alkoholowa Esperal pomogła wielu osobom skutecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadku, kiedy osobie uzależnionej brakuje dodatkowej motywacji do pozostania w trzeźwości. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego to procedura bardzo prosta i nie wymagająca od pacjenta specjalnego przygotowania. Jedynym wymogiem jest zachowana wcześniej min. 24 godzinna. abstynencja. Cały zabieg przeprowadzony jest w kilku etapach.

Wywiad lekarski i ustalenie ilości leku

Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego ustala stan zdrowia pacjenta, długość trwania uzależnienia, a także (na podstawie wieku, wagi i stanu pacjenta) ilość wszytego Esperalu.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu pacjent zgłasza się do gabinetu trzeźwy z zachowaniem dobowej abstynencji. Po zapoznaniu się z przebiegiem zabiegu, ewentualnymi powikłaniami związanymi ze spożyciem alkoholu podczas leczenia wszywką, podpisuje zgodę na jego wykonanie. 

Znieczulenie miejscowe i implantacja leku

Z racji, że Disulfiram umieszczany jest podskórnie za mięśniem w okolicy pośladka lub łopatki, przed przeprowadzaniem implantacji pacjent jest znieczulany miejscowo. Sam zabieg wszycia polega na nacięciu skóry, a następnie na umieszczeniu na odpowiedniej głębokości leku. Znieczulenie miejscowe stosowane przez lekarzy jest podobne do tego, którego używają dentyści podczas zabiegów stomatologicznych. Jest to znieczulenie bardzo skuteczne.

Założenie szwów na ranę i informacja

Po przeprowadzonej implantacji lekarz zakłada szwy rozpuszczalne na ranę i opatrunek. Pacjent otrzymuje zaświadczenie o przeprowadzonym zabiegu, jak również kartę informacyjną z zaleceniami pozabiegowymi.
W zależności od stopnia gojenia rany szwy samoistnie się rozpuszczą. Kolejna implantacja może być wykonana po upływie 8-12 miesięcy. 

Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego

Wszywka alkoholowa Esperal nie jest wskazana w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, osób uczulonych na tabletkę antyalkoholową Disulfiram, a także w sytuacji, kiedy pacjent przed zabiegiem nie zachował przynajmniej 24-godzinnej abstynencji lub na zabieg zgłosił się pod wpływem alkoholu. Implantacja leku nie być również przeprowadzona w przypadku braku zgody pacjenta na wykonanie zabiegu.
Implantacja leku, jakim jest wszywka alkoholowa Esperal, nie jest wskazana w przypadku niektórych chorób: układu oddechowego, nerek i wątroby, niedoczynności tarczycy, padaczce i cukrzycy. 
Implantacja Esperalu nie jest również wskazana w przypadku:

 • niewydolności serca lub niewydolności krążenia, 
 • zawału serca, 
 • nadciśnienia,
 • chorób niedokrwiennnych serca, 
 • zapalenia wielonerwowego lub nerwu wzrokowego,
 • zaburzeń psychicznych.

Zawsze przed zaszyciem alkoholowym przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem aby wykluczyć wszystkie możliwe przeciwwskazania do implantacji leku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%