Zamknij
REKLAMA

Jak czytać oferty firm pożyczkowych?

09:07, 28.04.2020 | materiały partnera

Brak gotówki w portfelu sprawia, że szukamy sposobu na jej szybkie zdobycie. W takim przypadku często sięgamy po pożyczkę przez internet. Okazuje się jednak, że ofert dostępnych online jest bardzo wiele. Jak spośród nich wybrać najlepszą? To trudne dla osoby, która nie wie, jak czytać propozycje pożyczkodawców i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Wartość portfela pożyczek pozabankowych wynosi 4,3 mld zł. Portfel zobowiązań 57% instytucji pożyczkowych nie przekracza 1 mln zł, tylko 12% ze wszystkich pożyczkodawców posiada portfel o wartości wyższej niż 10 mln zł. Łączna suma zobowiązań całego sektora pożyczkowego to obecnie 3,9 mld zł, a wartość pożyczek największych instytucji pożyczkowych zwiększyła się o 4,5%.

Zmieniła się kwota pierwszej pożyczki udzielanej przez firmy pożyczkowe – średnio wynosi 940 zł. Przeciętna kwota kolejnego zobowiązania udzielonego przez sektor pozabankowy to 1506 zł, chociaż widać wyraźny trend zwiększania kwoty pożyczki, co jest wynikiem rosnącej popularności szybkich pożyczek ratalnych online.

Przyznawalność pożyczek, czyli tzw. approval rate, w sektorze pozabankowym dla nowych klientów wynosi 23%, a dla powracających – 64%. To oznacza, że nie każdy wniosek pożyczkowy jest rozpatrywany pozytywnie. Instytucje pozabankowe weryfikują pożyczkobiorców w bazach zewnętrznych, a także stosują zaawansowane metody scoringowe oparte na narzędziach wewnętrznych. Niestety, nie wszyscy pożyczkobiorcy analizują oferty przed podpisaniem umowy pożyczki. To sprawia, że część z nich pożycza pieniądze po prostu drogo.

– Polacy chętnie korzystają z pożyczek, jednak często robią to przypadkowo, nie analizując ofert i nie czytając umów pożyczkowych. Takie podejście wynika czasami z pośpiechu, a czasami z braku wiedzy pozwalającej z wielu ofert wybrać tę, która jest najkorzystniejsza – zwraca uwagę ekspert https://www.hapipozyczki.pl/. – Jednak poświęcenie trochę czasu na sprawdzenie pożyczkodawcy i parametrów pożyczki może dać pożyczkobiorcy wymierne korzyści. Są one widoczne w niższych kosztach czy oprocentowaniu, a także w atrakcyjniejszych warunkach spłaty zobowiązania – dodaje ekspert.

Jak analizować oferty firm pożyczkowych?

Korzystanie z internetowych pożyczek pozabankowych jest bardzo proste i szybkie. Wszystkie formalności załatwimy za pomocą kilku kliknięć bez wychodzenia z domu. Dodatkowo wzięcie takiego zobowiązania jest również bardzo bezpieczne, ponieważ pożyczkodawcy korzystają ze specjalnych zabezpieczeń, aby chronić dane swoich klientów.

Jednak zanim wybierzemy instytucję pozabankową i odpowiednią ofertę pożyczkową, powinniśmy najpierw wyszukać najlepszą propozycję. Aby to zrobić, warto skorzystać z porównywarki internetowej lub rankingów pożyczkowych, jakie bez problemu znajdziemy w internecie. Dzięki temu ograniczymy poszukiwania pożyczki do kilku ofert. W porównywarce trzeba wpisać kwotę zobowiązania oraz okres spłaty, jaki nas interesuje. Na podstawie tych danych aplikacja wytypuje najkorzystniejsze oferty. Teraz wystarczy je porównać i wybrać z nich najtańszą.

Jak czytać takie oferty? Ważne, aby podczas analizy propozycji pożyczkowych zwrócić uwagę na koszty zobowiązania, wysokość oprocentowania, prowizji, a także na inne opłaty (administracyjna, przygotowawcza itp.). Najbardziej miarodajnym parametrem łączącym wszystkie koszty pożyczki jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jeśli szukamy taniego zobowiązania, warto wybrać takie, które ma niskie RRSO. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wysokość dostępnej pożyczki w danej ofercie (nowi klienci niekiedy mogą pożyczyć tylko niższą kwotę), a także na okres spłaty. Ten ostatni ma wpływ na wysokość raty, którą należy dostosować do naszych możliwości finansowych. Im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata miesięczna.

Po analizie pożyczki warto również poświęcić kilka chwil na sprawdzenie wiarygodności instytucji pozabankowej, z której oferty chcemy skorzystać.

Analiza umowy pożyczki

Szybka pożyczka na raty online to zobowiązanie, które charakteryzuje się uproszczonymi procedurami i zminimalizowanymi formalnościami. Przy jej zaciąganiu trzeba jednak zachować rozsądek. Ważna jest analiza oferty, a także dokładne zapoznanie się z umową pożyczki przed jej podpisaniem. Pamiętajmy, że w momencie złożenia swojego podpisu na dokumencie (lub jego akceptacji online) przyjmujemy warunki pożyczkodawcy, a do tego zobowiązujemy się do zwrócenia pożyczki wraz z ustalonymi kosztami w określonym terminie.

W trakcie czytania umowy warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kwoty zobowiązania, terminów spłaty i kosztów - w tym wysokość odsetek i innych opłat. Wszystkie te parametry powinny być zgodne z wcześniejszymi ustaleniami z pożyczkodawcą.

Trzeba zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się jakieś opłaty ukryte, o których nie wiedzieliśmy w trakcie wybierania pożyczki. Wszelkie niezrozumiałe kwestie lub nieznane koszty powinniśmy wyjaśnić z pożyczkodawcą przed podpisaniem umowy. Dodatkowo warto wiedzieć, że według prawa każdy pożyczkobiorca ma 14 dni na zrezygnowanie z umowy pożyczki. Może to zrobić bez podania przyczyny. Jednak decyzja taka wiąże się z koniecznością zwrotu pieniędzy wraz z naliczonymi odsetkami za okres korzystania ze środków pożyczkodawcy.

Szybkie pożyczki na raty online to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki na pilne wydatki. Jednak decydując się na takie zobowiązanie, warto zachować rozsądek i ostrożność. Nie warto działać pod wpływem impulsu. Umiejętność dobrego czytania ofert pożyczkowych przekłada się na taniej pożyczone pieniądze.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA