Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać lampy do kuchni?

12:41, 29.05.2020 | Materiały partnera

Kuchnia jest często pomijana przy aranżacji oświetlenia – z nieprzyjemnym światłem szczególnie często można się spotkać w kuchniach w starych mieszkaniach. Warto to zmienić – można sprawić, że kuchnia stanie się przyjemniejszym miejscem bez generalnego remontu. Często wystarczy właściwie dobrane światło. Podpowiadamy, czym kierować się, kupując nowe lampy do kuchni.

Wiele zależy od proporcji pomieszczenia

Kluczowy wpływ na dobór lamp ma kształt i wielkość kuchni. Często jest to niewielkie pomieszczenie, w którym łatwo o efekt studni. Z tego powodu w wąskich i wysokich kuchniach warto zawieszać lampy stosunkowo nisko i zadbać o to, by wprowadzić kilka źródeł światła. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie blatu – w tej roli dobrze sprawdzają się oczka świetlne zamontowane pod szafkami. Warto też zadbać o dobre oświetlenie stołu, jeżeli kuchnia pełni także funkcję jadalni. Zawieszone nad stołem lampy do kuchni można wieszać nisko, by dobrze oświetlały blat.

Jaką barwę światła powinny mieć lampy do kuchni?

Barwa światła ma duże znaczenie nie tylko w salonie czy sypialni. W kuchni najlepiej sprawdza się neutralne światło, zapewniające naturalny wygląd potraw. Nad stołem można zamontować nawet nieco cieplejszą żarówkę – delikatnie ocieplone światło sprawia, że żywność wygląda bardziej apetycznie, do tego wprowadza przyjemną, kameralną atmosferę. Należy natomiast unikać chłodnego światła – nadaje ono niebieskawy odcień wnętrzu i sprawia, że w kuchni jest o wiele mniej przyjemnie. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie dekoracyjnych żarówek – szczególnie dobrze pasują do kuchni z dużą ilością drewna i naturalnych akcentów.

Jakie lampy do kuchni otwartej?

Od kilku lat modne są duże, otwarte przestrzenie. Kuchnia często jest więc połączona np. z salonem i oddzielona od niego wyłącznie stołem lub blatem zamontowanym na murku. Optycznie powiększa to przestrzeń, ale w takich aranżacjach zadbanie o odpowiednie światło jest szczególnie istotne, zwłaszcza gdy szykujemy poczęstunki przy gościach. Zamontowanie nad blatem kilku dość nisko zawieszonych lamp wiszących odgradza wizualnie kuchnię od salonu i odciąga uwagę od części gospodarczej. W takich kuchniach dostęp do światła dziennego często jest ograniczony, dlatego warto zadbać o delikatne światło uzupełniające ten brak w ciągu dnia. Warto poznać ofertę sklepów z oświetleniem, takich jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Przy wyborze lamp do kuchni połączonej z pokojem dziennym szczególnie ważne jest wzięcie pod uwagę także walorów estetycznych opraw – dzięki temu kuchnia będzie dobrym uzupełnieniem wystroju salonu.

Kupujemy lampy do kuchni – praktyczne wskazówki

Jak wspominaliśmy, zmiana oświetlenia pozwala odmienić wnętrze na lepsze bez konieczności wymiany umeblowania czy wyposażenia. Aby tak się stało, warto kupować lampy do kuchni w przemyślany sposób. Oto kilka praktycznych wskazówek ułatwiających planowanie aranżacji lamp w kuchni:

  • warto zastosować kilka źródeł światła – dzięki temu kuchnia będzie równomiernie oświetlona i unikniemy powstawania ostrych cieni;
  • należy unikać zimnego światła – najlepiej sprawdzi się neutralne lub o delikatnie żółtym zabarwieniu;
  • dobrze jest zadbać o mocne oświetlenie przestrzeni roboczej – poprawi to komfort podczas przygotowywania posiłków

Dobrze przy tym pamiętać o estetyce. Jeżeli mamy nowocześnie wyposażoną kuchnię, dobrze wybrać proste, minimalistyczne lampy; z kolei do kuchni urządzonych w tradycyjnym stylu można połączyć funkcjonalne oświetlenie z typowo dekoracyjnymi lampami, podkreślającymi charakter wnętrza.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA