Zamknij
REKLAMA

Kominek a bezpieczeństwo

08:27, 07.10.2020 | materiały partnera

Kominki to niezwykle uniwersalne urządzenia, które zyskały zaufanie tysięcy Polaków. Nowoczesne kominki są doskonałym dodatkowym źródłem ciepła. Wspomagają system grzewczy generując oszczędności.

Takie rozwiązania jak kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home) lub z systemem dystrybucji gorącego powietrza są nie tylko oszczędne i wydajne, ale również ekologiczne. Świadczą o tym certyfikaty Ecodesign. Na rynku, zdecydowanie wyróżniają się wkłady kominkowe. Cechują się one nowoczesnym designem (np. kominki narożne lub trzyszybowe) oraz wysoką wydajnością. Oprócz tego, można zauważyć rosnącą popularność kominków wolnostojących. Nie są to już piece typu koza, które znamy z ubiegłego wieku. Teraz jako element wystroju wnętrza wzbogacą każde pomieszczenie. Aby w pełni cieszyć się wysoką wydajnością urządzeń kominkowych, konieczna jest rozsądna eksploatacja. Postępowanie zgodnie z instrukcją producenta, zasadami BHP oraz przepisami przeciwpożarowymi decyduje przede wszystkim o bezpieczeństwie użytkowników. Czy kominek jest bezpieczny? Kominek jako urządzenie grzewcze może stanowić zagrożenie, w przypadku niewłaściwej eksploatacji. Oprócz przestrzegania przepisów, warto także zachować zwykły rozsądek, aby bezpiecznie korzystać z korzyści, które płyną z użytkowania kominka.

Lokalizacja kominka

Podstawą do bezpiecznego działania kominka jest jego właściwy montaż i umiejscowienie. Kominek można zamontować jedynie w budynkach mieszkalnych (jednorodzinnym lub wielorodzinnym). Wynika to z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych budynków oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Ponadto, określona jest specyfika pomieszczeń, w których można zamontować kominek:

  •       Kubatura pomieszczeń nie może być mniejsza niż 4 metry sześcienne na każdy kW nominalnej mocy cieplnej kominka.
  •       Niezbędne wyposażenie takich pomieszczeń to: szczelne i samodzielne przewody kominowe (przekrój co najmniej 0,14 x 0,14 metra lub średnica 0,15 m). Dla kominków, których otwór paleniskowy ma jest większy niż 0,25 metra kwadratowego wymiary przewodów kominowych wynoszą 0,14 x 0,27 m (lub średnica 0,18 m).
  •      W przypadku pobierania przez kominek gazowy powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, budynek nie może korzystać z wentylacji mechanicznej.
  •       Dla kominków zamkniętych, zapewniony musi być dopływ powietrza do paleniska w ilości, co najmniej 10 m³/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka.
  •       Przepisy ppoż. w budynkach mieszkalnych są tak dostosowane, aby eksploatacja kominka była wydajna i bezpieczna.

Przeglądy komina

Drożne przewody kominowe są niezbędne do bezpiecznej eksploatacji kominka. Przegląd komina powinno się zlecać przynajmniej raz w roku, a wykonać go musi kominiarz z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Ponadto, obowiązkowe jest regularne czyszczenie komina. Przewody dymowe (odprowadzające dym z kominków i pieców węglowych) powinny być czyszczone cztery razy do roku, przewody spalinowe (odprowadzające spaliny) należy czyścić dwa razy do roku, a wentylacyjne – raz. Czyszczenie przewodów kominowych wykonuje czeladnik kominiarski.

Oprócz powyższych czynności warto dbać o codzienną eksploatację. Stosowanie paliwa o wysokiej jakości oraz dbanie o czystość wkłady kominkowego (sprawdź wkłady kominkowe Defrohome na https://www.defrohome.pl/) to podstawowe obowiązki każdego użytkowania tego typu urządzeń.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA