Zamknij
REKLAMA

Jakie formalności czekają na sprzedającego samochód?

11:04, 08.02.2021 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj

Jeśli właśnie sprzedałeś samochód i nie wiesz, co powinieneś zrobić dalej, to ten tekst będzie dla Ciebie dobrym przewodnikiem. Poniżej znajdziesz najważniejsze formalności, które czekają na osobę, która sprzedała samochód.

Zanim przejdziemy do sedna
W sytuacji, gdy samochód posiada współwłaścicieli, bardzo istotne jest, by wszyscy wyrazili zgodę na sprzedaż pojazdu. W innym wypadku cała transakcja nie będzie legalna. Jeśli interesuje Cię temat współwłasności, dobrym pomysłem będziesz zapoznanie się z tym poradnikiem: https://autoumowa.pl/jak-sporzadzic-wspolwlasnosc-samochodu-wzor/.

Co musi zrobić sprzedający?
Jako sprzedawca powinieneś po podpisaniu umowy wykonać następujące czynności:

1. Poinformowanie o transakcji wydział komunikacji
Ten obowiązek powinien zostać dopełniony w wydziale komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany. Zgodnie z prawem na zgłoszenie się do urzędu masz 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nie powiadomisz odpowiednich organów o fakcie zbycia pojazdu, musisz liczyć się z karą finansową, która jest nakładana na właściciela.
Najprostszą metodą na poinformowanie urzędu jest wypełnienie formularza dostępnego na stronach wydziałów komunikacyjnych i przesłanie go tradycyjną pocztą lub poprzez profil zaufany. Pamiętaj, by do formularza dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży, który stanowi dowód całej transakcji.

2. Poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego
Sprzedaż auta to fakt, który również zainteresuje Twoją firmę ubezpieczeniową. Dostawca polisy OC musi bowiem wiedzieć, że właściciela auta się zmienił. W innym wypadku może dojść do:
- automatycznego przedłużenia umowy,
- obciążenia Ciebie, a nie nowego właściciela składką za polisę,
- przypisania szkody komunikacyjnej, której nie popełniłeś do Twojego konta.
Jeśli zapomnisz o poinformowaniu firmy ubezpieczeniowej to jeszcze nic straconego. W każdej chwili możesz wyjaśnić sprawę, ale miej świadomość, że może to się wiązać z formalnościami, które zabiorą Ci dużo czasu. Jeśli zapłaciłeś za polisę z góry, możesz również wnioskować o zwrócenie Ci środków za czas, w jaki nie korzystałeś z ubezpieczenia.

O zmianie właściciela pojazdu możesz poinformować, przygotowując samodzielnie pismo i wysyłając je na adres firmy ubezpieczeniowej lub korzystając z poczty elektronicznej. Wiele firm udostępnia też możliwość przekazania informacji za pośrednictwem swojej strony internetowej i konta online.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli interesuje Cię tematyka ubezpieczeń komunikacyjnych oraz rozwiązań przygotowanych dla kierowców, wejdź na: https://autoumowa.pl/blog/ i dowiedz się więcej. Blog zawiera wiele ciekawych artykułów z zakresu motoryzacji i nie tylko. Pamiętaj, że wiedza pozwoli Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas wykupowania polisy, sprzedaży lub zakupu pojazdu.

Podsumowanie
Jak widzisz, sprzedaż auta to dopiero początek i tak naprawdę, jeśli chcesz, by transakcja zakończyła się dla Ciebie pomyślnie, musisz pamiętać o kilku ważnych formalnościach, które na Ciebie czekają. Z tym przewodnikiem na pewno pójdzie o wiele łatwiej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%