Zamknij
REKLAMA

Grecja wyspa Kos - co warto zobaczyć?

20:19, 29.03.2021 | WP
Skomentuj

Grecka wyspa Kos jawi się jako bardziej kameralna niż jej większe siostry – Korfu, Kreta, Rodos. Faktycznie jest mniejsza i mniej popularna, jednak atrakcji na niej nie brakuje. Poznaj atrakcje greckiej wyspy Kos.

Jeśli planujesz zarezerwować wakacje na wyspie Kos, zobacz koniecznie, jakie atrakcje na ciebie czekają.

Kos – stolica wyspy Kos
Miasto Kos jest stolicą wyspy i właściwie jedynym dużym miastem na niej. Samo to wyraźnie świadczy o wielkości Kos. Wyspa jest stosunkowo mała (na stałe zamieszkuje ją około 20 tysięcy tubylców), turystów na niej też mniej niż w innych częściach Grecji. Jest kameralnie, bardzo spokojnie, wręcz idyllicznie. Wymarzone miejsce dla osób, które na urlopie naprawdę chcą odpocząć, ale też nie stronią od atrakcji.
Stolica wyspy jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo burzliwa musiała być jej historia. Znajdziemy zabytki z okresu Starożytności, nie zabraknie wpływów bizantyjskich, pozostałości po średniowiecznych budowlach, architektury typowo włoskiej. Taka swoista mieszanka wpływów i kultur ukształtowała wyspę jako bardzo przyjazną wszystkim turystom, niezależnie od pochodzenia. Tu każdy czuje się jak u siebie.
W mieście znajduje się port, z którego pływają statki i promy na inne greckie wyspy. Można to wykorzystać i zrobić sobie jednodniową wycieczkę. Samo miasto oferuje wiele typowo turystycznych atrakcji, jednak prawdziwy Obieżyświat na pewno wystawi nos poza Kos.

Palaiyo Pyli – miasto, którego nie ma
Niegdyś była to stolica wyspy, dziś nawet nie nazywa się jej miastem, zaledwie wioską. Słynie z tego, że jest opuszczona i dzięki temu ma naprawdę niesamowity klimat. Wrażenie potęgują ruiny kościołów, domów i zamków. Szczególnie te ostatnie przyciągają do Palaiyo Pyli może nie tłumy, ale rzesze turystów. W wiosce nie ma duchów, jednak i tak można najeść się strachu. Wszystko to za sprawą pasących się na zboczach gór dzikich kóz. Nie są groźne.

Agios Stefanos i dwie bazyliki
W dużym mieście dwie bazyliki na nikim nie zrobią wrażenia. W małym będą bardziej zauważalne. A jeśli do tego obie są identyczne, na pewno trzeba je zobaczyć. Właściwie to nie tyle stojące dumnie bazyliki co fragmenty wykopalisk odkryte w XX wieku. Niemniej bazyliki są dobrze zachowane, co może budzić zdumienie, bo szacuje się, że powstały na przełomie piątego i szóstego wieku naszej ery. Zaraz potem Kos nawiedziło trzęsienie ziemi.

 

Asklepiejon, czyli tu był Hipokrates
Właściwie najważniejsze miejsce na Kos, wyspie, na której żył i nauczał ojciec współczesnej medycyny. Asklepiejon to nie tylko ruiny świątyni boga Asklepiosa, ale też pozostałości po pierwszym w historii szpitalu i szkole przyszłych medyków. Mieszkańcy wyspy są bardzo dumni z tego, że to właśnie na ich ziemi żył Hipokrates. W samej stolicy Kos znajduje się stary platan, pod którym – jak głosi legenda – ten wielki uczony miał zwyczaj siadać i nauczać. Dziś nosi od dumne miano platana Hipokratesa.

 

Marmari i bagna Alikes
Marmari to jedna z wielu miejscowości turystycznych na wyspie, bez trudu znajdziemy tu hotel lub pensjonat. A sąsiadujące z Marmari bagna Alikes są prawdziwym rajem dla ornitologów, którzy przybywają na wyspę, by podglądać szczudłaki i szablodzioby. W samym Marmari jest długa, piaszczysta i dobrze zagospodarowana plaża. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny i oddać się np. surfingowi lub wypożyczyć rower i objechać nim wyspę.

Mastichari – stolica świeżych ryb
Mała i typowo rybacka wioska przyciąga przede wszystkim smakoszy ryb. Są tu tawerny, w których można skosztować świeżo wyłowionych z morza specjałów lub kupić sobie wędzoną rybę np. na kolację. Jest też port rybacki, więc gdyby ktoś miał ochotę, może sobie kupić surową rybę i przyrządzić po swojemu, o ile oczywiście będzie miał gdzie.

Kos – co jeszcze warto zobaczyć
Na tej stosunkowo niedużej wyspie jest całkiem sporo zabytkowych budowli, jak choćby Zamek Joannitów, dwa meczety (w tym jeden czynny), grekokatolicka cerkiew, lokalne muzeum. W wiosce Therma Lutra znajdują się gorące źródła, z których woda trafia prosto do morza, co jest dodatkową atrakcją. Ponad 100 km linii brzegowej oznacza tyle samo plaż, każda inna, wszystkie czyste i zadbane. Najwygodniej jest zwiedzać wyspę właśnie na rowerze lub wynajętym samochodem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%