Zamknij
REKLAMA

Czy fotowoltaika opłaci się typowemu Polakowi?

22:28, 12.04.2021 | WP
Skomentuj

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytanie musimy najpierw zastanowić się jaką najważniejszą cechę reprezentuje sobą typowy Polak. Przeanalizujemy następnie czym charakteryzuje się fotowoltaika.

Finalnie zestawimy ze sobą oba uzyskane obrazy i stwierdzimy w jakim stopniu są ze sobą zbieżne. Tak więc: czy instalacja fotowoltaiczna opłaci się zwykłemu, przeciętnemu Kowalskiemu? Odpowiedź jedynie w niniejszym artykule…

Jaki jest typowy Polak?
Statystyczny Polak – na potrzeby naszej, intelektualnej zabawy nazwijmy go Kowalskim – z całą pewnością lubi pieniądze. To pewnik. Oczywiście: z przyjemnością wydaje je na jedzenie w dobrych restauracjach, czy podróże do Egiptu – niemniej nie lubi ich trwonić. Kowalski jest więc oszczędny.
Z całą pewnością denerwują go stałe podwyżki za energię elektryczną. Niestety: stale musi się z nimi mierzyć. Niepokój wywołuje u niego świadomość, że ceny za prąd będą już tylko wzrastać i zapewne nigdy nie spadną. Tak więc pobieżnie postrzegamy statystycznego Kowalskiego w kontekście problematyki fotowoltaiki.

Źródło: Pixabay

Czym charakteryzuje się fotowoltaika?
Ujmując to skrótowo: fotowoltaika jest gotowym sposobem na obniżenie swoich opłat za prąd. Polega ona bowiem na pozyskiwaniu darmowej energii z promieni słonecznych. W dalszej perspektywie czasowej oznaczać to musi czysty zysk. Według firmy JKT Solar – lidera omawianej przez nas branży – dobrze dopasowana instalacja pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Jeżeli użyjemy skrótu myślowego, to przełoży się to nawet na 90% oszczędności za prąd.

Co fotowoltaika zaoferuje typowemu Polakowi?
Skoro poznaliśmy już najważniejszą cechę przykładowego Kowalskiego, oraz wiemy czym jest fotowoltaika – to warto zastanowić się czy będzie nią on zainteresowany. Jeżeli postrzegamy naszą personę poprzez pryzmat oszczędności – to z całą pewnością nie spodoba się jej fakt, że cena za instalację waha się zazwyczaj między 10 000 a 30 000 złotych. Wszystko zależne jest od wielkości domu, oraz ilości członków rodziny. Jest to jednak koszt jednorazowy, po którym następuje już wytęsknione oszczędzanie.
Tym, co z całą pewnością spodoba się typowemu Kowalskiemu będzie fakt, że panele zbierać dla niego będą energię codziennie, przez 12 godzin, siedem dni w tygodniu. Innymi słowy uzyski energii będą stałe – nawet podczas dużego zachmurzenia i niewielkiego nasłonecznienia. Ponadto nadwyżka energii automatycznie przekazywana będzie do publicznej sieci energetycznej. Skorzystać z niej będziemy mogli w zimie, podczas odpowiednio mniejszego nasłonecznienia.

Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie: „czy z fotowoltaiki będzie chciał skorzystać każdy Polak?” – musi być oczywiście przecząca. Wielu zrazi się wysoką, jednorazową opłatą za instalację. Coraz więcej z nas spogląda jednak dalekosiężnie w przyszłość. Takie osoby z całą pewnością docenią możliwość konwertowania darmowych promieni słonecznych w prąd.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

OloOlo

4 0

TAKI ARTYKUŁ O NICZYM,
ZERO TREŚCI TYLKO PAPLANINA.
Ani faktów,ani argumentów... 06:52, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LucekLucek

1 0

No a kim jest 'typowy' Polak? Na fotowoltaike moze nie stac kazdego, bo inwestycja jest rzeczywiscie spora, dlatego zreszta w Levadzie maja nie tylko panele, ale i piece czy pompę ciepła w ofercie asortymentowej. Dodatkowo tak by kazdego było stac na wymiane starego pieca, wprowadzili program kredytowy dla swoich klientów na 0%RRSO 00:10, 17.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%