Zamknij

Jak działają irygatory do zębów?

15:17, 26.04.2021 | WP
Skomentuj

Większości użytkowników pielęgnacja przestrzeni międzyzębowych kojarzy się z nicią dentystyczną. Nic w tym dziwnego – nitka nadal jest najpopularniejszym przyrządem umożliwiającym ściągnięcie codziennych nalotów z najtrudniej dostępnych miejsc. Jej popularność nie zawsze idzie jednak w parze ze skutecznością. Wiele osób korzysta z nici dentystycznej nieumiejętnie, co jest nie tylko nieefektywne, ale również groźne dla zdrowia zębów i dziąseł. Irygator do zębów to urządzenie, które pozwala czyścić przestrzenie międzyzębowe maksymalnie łatwo, skutecznie i bezpiecznie.

Pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w 1498 roku w Chinach. Miała ona rękojeść wykonaną z bambusa oraz włókna stworzone z materiałów zwierzęcych. W znane nam dziś nylonowe włosie i plastikową rączkę szczoteczki wyposażono na początku XX wieku. W roku 1939 na rynku pojawiła się z kolei pierwsza szczoteczka elektryczna.
Wszystkie te wynalazki miały niebagatelne znaczenie dla rozwoju pielęgnacji jamy ustnej, pozwalały w końcu skutecznie oczyścić zęby. Ciągle nie rozwiązywały jednak problemu naleciałości zalegających w przestrzeniach pomiędzy zębami. A to właśnie w trudno dostępnych obszarach gromadzi się najwięcej bakterii prowadzących do formowania się próchnicy.

Kiedy powstał irygator do zębów?

Sprawę z tego jako pierwszy zdał sobie w 1818 roku amerykański lekarz Levi Spear Parmley, który zalecał swoim pacjentom usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni pomiędzy zębami za pomocą specjalistycznych nitek. Mimo to, produkcja nici dentystycznych na szeroką skalę zaczęła się dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Niedługo później, bo w 1962 roku, inżynier John Mattingly we współpracy ze stomatologiem Geraldem Moyerem stworzyli pierwszy irygator dentystyczny, a więc urządzenie służące do usuwania naleciałości z przestrzeni międzyzębowych za pomogą strumienia wody.

Czym jest i jak działa irygator do zębów?

Irygator dentystyczny to sprzęt przypominający w swoim działaniu myjkę ciśnieniową znaną chociażby z myjni samochodowych. Urządzenie wyposażone jest w zbiornik, do którego wlewa się wodę, oraz dyszę czyszczącą, z której w trakcie czyszczenia wydobywa się ciecz. Siła pracy irygatora może być różna w zależności od rodzaju sprzętu oraz trybu czyszczenia, jaki wybierzemy. Generowany przez irygator strumień wody doskonale obmywa z bakterii nawet najtrudniej dostępne obszary w jamie ustnej, w tym oprócz przestrzeni międzyzębowych kieszenie dziąsłowe i miejsca znajdujące się wzdłuż linii dziąseł.
Główne zalety irygatorów dentystycznych to:
- wspaniałe usuwanie naleciałości z miejsc trudno dostępnych, znaczne ograniczanie ryzyka formowania się próchnicy w obszarach stycznych zębów,
- wiele opcji mycia i końcówek do wyboru,
- skuteczne odświeżanie oddechu,
- bardzo szybkie czyszczenie (irygacja trwa zaledwie około jednej minuty),
- łatwa, intuicyjna obsługa.

Rodzaje irygatorów do zębów

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje irygatorów do zębów: irygator stacjonarny i bezprzewodowy. Ten pierwszy posiada większe gabaryty, a jego głównym elementem jest tak zwana baza, na której znajduje się podstawa ze zbiornikiem, włącznikiem, pokrętłem do regulacji ciśnienia strumienia i przewodem zasilającym sprzęt. Oprócz bazy irygator stacjonarny posiada oczywiście rękojeść i wężyk doprowadzający płyn do rękojeści. Zbiornik na wodę irygatora stacjonarnego ma dużą pojemność, umożliwiającą przeprowadzenie pełnej irygacji bez dolewania wody. Cechą charakterystyczną takich irygatorów jest też szeroka skala regulacji ciśnienia pracy oraz wysoka, maksymalna moc działania.
Irygator bezprzewodowy jest z kolei sprzętem przeznaczonym do użytku głównie w podróży. Posiada zdecydowanie mniejsze gabaryty, dzięki czemu z łatwością można go zapakować do torby czy plecaka. Dla niektórych problematyczny może być jednak fakt, że irygator bezprzewodowy ma mniejszy zbiornik, który najczęściej trzeba podczas mycia kilka razy uzupełniać, zazwyczaj charakteryzuje go też mniejsza liczba programów pracy i nieco wolniejsze, maksymalne ciśnienie. Te wszystkie niedogodności sprzęt wynagradza nam jednak swoją kompaktowością.

Ile kosztuje irygator do zębów?

Największą wadą irygatorów do zębów jest zdaniem większości użytkowników cena. Faktycznie, nie są to urządzenia najtańsze, zwłaszcza mając na względzie to, że nić dentystyczną możemy nabyć za około 10 złotych. Irygator do zębów kosztuje 150-500 złotych, a do tego co kilka miesięcy trzeba dokupować do niego nowe końcówki wymienne, których koszt wynosi kolejne 30-60 złotych. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą użytkowanie irygatora, cena ta wcale nie jest wygórowana.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%