Zamknij
REKLAMA

Mieszkanie na ostatnim piętrze - zalety i wady

12:57, 21.06.2021 | materiały patnera

Zakup mieszkania w bloku czy apartamentowcu wiąże się z odpowiedzią na pytanie, na którym piętrze ma być ono położone. Jeszcze do niedawna największe zainteresowanie budziły lokale położone w środku nieruchomości – na pierwszym, drugim czy trzecim piętrze. Mieszkania na parterze czy ostatnim piętrze postrzegane były jako te małe atrakcyjne, problematyczne. Czy nadal tak jest? Czy faktycznie mieszkania na ostatnim piętrze mają tylko wady i żadnych zalet?

Na jakim piętrze kupić mieszkanie?

Są kupujący, którzy z góry wiedzą, na którym piętrze chcieliby mieszkać.

Są też tacy, którym zupełnie jest obojętne, czy zamieszkają na parterze, czy na ostatniej kondygnacji. Kupując nowe mieszkanie, warto jednak dokładnie przeanalizować, czy pierwotny wybór jest słuszny, a obojętność nie wpłynie na wygodę mieszkania. Wybór piętra warto uzależnić od tego, ile kondygnacji posiada dana nieruchomość, w jakim miejscu się znajduje, jakie atrakcje mieszczą się w jej pobliżu, jakie inwestycje planowane są w przyszłości oraz tego, czy budynek posiada windę.

Mieszkania na najwyższych piętrach – zalety

W dużych miastach mieszkania na ostatnich kondygnacjach nowoczesnych inwestycji to te najbardziej pożądane, a przez to najdroższe. Ich wyższa cena wynika z tego, że pochwalić mogą się one fantastycznymi widokami, dostępem do tarasów czy ogrodów na dachach i zorganizowanej tam przestrzeni rekreacyjnej. Plusem mieszkań na ostatnim piętrze jest też większa prywatność, optymalne nasłonecznienie (większe niż na niższych kondygnacjach) oraz zmniejszone natężenie dźwięków pochodzących od sąsiadów czy dobiegających z ulicy. Te zalety docenią nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale i osoby, które chcą inwestować w nieruchomości na sprzedaż w Markach. W nowych inwestycjach nie trzeba obawiać się, że na ostatnie piętro trzeba będzie wchodzić schodami. Obecnie nawet w niskich 3-kondygnacyjnych budynkach instalowane są windy, w wysokich wieżowcach często znajdują się 2 lub 3, aby w razie awarii można było dostać się do mieszkań na górze bez pokonywanie dużej liczby schodów.

Mieszkania na najwyższych piętrach – wady

O wadach mieszkań na najwyższych piętrach mówi się głównie w kontekście starszego budownictwa, tego z okresu PRL. W jego przypadku faktycznie zakup mieszkania na ostatnim piętrze może zwiastować problemy. Pierwszym będzie brak windy. Zgodnie z prawem budowlanym PRL-u ta musiała się znaleźć dopiero w budynkach liczących co najmniej 5 pięter, w niższych jej nie instalowano. Wnoszenie zakupów czy wózka dziecięcego na czwarte piętro nie należy natomiast do przyjemnych. Problem pojawić może się też z listonoszem czy kurierem, który nie będzie chciał wnosić paczek. Kolejny minus ostatniego piętra w starszych budynkach to pękające od wilgoci sufity i kłopoty z temperaturą – chłodno zimą, zbyt gorąco latem.  Wiele osób skarży się również na mniejszą ustawność lokali na najwyższych kondygnacjach. Wynika to z tego, że w wielu z nich spotkać można skośne ściany.

W nowym budownictwie największym minusem mieszkań na ostatnich piętrach jest natomiast cena. Deweloperzy często wyceniają je o wiele drożej niż te na niższych kondygnacjach. Wyższa wartość wynika m.in. z tego, że apartamenty na ostatnim piętrze zamiast balkonu mają taras, czy też dostęp do ogrodu na dachu, a także pochwalić mogą się znacznym metrażem (na ostatnich piętrach zazwyczaj buduje się największe lokale). Takie problemy jak pękające sufity, duże wahania temperatury czy brak windy rozwiązały natomiast najnowsze technologie budowlane.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%