Zamknij

Ile kosztuje OCP na busa?

11:09, 14.07.2021 | materiały patnera

Prowadząc firmę zajmującą się przewożeniem wszelkiego rodzaju towarów z pewnością chce się wykonywać swoje usługi na jak najwyższym poziomie. Wraz z nabywaniem doświadczenia i kolejnymi przepracowanymi w branży latami można jednak spostrzec, że losowe sytuacje spotykają każdego. Często cierpi na nich sama firma, ale i klient docelowy oraz przesyłka, która miała do niego dotrzeć w nienaruszonym stanie. Wypadki, kradzieże, nieszczęśliwe zdarzenia - to wszystko zdarza się każdemu. Nie oznacza to jednak, że nie można się na to przygotować. Wystarczy zainwestować w ubezpieczenie typu OCP. Ale czym ono tak właściwie jest i ile może kosztować właściciela busa? O tym - w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest OCP?

Zanim zacznie się w ogóle zastanawiać ile kosztuje OCP na busa warto zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest tego typu ubezpieczenie. Jest ono polisą, która ubezpiecza nie auto i nie kierowcę, ale przewożony przez nich towar. Chroni przed jego uszkodzeniem, zniszczeniem lub zagubieniem. Jest ono oferowane wyłącznie przewoźnikom, a zatem osobom i firmom związanym z branżą transportową. Tak naprawdę nie obejmuje wyłącznie stanu towarów, ale też całą realizację umowy podpisanej z klientami. Chroni zatem również przed wydarzeniami prowadzącymi do opóźnienia w realizacji zamówienia oraz konsekwencjami, które owe opóźnienie tak właściwie może spowodować.

Ubezpieczenie OCP na busa nie jest czymś obowiązkowym (jak to jest w przypadku standardowego OC). Jest jednak czymś zdecydowanie pożądanym na rynku. Zwłaszcza że coraz częściej zwracają na nie uwagę również klienci, którzy bardziej ufają firmom, które je posiadają.

Jaki jest koszt tego właśnie ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OCP działa w dokładnie taki sam sposób, jak każdy inny rodzaj ubezpieczenia ściśle związanego z samochodami, ale nie tylko. Chcąc ubezpieczyć własnego busa nie da się zatem znaleźć jednej, stałej i niezmiennej stawki, jaką trzeba będzie płacić miesięcznie celem zapewnienia sobie ochrony. Koszt całego przedsięwzięcia zawsze ustalany jest czysto indywidualnie, na podstawie wielu różnych parametrów charakterystycznych dla konkretnego przewoźnika, jego pracowników oraz tego, co tak właściwie przewozi. Wiele do powiedzenia mają tutaj negocjacje, na bazie których można wywalczyć lepsze warunki ubezpieczenia. Cenowe, ale nie tylko. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które mają największy wpływ na koszt ubezpieczenia.

  • Kierowca - bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia jest sam kierowca. W tym przypadku chodzi o pracownika, który będzie kierował konkretnym pojazdem. Na najmniej atrakcyjne warunki mogą liczyć kierowcy poniżej 26. roku życia, posiadający prawo jazdy krócej niż trzy lata. Im bardziej doświadczony kierowca, tym mniejsze zagrożenie dla ubezpieczyciela, że przysparzać będzie problemy. Tym niższa też będzie opłata za samo ubezpieczenie.
  • Inni kierowcy - w firmach przewozowych pracuje wielu kierowców. O ile podanie tego podstawowego dla konkretnego auta jest kluczowe, wskazanie innych też jest konieczne. Warto, aby oni również byli jak najbardziej doświadczeni.
  • Bus - parametry techniczne samego busa również mają duże znaczenie. Liczy się tutaj jego wiek, marka, pojemność silnika, ale i chociażby gabaryty czy sposób jego garażowania. Nie wszystkie busy da się przechowywać w garażach - ważne są jednak również takie aspekty, jak bezpieczeństwo ich parkowania (monitoring, ochrona i inne tego typu kwestie).
  • Historia przebiegu ubezpieczenia - im dłużej dany kierowca poruszał się bezwypadkowo na konkretnej polisie, tym bardziej rośnie on w oczach każdego towarzystwa ubezpieczeniowego i tym mniej będzie musiał zapłacić miesięcznie. Jest to jeden z głównych czynników. Jeżeli kierowca spowodował niedawno szkody, lepiej będzie nie przydzielać mu roli głównego kierującego konkretnym pojazdem.

Oczywiście zanim podejmie się decyzję związaną z wyborem konkretnego ubezpieczyciela, warto porównać jego ofertę z tą prezentowaną przez firmy konkurujące z nim. Dopiero wtedy będzie się wiedziało, na czym się stoi, a przy okazji stworzy się sobie lepsze pole do negocjacji. Pomóc w tym potrafi dobra multiagencja ubezpieczeniowa, która wyselekcjonuje kilka potencjalnie najlepszych ofert dla osoby o konkretnych wymaganiach. Zaoszczędzi tym samym mnóstwo czasu, który będzie można przeznaczyć na jeszcze bardziej wnikliwe zapoznanie się z ofertami. Tymi, z którymi tak naprawdę chce się bliżej zaznajomić.

Podsumowanie

Wiedząc już, ile kosztuje OCP na busa oraz czym tak naprawdę jest ten rodzaj ubezpieczenia ma się pełną świadomość co do tego, czy tak naprawdę warto w nie inwestować. Zanim jednak ostatecznie się po nie sięgnie i skorzysta z oferty konkretnego ubezpieczyciela, warto poważnie zastanowić się nad jego wyborem. To on wpływa nie tylko na ostateczny koszt ubezpieczenia, ale i warunki, w ramach których będzie ono działało. Jeśli nie ma się pomysłu i czasu na porównywanie, zawsze można skorzystać z multiagencji, która doradzi najlepszą opcję dla konkretnych wymagań, oczekiwań oraz warunków.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%