Zamknij
REKLAMA

Jak żywić dorosłe koty, aby żyły długo w zdrowiu?

09:07, 04.08.2021 | materiały partnera

Koty podobnie jak ludzie również się starzeją. Nagle z małego kociaka staje się koci senior. Każdy właściciel takiego futrzaka musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to, jak długo będzie żył jego przyjaciel, jest właśnie zależne m.in. od niego, a dokładniej mówiąc: od sposobu żywienia. Dowiedz się jak żywić dorosłe koty, by te żyły długo, zdrowo i szczęśliwie!

Koty podobnie jak ludzie również się starzeją. Nagle z małego kociaka staje się koci senior. Każdy właściciel takiego futrzaka musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to, jak długo będzie żył jego przyjaciel, jest właśnie zależne m.in. od niego, a dokładniej mówiąc: od sposobu żywienia. Dowiedz się jak żywić dorosłe koty, by te żyły długo, zdrowo i szczęśliwie!

Co wpływa na długość życia mruczków?

Według ekspertów koty niewychodzące zazwyczaj żyją około 14-16 lat. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jakiego wieku dożyje nasz mruczek, bowiem jest to uzależnione od kilku czynników - m.in. środowiskowych, odziedziczonych, jak i tych związanych z opieką nad kotem. Od dawna przeprowadza się obserwacje kotów, z których wynika, że koty, które są prawidłowo karmione, mogą żyć dłużej nawet o dwa lata!

Zatem, jeśli chcemy, aby nasz kot żył długo i szczęśliwie, to musimy zadbać o to, aby jego dieta była dopasowana do jego wieku, poziomu aktywności oraz zwyczajów. W przypadku kocich seniorów, czyli mruczków, które ukończyły już 8 rok życia, należy na pewno uwzględnić fakt, że metabolizm mruczków jest dużo wolniejszy oraz są one mniej chętne do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nierzadkim problemem jest też mniejszy apetyt, czy osłabienie zmysłów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy wynikają ze starości - niektóre powinny być dla nas alarmujące i jak najszybciej powinniśmy udać się z kotem do weterynarza.

Zdrowe żywienie to podstawa długiego życia kotów!

By zapewnić naszemu kociakowi długie życie, to musimy dbać o jego dietę już od najmłodszych jego lat – na początek odpowiednia będzie dedykowana karma dla kociąt. Trzeba pamiętać, że są to zwierzęta mięsożerne, dlatego ich pożywienie powinno być odpowiednio zbilansowane oraz składać się z właściwych proporcji białek zwierzęcych, tłuszczy, małej ilości węglowodanów oraz innych cennych składników takich jak witaminy, mikroelementy, czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.

Bardzo ważną radą jest również, by kot jadł posiłki w określonych porach. Istotne jest też, aby nie podawać kotu ciągle tej samej karmy. Powinien znać różne smaki oraz tekstury pożywienia. W końcu zarówno sucha, jak i mokra ma swoje zalety! Ta pierwsza nie sprawia żadnych problemów w podawaniu oraz przechowywaniu, natomiast ta druga z kolei zawiera dużo wody - a jak powszechnie wiadomo: koty niechętnie ją piją. W przypadku jeśli jednak zadecydowaliśmy o tym, aby podawać mruczkowi jedynie suchy pokarm, to koniecznie musimy pamiętać o tym, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody!

Dbałość o wątrobę kota jest ważna

To zupełnie normalne, że wraz z upływem lat narządy wewnętrzne kotów ulegają zużyciu. Niektóre z nich same się naprawiają, lecz jedynie w ograniczonym zakresie - np. wątroba, natomiast inne nie mają takiego potencjału - np. nerki. Z tego powodu właściciele starszych kotów powinni pamiętać, aby podawać im karmę typu senior. Karma dla kota seniora wyróżnia spora ilość składników pochodzenia zwierzęcego, niewiele węglowodanów, więcej białka, dodatkową dawkę włókna pokarmowego oraz obniżony poziom tłuszczu i fosforu. Co więcej, takie karmy często mają w składzie również takie składniki jak np. olej z łososia. Zazwyczaj mają one także postać drobnych chrupków, zatem idealnie nadaje się dla kotów mających problemy z uzębieniem. 

Ofertę na karmy dla kotów według wieku znajdziesz w sklepie internetowym pod adresem https://karmawataha.pl.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%