Zamknij
REKLAMA

Jak zasłonić okna - rolety, żaluzje czy firany?

12:10, 19.08.2021 | materiały partnera

Mieszkania mogą być różne, zaaranżowane w odmiennych stylach i z rozmaitym przepychem. Jednak jeden element znajdzie się w każdej nieruchomości mieszkalnej. Mowa oczywiście o oknach i towarzyszących im przesłonach. Najczęściej stosuje się rolety lub żaluzje, które czasem dopełnia się firankami. Czasem jednak firany występują solo. Jaki sposób będzie najlepszy w danym wnętrzu?

Po co zasłaniać okna?

Przede wszystkim wybór metody zasłonienia okien powinien zostać podyktowany konkretnymi wymaganiami i oczekiwaniami. W mieszkaniach znajdujących się na parterze lub w domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się rolety czy żaluzje, by odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Bardzo dobrze chronią również przed światłem słonecznym: mogą niemal całkowicie uniemożliwić jego przepuszczanie do wnętrza. To bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób borykających się z kłopotami ze snem. Jednak z drugiej strony to głównie rolety chronią przed wysokimi temperaturami latem. Chcąc uzupełnić aranżację mieszkania, dobrze sprawdzą się w szczególności te rzymskie lub firanki. Jest jeszcze istotny aspekt bezpieczeństwa. Deweloperzy, projektując domy i mieszkania w szeregach, takie jak nowe mieszkania w Wołominie przy Orzechowej, dodają tzw. rolety antywłamaniowe, które zapewniają ochronę mieszkańców przed kradzieżą.

Rolety, żaluzje czy firany – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wiedząc, która funkcjonalność jest najistotniejsza, można skupić się na pozostałych cechach żaluzji czy rolet. Pod uwagę powinno się wziąć:

  • możliwość dopasowania do innych aranżacji,
  • łatwość konserwacji i utrzymywania w czystości,
  • trwałość i odporność.

Rolety są bardzo atrakcyjne, a bogactwo kolorystyki i wzornictwa umożliwia stworzenie w oknie małego arcydzieła. Są też trwałe i wystarczy raz na jakiś czas wstawić je do prania. Czy co znaczy, że rolety są najlepsze i nie mają wad? Nie do końca. Firanki mają tę przewagę, że wiszą w oknach cały czas, stanowiąc także element dekoracyjny. Rolety w trakcie dnia się podnosi, przez co są niewidoczne.

Gdzie sprawdzą się żaluzje?

Można wyszczególnić dwa rodzaje żaluzji: aluminiowe lub drewniane. Metalowa przesłona ma jednak sporo wad. Nie chroni przed ciepłem w mieszkaniu, a wręcz przeciwnie – wspomaga nagrzewanie. Gama wzorów i kolorów jest mocno ograniczona, przez co można mieć problem przy niektórych aranżacjach. Zwinięty mechanizm jest również widoczny przy górnej części okna i nie zawsze jest estetyczny. Trzeba także podkreślić, że nie jest to rozwiązanie polecane alergikom. Na żaluzjach osadza się kurz, a ewentualne odkurzenie powoduje wzbicie się go w powietrze. Czy to znaczy, że żaluzje nie mają zalet? Nie! W wersji aluminiowej są przede wszystkim bardzo tanie i oferują zbliżone funkcjonalności do rolet rzymskich. Drewnianym modelom nie można odmówić wdzięku i estetyki – świetnie sprawdzą się przy wnętrzach klasycznych.

Rolety, żaluzje i firanki – choć niepozorne – potrafią kształtować charakter i klimat wnętrza. Różnią się częściowo funkcjonalnościami, choć ich główne zadanie jest takie samo – chronić mieszkańców przed uporczywym słońcem i spojrzeniami sąsiadów. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania jest o wiele trudniejszy i wymaga dokładniejszej analizy potrzeb mieszkańców.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%