Zamknij
REKLAMA

Czym wyróżniają się dobre taśmy LED?

09:05, 01.09.2021 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj

LEDowe oświetlenie jest bardzo popularne – zarówno w mieszkaniach czy domach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach. Coraz częściej możesz zauważyć je w biurach czy restauracjach. Aby jednak zachwycało użytkowników, musi mieć wysoką jakość. Czym charakteryzują się dobre taśmy LED? Jak takie znaleźć?

Taśmy LED to paski w elastycznej formie, które pokryte są małymi, punktowymi diodami. Niektóre świecą w określonej barwie, inne (dzięki zastosowaniu technologii RGB) zmieniają kolor. Dobre taśmy LED są sposobem na świetną dekorację salonu, kuchni, biura czy innych pomieszczeń.

Zwróć uwagę na moc taśmy LED

Najważniejszym parametrem, który charakteryzuje dobre taśmy LED jest ich moc. Ta powinna być dobrana w zależności od sposobu użytkowania świetlnego elementu. Jeżeli bowiem LEDowe oświetlenie ma być wyłącznie dekoracją, to niewskazane jest używanie taśm powyżej 8W. Z kolei w przypadku oświetlenia użytkowego (np. w kuchni) nie powinieneś instalować elementów, których moc jest niższa niż 15W.

Dobre taśmy LED mogą być wyposażone w sterownik, który reguluje moc oświetlenia. W takim przypadku możesz postawić na mocniejsze światło i w zależności od potrzeby – regulować jego natężenie. Niezależnie od przeznaczenia, taśma LEDowa poniżej 4W nie spełni Twoich oczekiwań.

Postaw na taśmy najnowszej generacji i z konkretnym przeznaczeniem

Wybierając oświetlenie LED zwróć uwagę na oznaczenie. Najpopularniejsza na rynku i dająca duże możliwości taśma oznaczona jest symbolem LED SMD 2835. Choć najczęściej wykorzystywane są do dekoracji, to ich wytrzymałość i charakterystyka sprawia, że nie przegrzewają się i możesz zastosować ich naprawdę sporo.

W przypadku instalacji w pomieszczeniach wilgotnych, narażonych np. na zalanie (np. kuchnia) wybierz taśmy silikonowe, zabezpieczone przed wpływem wody czyli IP65. Do zastosowania w łazience radzimy postawić na wodoszczelną wersję oznaczoną symbolem IP68. Z kolei jeżeli potrzebujesz taśm kolorowych, które np. mają udekorować Twoje półki – postaw na elementy z oświetleniem RGB.

Dobre taśmy powinny być wytrzymałe!

Nie ma jednoznacznego określenia dobrych taśm LED, bo każda ma inne zastosowanie. Oczywiście, wybierając elementy powinieneś zwracać uwagę na materiały służące do wykonania oświetlenia, ich wytrzymałość (zobacz czy nie urywają się pod wpływem wyginania), energochłonność, a także określony przez producenta czas pracy. W przypadku taśm z wyższej półki, czas świecenia wynosi niekiedy 100 godzin. Łatwo przeliczyć, że nawet w przypadku używania ich przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, powinny wytrzymać… 11 lat!

Uważaj też na chwyty marketingowe, stosowane przez niektórych sprzedawców chińskich zamienników – Ci zafałszowują moc taśmy oraz inne parametry, podając nieprawdziwe dane, by zwiększyć sprzedaż. Zakup takiej taśmy to spore ryzyko i zawód po montażu!

Sprawdź pełną ofertę sklepu ELED.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%