Zamknij

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby inwestować na giełdzie?

12:00, 21.09.2021 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj

Każdy kto chce w dzisiejszych czasach rozpocząć przygodę z inwestowaniem musi tylko wpłacić pierwszy depozyt na własny rachunek inwestycyjny i rozpocząć zakup wybranych instrumentów finansowych. Jest tylko jeden problem. Z jakim kapitałem warto rozpocząć? czy istnieje minimalna kwota poniżej, której warto inwestować? Sprawdź nasz poradnik!

Budżet inwestycyjny

Zanim cokolwiek wpłacisz na swój rachunek brokerski, musisz określić swój osobisty budżet inwestycyjny. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz sprawdzić poziom oszczędności i przeanalizować kwoty, które jesteś odkładać co miesiąc czy nawet rok. W tym przypadku mowa jest tylko o odkładaniu pieniędzy, a nie ich pomnażaniu poprzez inwestycje. Dopiero po dokładnym oszacowaniu wysokości swoich oszczędności i dynamiki ich wzrostu w czasie, możesz ustalić budżet inwestycyjny. 

Wielu początkujących traderów popełnia ten sam błąd i przeznacza wszystkie oszczędności na inwestowanie. Lokowanie kapitału na rynku akcji jest nieodmiennie związane ze sporym ryzykiem, dlatego na samym początku swojej przygody z giełdą najlepiej przeznaczyć na budżet inwestycyjny maksymalnie połowę oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze nie powinny jednak bezczynnie wegetować na koncie bankowym, gdyż ich wartość nabywcza systematycznie spada z uwagi na realnie ujemne stopy procentowe. W żadnym natomiast wypadku nie oznacza to, że musisz ryzykować wszystkie nasze oszczędności . Jakaś część Twoich pieniędzy powinna być zawsze odłożona na nieoczekiwane wydatki.

Odpowiednia kwota na inwestycje

Nadrzędna zasada dla inwestora powinna brzmieć - wpłać tyle, ile możesz stracić. Pierwsze pieniądze, które zainwestujesz na giełdzie nie mogą być ani za małe, ani za duże. Jeśli wpłacisz zbyt małą kwotę to najwyżej niedużo zarobisz lub poniesiesz małą stratę, gdyż lwią część Twojego kapitału pochłoną prawdopodobnie prowizje maklerskie. Jeśli szukasz brokera, który oferuje niskie koszty zarządzania Twoim rachunkiem kliknij, aby przeczytać więcej na stronie Saxo bank Polska. Jeśli z kolei już na samym początku wrzucisz na giełdę zbyt dużą kwotę, to pojawia się duże prawdopodobieństwo, że mocno ją uszczuplisz. 

Nie za dużo, nie za mało

Wracając do budżetu inwestycyjnego, jeśli chcesz się poczuć  komfortowo na początku swojej przygody z giełdą, wypracuj poduszkę finansową ze swoich oszczędności. Zdaniem wielu doświadczonych inwestorów, taki minimalny próg to oszczędności, których wartość jest wyższa niż trzykrotność miesięcznych wydatków niezbędnych do utrzymania. Dopiero od tej kwoty oszczędności można wydzielić początkowy budżet inwestycyjny. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%