Zamknij
REKLAMA

Leki zmniejszające krzepliwość krwi. Kiedy stosuje się leki z witaminą K?

15:46, 11.10.2021 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj

Krzepnięcie krwi w organizmie człowieka jest procesem wieloetapowym. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej homeostazy, czyli zapewnienie nieustannego przepływu krwi w naszym organizmie, nawet przy jakichkolwiek zranieniach oraz niedopuszczenie do tworzenia się zakrzepów w żyłach. Jeśli nasza homeostaza jest nieprawidłowa, będziemy potrzebować leków zmniejszających krzepliwość krwi. W jakiej postaci występują takie farmaceutyki? Kiedy konieczne jest ich stosowanie?

Witamina K a krzepliwość krwi

Bezpośredni wpływ na krzepliwość naszej krwi ma witamina K. Najbardziej znane jej formy to witamina K1 występująca w produktach roślinnych, takich jak jarmuż, sałata, szpinak czy szczypiorek oraz witamina K2, którą znajdziemy przede wszystkim w serach dojrzewających. Ponadto druga forma jest produkowana także w naszym organizmie za sprawą bakterii znajdujących się w jelicie cienkim.

Jednak to witamina K1 jest bezpośrednio odpowiedzialna za krzepliwość naszej krwi. Dlatego w przypadku, gdy nasza dieta jest uboga w wyżej wymienione produkty, może okazać się, że będziemy musieli dodatkowo spożywać witaminy K i minerały w postaci leków które znajdziemy na wapteka.pl. Taką decyzję musimy oczywiście skonsultować z naszym lekarzem.

Kiedy stosuje się leki z witaminą K?

Leki przeciwzakrzepowe mają za zadanie nie dopuścić do powstania zakrzepów krwi w żyłach i sercu oraz rozpuścić już powstałe zakrzepy. Farmaceutyki z witaminą K stosuje się więc w takich schorzeniach jak:
- zatorowość płucna,
- zakrzepica tętnic oraz żył,
- utrwalone migotanie przedsionków,
- przy sztucznych zastawkach serca.

Leki bez recepty zmniejszające krzepliwość krwi – w jakiej formie występują?

W aptekach możemy kupić zarówno leki przeciwzakrzepowe na receptę, jak i te, na które lekarz nie wypisał nam recepty. Te drugie występują w kilku formach. Pierwsze z nich występują w postaci tabletek. Jest to kwas acetylosalidowy, który stosuje się przede wszystkim w zapobieganiu zawałów serca. Głównym zadaniem tych właśnie medykamentów jest rozrzedzenie naszej krwi.

Innym środkiem na zmniejszenie krzepliwości krwi w organizmie jest heparyna. Ta występuje w różnych formach. Apteki oferują ją w postaci kremu, maści czy żelu. Wykorzystuje się ją do leczenia zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, żylaków oraz urazów tkanek miękkich.

Możemy spotkać się także ze wstrzykiwaną heparyną, jednak ta forma wymaga recepty od lekarza. Jest ona niezbędna, ponieważ stosowanie heparyny w tej postaci może doprowadzić do małopłytkowości późnej, która jest odpowiedzialna właśnie za zakrzepicę żył.

Sprawdź więcej na wapteka.pl

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%