Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie narciarskie w Polsce i Europie – jak wybrać najlepszą polisę?

12:27, 15.11.2021 | .
Skomentuj

Tatry, Karkonosze, a może Alpy? Jeśli planujesz zimowy urlop, powinieneś dobrze przemyśleć nie tylko kierunek wyjazdu, ale też zakup ubezpieczenia przed podróżą. Jaką polisę wybrać, żeby podczas aktywnego wypoczynku na nartach lub snowboardzie nie musieć przejmować się konsekwencjami różnego rodzaju pechowych zdarzeń?

Jazda na nartach lub snowboardzie należy do jednych z najbardziej lubianych i powszechnie uprawianych, ale też ryzykownych sportów. Nietrudno podczas niej o naprawdę poważną kontuzję i dotyczy to zarówno kompletnych amatorów, jak też doświadczonych miłośników zimowego szaleństwa. Jedni i drudzy powinni więc zadbać o dobre ubezpieczenie, ale jak takie znaleźć w gąszczu ofert? Ubezpieczenie narciarskie porównasz na mubi.pl, a my podpowiemy, jak wybrać najlepsze!

Co jest najważniejsze w ubezpieczeniu narciarskim?

Ubezpieczenie narciarskie to nic innego, jak rodzaj polisy turystycznej skonstruowanej w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadała ona potrzebom amatorów uprawiania sportów zimowych. Co w takim razie powinna zawierać tego rodzaju ochrona? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), które pokryje koszty hospitalizacji i zabiegów lekarskich, co jest szczególnie ważne podczas wypadku za granicą, gdzie nie wszystkie wydatki są pokrywane w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • ubezpieczenie kosztów ratownictwa, które w zależności od kraju, trudności danej sytuacji i użytego sprzętu mogą wynieść nawet tysiące euro;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie za ciężki uszczerbek na zdrowiu, będące nieocenioną pomocą podczas powrotu do zdrowia.

Co dodatkowo może zawierać polisa dla narciarzy i snowboardzistów?

Wspomniane ubezpieczenia to absolutny standard polisy dla narciarza i snowboardzisty, ale na nich rodzaje ochrony się oczywiście nie kończą. W artykule na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-sportowe-na-narty-i-snowboard/ eksperci ubezpieczeniowi porównywarki Mubi wymieniają dodatkowo:

  • ubezpieczenie OC sportowe – obejmuje szkody osobowe i na mieniu wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim, więc jeśli przykładowo zderzysz się na stoku z innym narciarzem, w wyniku czego złamie on rękę i uszkodzi narty, pokryciem jego strat zajmie się Twój ubezpieczyciel;
  • ubezpieczenie assistance – może objąć bardzo szeroki zakres usług, m.in. pokrycie kosztów opieki nad dziećmi lub ich transportu do domu w razie Twojej hospitalizacji, wynajęcia tłumacza czy dostępną całodobowo infolinię;
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – może dotyczyć zarówno Twojego, jak i wypożyczonego sprzętu;
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji – przydatne, jeśli z wyprzedzeniem organizujesz wyjazd, rezerwujesz hotel czy kupujesz karnet na wyciąg, a potem z niemożliwych do przewidzenia powodów musisz odwołać wyjazd.

– W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na wpisaną w umowie sumę ubezpieczenia, ale jest to szczególnie istotne przy ubezpieczeniu kosztów leczenia oraz ratownictwa. Im mniejsza suma ubezpieczenia, tym niższa cena polisy, jednak zbyt mała kwota może spowodować, że ubezpieczyciel nie pokryje wszystkich wydatków po wypadku na stoku i będziesz musiał dopłacić za nie z własnej kieszeni. Lepiej więc nie oszczędzać, zwłaszcza przy okazji wypadku na granicę, gdzie ubezpieczenie na sumę 100 tys. zł to bezpieczne minimum – radzi Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

Czy potrzebujesz ubezpieczenia na narty w Polsce?

Darmowa opieka szpitalna i pokrycie kosztów ratownictwa górskiego sprawia, że ubezpieczenie narciarskie w Polsce wydaje się zbędne. Pamiętaj jednak, że o ile nie poniesiesz wydatków na leczenie czy pomoc ratowników górskich, konsekwencje wypadku na stoku mogą być poważniejsze. Do pełnego powrotu do zdrowia możesz np. potrzebować długiej rehabilitacji i drogich leków, a uraz może Ci dodatkowo uniemożliwić lub utrudnić pracę zarobkową. W takiej sytuacji z pewnością bardzo pomocne byłoby odszkodowanie z NNW.
A warto zadbać o takie zabezpieczenie tym bardziej, że cena polisy dla narciarzy w Polsce nie jest duża. Przykładowo, ochronę NNW na sumę 40 000 zł na 5-dniowy wyjazd można kupić już za około 6 zł za dzień! Do tego w cenie jest jeszcze OC sportowe, a także ubezpieczenie bagażu. Jeśli natomiast używasz bardzo drogiego sprzętu sportowego, możesz go ubezpieczyć nawet na 20 000 zł!

Ubezpieczenie na narty w Europie – na co zwrócić uwagę?

O ile w przypadku ochrony obowiązującej w Polsce nie trzeba się martwić o ubezpieczenie KL i kosztów ratownictwa, to już w przypadku innych krajów europejskich są one zdecydowanie najważniejszymi elementami polisy. Dlaczego?
Przede wszystkim pamiętaj, że w większości państw europejskich pomoc ratowników górskich jest płatna, a jej koszty pokrywa poszkodowany. Te natomiast mogą być różne w zależności od kraju, ale gdy w grę wchodzi skomplikowana akcja ratownicza z udziałem np. skuterów czy helikoptera, należy się przygotować na ogromne wydatki.

Ile może kosztować pomoc w razie wypadku w górach w Europie?

  • Na Słowacji za pomoc pogotowia górskiego trzeba zapłacić minimum od 50 do 400 euro. Ponadto płatne są m.in. pojedyncza wizyta w szpitalu oraz dłuższa hospitalizacja.
  • W Austrii zapłacimy nawet 90 zł za dobę spędzoną w szpitalu, a mowa tylko o opłacie ryczałtowej, której nie pokrywa EKUZ. Bez tego podstawowego ubezpieczenia koszt wzrośnie nawet do kilku tysięcy euro.
  • We Włoszech należy się przygotować na to, że nawet mając kartę EKUZ, na niewiele się ona przyda. Pomoc narciarzom jest udzielana najszybciej w prywatnych ośrodkach, gdzie wszystkie koszty pokrywają poszkodowani.

Wszystkie wymienione wyżej koszty, a także szereg innych może pokryć polisa dla narciarzy i snowboardzistów, której cena jest nieporównywalnie niższa, nawet przy wyborze droższego wariantu ubezpieczenia. Zastanów się więc, czy na pewno warto oszczędzać kilkadziesiąt złotych, ryzykując przy tym o wiele wyższe wydatki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%