Zamknij

Ukradli Ci smartfon? Sprawdź, co powinieneś zrobić

12:21, 03.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Propozycje smartfonów wiodących na rynku marek są coraz nowocześniejsze. Jesteśmy zaskakiwaniu innowacyjnymi rozwiązaniami, o których jeszcze kilka lat temu nawet nam się nie śniło. Za każdym nowym urządzeniem stoi coraz to wyższa cena, którą przyjdzie nam zapłacić jeśli chcemy stać się jego dumnym posiadaczem.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Lancaster a udostępnionych w „PLOS ONE” wynika, że przeciętny użytkownik smartfona zerka na niego co najmniej 85 razy każdego dnia, poświęcając mu łącznie niemal 5 godzin swojego cennego czasu. Nie ma się więc czemu dziwić, że strata urządzenia mobilnego boli nie tylko ze względu na jego wartość, ale też mentalne przywiązanie.

Zabezpieczenie na wypadek kradzieży

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Tak jest również w tym przypadku. Warto zawczasu zadbać o to, by potencjalny złodziej miał nieco pod górkę. Sprawdź, czy Twój numer IMEI nie został przypadkowo zablokowany. Służy on identyfikacji urządzenia – każdy smartfon posiada swój własny numer IMEI i jest on umieszczony na naklejce znajdującej się na telefonie. Po zgłoszeniu kradzieży urządzenia na policję, organ ścigania występuje do prokuratury z wnioskiem o potrzebę uzyskania wszelkich informacji o telefonie o określonym numerze IMEI.

Istnieje cała masa aplikacji mających na celu ochronić telefon w razie kradzieży. Oczywiście pojedyncza aplikacja nie jest w stanie zabezpieczyć smartfona przed utratą, ale jeśli do tego dodatkowo zaszyfrujemy kartę pamięci i samo urządzenie, tworzy się solidna bariera utrudniająca lub nawet uniemożliwiająca złodziejowi dostęp do telefonu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

W momencie, gdy zorientujesz się, że Twój smartfon trafił w niepowołane ręce, od razu przejdź do zabezpieczenia wrażliwych danych. Zmień hasła do skrzynek pocztowych, kont i portali społecznościowych, do których byłeś zalogowany z poziomu telefonu. Jeśli korzystałeś też z aplikacji banków, poinformuj odpowiednią instytucję o możliwości wycieku danych karty płatniczej. Nie zapomnij o zablokowaniu karty SIM u operatora.

Niestety udostępnione przez Komendę Główną Policji dane pokazują, że wykrywalność takich przestępstw jak kradzież telefonu wynosi zaledwie 23 proc. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek nie odzyskania urządzenia i już teraz wykupić polisę taką jak Gadget insurance (szczegóły na stronie https://www.gadget-cover.com/), dzięki której otrzymamy odszkodowanie, które będzie można przeznaczyć na zakup nowego urządzenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone