Zamknij
REKLAMA

Czym jest iniekcja krystaliczna?

14:28, 02.04.2019 | artykuł sponsorowany

Jedną z metod osuszania murów, w celu zapobiegnięcia dostawaniu się wilgoci do wnętrza budynków jest iniekcja krystaliczna. Jest to jedna z najlepszych metod, które są aktualnie stosowane na rynku. Wymaga jednak pracy doświadczonych specjalistów, gdyż pomimo, że jej schemat jest dość prosty, to wykonanie wcale nie jest takie łatwe.

Dlaczego stosuje się iniekcję murów

Izolowanie murów jest polecane przede wszystkim osobom, które posiadają stosunkowo stare nieruchomości. Aktualnie budowane domy oraz wszelkiego rodzaju budynki, raczej są zbudowane na miarę dzisiejszych standardów. Jednak tak nie było zawsze. Budynki, które powstawały kilkadziesiąt lat temu, budowane były z zupełnie innych materiałów. Powód takiego stanu rzeczy był prozaiczny, mianowicie budowano z takich materiałów, które udało się zdobyć. To powodowało, że bardzo często stosowano różnego rodzaju alternatywy, a improwizowanie na placu budowy było na porządku dziennym.

Innym powodem tego, że właściciele nieruchomości muszą teraz myśleć o metodach, takich jak iniekcja pozioma, jest fakt, że kiedyś obowiązywały inne standardy i normy, przez co jakość budynków odbiegała od dzisiejszych standardów. Efektem braku odpowiedniego zaizolowania murów jest wilgoć dostająca się do budynku. Iniekcja krystaliczna jest jedną z najskuteczniejszych metod, które można zastosować w takim przypadku. Prowizoryczną alternatywą dla przeprowadzenia iniekcji poziomej, jest ciągłe osuszanie budynków, co jednak na dłuższą metę jest bezcelowe, gdyż wilgoć i tak będzie dostawała się do murów poprzez glebę.

Komu zalecana jest iniekcja krystaliczna

Iniekcję poziomą powinni wziąć pod rozwagę przede wszystkim właściciele budynków, usytuowanych na podmokłych terenach. Grunty, które trzymają wilgoć w połączenie z brakiem odpowiedniej izolacji wiąże się z ciągłym zawilgoceniem budynku. Dzisiejsza technologia pozwala temu zapobiec a izolacje w Warszawie oraz innych miastach, można przeprowadzić dość sprawnie, gdyż jest wielu specjalistów od tego rodzaju remontów.

Taki remont zalecany jest zarówno właścicielom nowych domów, jak również właścicieli starszych budynków, pamiętających jeszcze poprzednią epokę. Remont powinien być jednak poprzedzony rzetelną analizą doświadczonego eksperta, a w przypadku niektórych budynków, także konserwatora zabytków.

Co to jest iniekcja krystaliczna

W największym skrócie, iniekcja krystaliczna jest to zaizolowanie murów od wewnątrz. Brzmi enigmatycznie ale w praktyce jest to dość proste, choć trudne w wykonaniu. Po przeprowadzeniu wstępnej analizy stanu budynku, wierci się odpowiednie dziury. Mają one około 20 mm średnicy. Wierci się na mniej, więcej grubość muru, jednak tak, aby zostawić około 10% zapasu. Odwierty powinny być zrobione równolegle do podłogi oraz występować w około 15-20 centymetrowych odległościach od siebie.

Po zrobieniu odwiertów, wprowadza się do nich specjalne produkty, które mają na celu zaizolowanie muru i odcięcie tak zwanych kapilar, od warstw muru położonych powyżej. Najłatwiej wizualizować to sobie, wyobrażając sobie, że w materiale budowlanym, takim jak cegła czy pustak, znajdują się wąskie rurki. Są to właśnie kapilary. Oczywiście nie są one dostrzegalne gołym okiem, jednak wystarczają, aby przedostawała się przez nie wilgoć. Gdy niezaizolowany mur pozostaje przez dłuższy czas na nasiąkniętym gruncie, siłą rzeczy chłonie wilgoć. Istotą przeprowadzenia iniekcji krystalicznej, jest to, że owe kapilary, blokuje się, wprowadzają specjalistyczne, nierozpuszczalne w wodzie substancje. To zapobiega dostawaniu się wilgoci do wyższych warstw, poza poziom na, którym została przeprowadzona iniekcja.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone