Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać dobry wkład do kominka?

14:58, 08.04.2019 | Materiał Partnera

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych wkładów kominkowych. Gdy również chcesz zamontować w swoim domu kominek, sprawdź z nami, jak dobrać odpowiedni wkład do kominka!

Dobór odpowiedniego wkładu kominkowego jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również sprawności kominka i podłączonej do niego instalacji, a także naszej wygody i bezpieczeństwa.

Wkład kominkowy to łatwy i szybki sposób na kominek w domu – wystarczy go tylko obudować, aby stworzyć w domu dodatkowe źródło ciepła oraz stylowy, modny element aranżacji.

Wraz z serwisem internetowym http://osrodeksawa.pl/ przygotowaliśmy poradnik, który przyda się każdej osobie poszukującej dobrego wkładu kominkowego!

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć dwa główne rodzaje wkładów kominkowych, a mianowicie kominki powietrzne oraz kominki z płaszczem wodnym. Co warto o nich wiedzieć?

Kominek powietrzny to taki kominek, który przeznaczony jest do nagrzewania jednego pomieszczenia. Ogrzewa pomieszczenie poprze szybę i front kominka oraz podgrzewa powietrze w czopuchu kominka. Ciepło to można także rozprowadzać po innych pomieszczeniach, ale najczęściej kominki te stosowane są do jednego pokoju.

Z kolei kominki z płaszczem wodnym mają już bardziej złożoną konstrukcję. Posiadają specjalny płaszcz wodny, który podłączony jest do instalacji centralnego ogrzewania. Kominek ogrzewa pomieszczenie samym sobą i dodatkowo podgrzewa wodę, która trafia do grzejników w całym domu. Za wykonanie kominka z płaszczem wodnym zapłacimy więcej niż za kominek powietrzny.

Moc nominalna wkładu kominkowego

Jednym z najważniejszych parametrów wkładu do kominka jest jego moc nominalna. Moc ta jest uśredniona w czasie i określa ona ilość otrzymywanego ciepła.

Wiadomości przekazane nam przez ekspertów potwierdzają, że potrzebujemy 1 kW mocy wkładu na 25 metrów sześciennych pomieszczenia.

Przy doborze wkładu kominkowego nie kierujmy się mocą maksymalną wkładu kominkowego – jest ona osiągana tylko na krótki czas, dlatego nie oddaje w pełni mocy rzeczywistej wkładu.

Wkład kominkowy – żeliwny czy stalowy?

Wkład kominkowy może być wykony z żeliwa albo stali. Na co warto się zdecydować?

Na ogół wkłady żeliwne są bardziej trwałe i lepiej trzymają ciepło, ale ich uszczelnienia mogą być ich słabym punktem. Wkłady żeliwne są dość ciężkie, dlatego musimy dobrać do nich odpowiednią obudowę kominka. Dobrze prezentują się w rustykalnych aranżacjach.

Z kolei wkłady stalowe mają bardziej nowoczesny wygląd, ponieważ materiał ten może być dowolnie kształtowany na etapie produkcji. Stal także jest bardzo wytrzymałym materiałem, który jest także wysoce odporny na szoki termiczne.

Niezależnie od tego, jaki kominek chcemy wybrać, zwróćmy uwagę na grubość jego ścianek. Grube i mocne ścianki zapewnią wieloletnią żywotność kominka, ponieważ będą zapobiegały jego odkształcaniu oraz nierównomiernemu rozgrzewaniu się.

Pomocne informacje o doborze kominka można otrzymać także od sprzedawców w sklepach oferujących wkłady kominkowe.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone