Zamknij

Który dostawca internetu będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę?

21:20, 07.05.2019 | INF.
Skomentuj

Obecnie znaczna liczba urządzeń codziennego użytku podłączana jest do internetu. Wraz z rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości łącze internetowe zmienia się również oferta na rynku. Jednak, choć szeroki wybór opcji z pewnością jest lepszy niż ich niedosyt, ma też dużą wadę – wprowadza zamieszanie w głowie mniej zorientowanych użytkowników. Ty również masz ten problem? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy internetu i znajdź najlepszą opcję dla siebie!

Jaki internet wybrać? Analiza preferencji
Na początek, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać konkretne propozycje, warto zastanowić się, jakie parametry powinna mieć dostarczana przez dostawcę internetu usługa. Nie każdy bowiem potrzebuje bardzo szybkiego łącza, które z pewnością będzie też droższe. Nie ma sensu przepłacać za zbędną usługę. Osoba często grająca w gry online, prowadząca wideorozmowy czy przesyłająca
bądź pobierająca duże ilości danych z pewnością będzie potrzebowała szybszego łącza niż ta, która jedynie przegląda strony internetowe.

Aby dobrać odpowiednią prędkość internetu warto też wykonać dostępny w sieci test szybkości, tzw. „internet speed test”. Widząc jego wyniki, czyli rzeczywistą prędkość internetu, możemy zdecydować, czy taka prędkość nam wystarcza, czy raczej potrzebujemy czegoś więcej.

Należy również zorientować się, zasięg których dostawców dociera do naszego miejsca zamieszkania. W przypadku większych firm często można sprawdzić to na stronie internetowej (taką usługę znajdziemy np. na stronie UPC), a niekiedy należy w tym celu skontaktować się z działem obsługi klienta.

Kolejnym indywidualnym aspektem tego, czy umowa z daną firmą będzie dla nas korzystna, jest długość trwania umowy oraz związane z tym zobowiązania. Umowy zasadniczo dzielą się na te na czas określony i nieokreślony. Te pierwsze będą lepsze dla użytkowników, którzy mają pewność stałości zamieszkania, drugie natomiast dla osób bardziej mobilnych. Oczywiście swoboda wyboru momentu przerwania umowy wiąże się również z wyższymi miesięcznymi kosztami.

Dostawca internetu a oferowane łącze
Wybór dostawcy internetu powinien być zależny w dużej mierze od oferowanego przez niego typu łącza. Obecnie jedną z najpopularniejszych i najszerzej reklamowanych usług jest bezprzewodowy internet LTE. To dobra opcja w przypadku urządzeń mobilnych, należy jednak pamiętać, że niekiedy możemy mieć problemy z jego stabilnością. Należy również pamiętać, że w przypadku LTE trudno będzie uzyskać przepustowość wystarczającą dla bardziej wymagających użytkowników. Inną wadą takiego rozwiązania jest też limit danych. Nawet jeżeli dostawca internetu oferuje internet bez limitu, w rzeczywistości po przekroczeniu pewnej ilości przesłanych danych nakłada on na łącze tzw. lejek, który znacznie spowalnia internet, niekiedy na tyle, że urządzenie nie jest w stanie wyświetlić poprawnie strony.

Kolejnym wyjściem jest tzw. „internet na kablu”, czyli ten oferowany przez firmę proponującą także usługę telewizji kablowej. Te najnowocześniejsze oferuję internet przesyłany za pośrednictwem połączeń światłowodowych, które mogą zapewnić najwyższą prędkość przesyłu danych. Przykładowo, internet UPC potrafi osiągnąć prędkość nawet do 1Gb/s. Niestety, sporą wadą tego typu łącza jest jego dostępność, ponieważ póki co mogą z niego korzystać jedynie mieszkańcy większych aglomeracji miejskich. W przypadku nieco bardziej oddalonych miejsc lepszym pomysłem będzie prawdopodobnie LTE, natomiast dla mieszkańców terenów, na których trudno o jakąkolwiek naziemną łączność z internetem, dobrym pomysłem może okazać się internet satelitarny. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jego użytkownicy mogą mieć problemy z wideorozmowami czy grami online ze względu na opóźnienia w wysyłaniu sygnału, tzw. „lagi”. Takie rozwiązanie jest również dość drogie, dlatego zaleca się je w wyjątkowych przypadkach.

Sprawdź wszystko w umowie z dostawcą internetu
Nie każdy z dostawców internetu sam odkryje przed Tobą wszelkie zapisy zawarte w umowie. Zazwyczaj należy samemu dokładnie sprawdzić proponowaną ofertę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zapisek dotyczący szybkości internetu. Słowo „do” przed podaną wartością może wzbudzić obawy, dlatego lepiej sprawdzić dokładnie, jaką faktyczną prędkość osiągnie dane łącze.

Kolejnym niepożądanym „drobnym druczkiem” w umowie mogą być zapisy o dodatkowych płatnościach. Niekiedy firmy informują jedynie o promocyjnej cenie, która jednak obowiązuje zaledwie przez kilka pierwszych miesięcy, następnie natomiast wyraźnie wzrasta. Czasem też dostawca internetu może zmuszać klienta do niepotrzebnej usługi na zasadzie transakcji wiązanej. Takich sytuacji również należy unikać. Warto też zainteresować się np. kosztami założenia internetu. Niektóre większe firmy potrafią nawet zaoferować pełną, profesjonalną usługę za złotówkę.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest czas trwania umowy. Lepiej dokładnie sprawdzić ten zapis i jego zgodność z wcześniejszymi ustaleniami. W innym wypadku może dojść do sytuacji, w której już szykujemy się do zmiany dostawcy internetu, po czym okazuje się, że nie mamy takiej możliwości, a w razie rzeczywistego odstąpienia od umowy czeka nas wysoka kara.

Szybki internet to nie wszystko – sprawdź dodatki!
Firmy dostarczające internet prześcigają się w ofertach dodatkowych, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten czynnik. Jedną z popularniejszych opcji jest dostęp do platform internetowych oferujących dostęp do filmów i seriali, a także osobne programy sportowe, fitnessowe czy nawet propozycje karaoke. Niektórzy dostawcy oferują również sprzęt elektroniczny. Dlatego, chociaż nie powinno to być główny czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór, w razie wątpliwości usługi dodatkowe mogą pomóc je rozwiać.

Wybór najlepszego dostawcy usług internetowych nie jest prosty, jednak starannie sprawdzając dostępne opcje, analizując je i porównując, z pewnością można wybrać najlepszą z możliwości.

(INF.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone