Zamknij

Jak wygląda gardło przy anginie

11:18, 20.05.2019 | AS
Skomentuj

Angina jest zapaleniem błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Niezależnie jednak od czynnika etiologicznego, najbardziej charakterystycznym, a zarazem najbardziej uciążliwym objawem anginy jest ostry ból gardła, nasilający się w trakcie przełykania. Co prawda obraz kliniczny w obu przypadkach jest różny, bo to, jak wygląda gardło przy anginie, zależy od rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów, które je zaatakowały, aczkolwiek skutek ich działania jest zwykle taki sam: gardło bolące do tego stopnia, że aż utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jak wygląda gardło przy anginie i jak leczyć jej męczące objawy?

Infekcja wirusowa - jak wygląda gardło przy anginie wirusowej?
Jak pokazują statystyki, za zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych w ponad 70% odpowiada zakażenie wirusowe. Głównymi sprawcami anginy tego typu są rhino-, adeno-, entero- i koronawirusy. Poza tym podobne objawy wywołują wirusy RSV, paragrypy oraz Epstein-Barr. Są to typowe wirusy oddechowe, które przenoszone drogą kropelkową i pokarmową osiadają w nosogardzieli, gdzie doprowadzając do zakażenia, wywołują infekcję gardła.
Typowym, a zarazem najbardziej uciążliwym objawem anginy wirusowej, jest właśnie ostry ból gardła, nasilający się nie tylko w trakcie przełykania, lecz także podczas mówienia, a nawet samego poruszania żuchwą. To wynik silnego przekrwienia łuków podniebiennych, migdałków oraz tylnej ściany gardła.
W obrazie klinicznym błona śluzowa jest rozpulchniona i przybiera intensywny, żywoczerwony kolor, skąd też angina wirusowa bywa nazywana ,,rumieniową”. Ponadto charakterystycznym symptomem jest surowiczy wysięk występujący w kryptach migdałków, który wyglądem przypomina malutkie pęcherzyki wypełnione płynem.
Ponieważ wirusowe zapalenie gardła wywołuje często również szereg objawów ze strony górnych dróg oddechowych - katar, nieżyt nosa, zapalenie krtani - zmiany w gardle przy anginie o takiej etiologii mogą być trudne do zidentyfikowania.

Infekcja bakteryjna - jak wygląda gardło przy anginie paciorkowcowej?
Znacznie rzadziej, gdyż w około 30% przypadków, angina ma podłoże bakteryjne. Odpowiadają za nią wówczas przede wszystkim szczepy paciorkowca hemolizującego z grupy A (Streptococcus pyogenes), nazywanego ze względu na wywoływane przezeń objawy, paciorkowcem ropotwórczym. Angina bakteryjna, określa mianem anginy ropnej, charakteryzuje się bardzo ciemnym, malinowym przekrwieniem błony śluzowej gardła oraz dobrze widocznymi zmianami ropnymi.
W badaniu przedmiotowym u chorego na bakteryjne zapalenie gardła, w przeciwieństwie do infekcji wirusowej, występują kremowobiałe naloty włóknikowe w kryptach migdałków oraz wybroczyny na ścianach podniebienia. Poza tym typowym objawem jest tu znaczne powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych przednich.
Chociaż w pewnym stopniu daje się rozróżnić obraz kliniczny mówiący, jak wygląda gardło przy anginie bakteryjnej, a jak przy wirusowej, to nie jest on wystarczający do prawidłowego rozpoznania choroby. Zaczerwienienie błony śluzowej i powiększenie migdałków, przy niejednokrotnie innych zamaskowanych oznakach infekcji, może wskazywać na infekcje o obu etiologiach. Dlatego też do postawienia diagnozy o anginie konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, co jest szczególnie kluczowe dla dalszego leczenia. Bakteryjne i wirusowe zapalenie gardła wymagają całkiem odmiennego postępowania terapeutycznego. O ile w pierwszym przypadku niezbędna jest antybiotykoterapia, o tyle w tym drugim wystarczy leczenie objawowe.

Angina ropna czy wirusowa - jak prawidłowo zdiagnozować zapalenie gardła?
Obecnie w prawidłowym rozpoznaniu anginy bardzo pomocna jest skala Centora/McIsaaka. Lekarz na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego sumuje liczbę punktów uzyskanych z następujących parametrów:
- gorączka powyżej 38 stopni C 1 pkt;
- brak kaszlu 1 pkt;
- powiększone węzły chłonne szyjne przednie 1 pkt;
- nalot włóknikowy i obrzęk migdałków 1 pkt;
- wiek 3-14 l 1 pkt;
- wiek 15-44 l 0 pkt;
- powyżej 45 r.ż. -1 pkt.
Wynik oscylujący między 3-4 punktami, a także znaczne nasilenie objawów oraz szybkie pogarszanie się stanu zdrowia mogą wskazywać na anginę bakteryjną. Trzeba jednak podkreślić, że tego typu metodyka jest w stanie właściwie rozpoznać wyłącznie infekcję wirusową. Na jej podstawie internista nie jest w stanie w 100% określić bakteryjnego czynnika etiologicznego, a więc i podjąć decyzji o antybiotykoterapii.
Dlatego też, jeżeli z badania ambulatoryjnego wynika, że to, jak wygląda gardło przy anginie jest wynikiem ataku paciorkowca ropotwórczego, należy zlecić szybki test w kierunku S. pyogenes. lub posiew wymazu z gardła czy migdałków. Pierwsza metoda przynosi znacznie szybszy wynik, jednak jej czułość określa się na 70%. Z kolei na rezultat posiewu czeka się minimum dobę, aczkolwiek jego dokładność jest zdecydowanie większa.

Antybiotyk czy terapia objawowa - jak leczyć anginę?
Po właściwym rozpoznaniu anginy o podłożu bakteryjnym, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Antybiotyk jest kluczowy w leczeniu infekcji bakteryjnych nie tylko dlatego, że niweluje źródło choroby, lecz także ze względu na to, że skraca czas zarażania, łagodzi objawy, a co więcej chroni przed wystąpieniem groźnych dla zdrowia powikłań.
W leczeniu anginy wirusowej stosuje się przede wszystkim leki dezynfekujące, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Na ból gardła najczęściej przepisywane są preparaty z benzydaminą, aerozole lub pastylki. A czym płukać gardło przy anginie? Jest na to kilka sposobów. Z tych naturalnych - napar z ziół szałwii, rumianku i majeranku, a z tych farmaceutycznych - gotowe preparaty ogólnodostępne w aptekach. Płukanki, tak jak spraye, są o tyle dobre, że z łatwością łagodzą zmienione chorobowo miejsca. Z kolei tabletki, mieszając się ze śliną, przedostają się w głębiej położone części jamy ustnej, gdzie niwelują obrzęk i zaczerwienienie migdałków. Leczenie wirusowego zapalenia gardła polega na niwelowaniu jego objawów, toteż wybór rodzaju leków oraz sposobu ich aplikacji powinien być dobierany właśnie ze względu na typ i umiejscowienie zmian chorobowych.

(AS)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone