Zamknij

Najlepsze modele butów do biegania, chodzenia po górach i wspinania się

13:02, 05.07.2019 | INF.
Skomentuj

Turystyka górska cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Korzystając z mnogości rodzimych oraz zagranicznych szlaków, chętnie dbamy w ten sposób o formę, zdrowie i dobre samopoczucie, jednocześnie odkrywając nowe miejsca. Czas na górskich szlakach można jednak spędzać w niejeden sposób, a do każdej z aktywności potrzebujesz innych, specjalnie przystosowanych butów. Sprawdź propozycje dla amatorów trekkingu, biegu i wspinaczki, które przygotowaliśmy wraz ze specjalistami ze sklepu sportowego nartywarszawa.pl

Buty górskie – dopasuj je do aktywności
Buty to najważniejszy element ekwipunku na górską wyprawę. Niejednokrotnie spędzasz w nich cały dzień, dlatego muszą być funkcjonalne, wygodne i wytrzymałe. Niezwykle ważne jest również ich dopasowanie do konkretnej aktywności – każda stwarza bowiem inne wymagania. Zupełnie innymi cechami muszą się odznaczać buty biegowe, a inne będą kluczowe przy wspinaczce. Jeśli jednak wybierzesz właściwie, nie grożą Ci kontuzje ani dyskomfort.

Buty do turystyki górskiej
Turystyka to coś, na co decyduje się zdecydowana większość amatorów górskich szczytów. Zwykłe sportowe obuwie jednak w takiej sytuacji nie wystarczy – nawet, jeśli wybierzesz z pozoru łatwy szlak. Dobre buty to podstawa – zarówno latem, jak i zimą. Jak je wybierać? Na lato świetny będzie lekki i przewiewny model. Z reguły buty trekkingowe sięgają za kostkę, jednak na mniej wymagające trasy możesz wybrać takie z niższą cholewką. Powinny mieć twardą podeszwę, jednak raczej lekką konstrukcję. Świetny model to np. Salomon X Ultra Mehari dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Panie mogą wybrać model Ellipse Mehari – również firmy Salomon.

Buty do wspinaczki
Wspinaczka to zdecydowanie bardziej wymagająca, ale i niezwykle ekscytująca forma turystyki górskiej. Wymaga też odpowiedniego obuwia. Jego parametry będą zależały od rodzaju terenu, w którym zamierzasz się wspinać. Strome podejścia to buty bardziej uniwersalne, wyposażone w amortyzowaną i sztywną podeszwę z odpowiednio opracowanym bieżnikiem. Powinny zapewniać przyczepność na każdej nawierzchni. W tej roli doskonale sprawdzi się np. model Salomon X Alp Spry. Do wchodzenia na pionowe skały i ściany potrzebne są buty znacznie smuklejsze i precyzyjne. Mają one specjalny kształt, który ułatwia odpowiednie ustawienie stopu na skale. Są dość sztywne i bardzo dobrze dopasowane, a ich podeszwa jest cienka. Najlepsze modele są wykonywane ręcznie.

Buty do biegania po górach
Biegi przełajowe i górskie cieszą się coraz większą popularnością. Jednak wymagają zupełnie innego obuwia niż jogging po asfalcie lub parkowej ścieżce. Szczególnie długie górskie trasy będą wymagały zakupu modelu dość uniwersalnego, który zabezpieczy stopę na twardej nawierzchni (kamienie, skały), ale też zapewni odpowiednią przyczepność na tej miękkiej (ścieżki, szutrowe drogi, trawa). Górskie buty biegowe powinny być też nieprzemakalne i dobrze radzić sobie na grząskim terenie (np. w błocie, którego nie brak na trasie po opadach). Biegacze cenią sobie przede wszystkim lekkie modele, jednak powinny być one na tyle wytrzymałe, by nie zniszczyć się na pełnym przeszkód szlaku. W produkcji butów biegowych, które z powodzeniem można wykorzystać w górach, specjalizuje się firma On Running. W jej ofercie znajdziesz m.in. model Cloud X odpowiedni nie tylko do biegania, ale również do uprawiania innych dyscyplin sportowych. Dla amatorów wyzwań stworzono model Cloudventure – idealny poza utartym szlakiem.

(INF.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone