Zamknij
REKLAMA

Darowizna samochodu nie zawsze darmowa

23:31, 12.08.2019 | MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY
Skomentuj

Obdarowywaniu bliskiej lub spokrewnionej osoby towarzyszą zwykle jak najlepsze uczucia. Wydawać by się mogło, że nie inaczej będzie w przypadku darowizny samochodu. Jednak sytuacja nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Trzeba spełnić szereg różnych warunków, by faktycznie nie ponieść żadnych kosztów z tytułu przekazania samochodu swojemu krewnemu, bądź osobie niespokrewnionej.

Przekazanie samochodu najbliższej rodzinie wolne od podatku – czy aby na pewno?
Jeśli chcemy przekazać samochód współmałżonkowi, zstępnym, bądź wstępnym, teoretycznie nie powinniśmy się martwić o to, że będziemy musieli zapłacić podatek. Jednak musimy pamiętać o tym, że są ustanowione pewne limity finansowe. Jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat osoba obdarowana otrzymała dobro w wysokości do 9 637 zł, wtedy nie musi martwić się żadnym dopełnianiem formalności.
Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy darowizna ma wartość przekraczającą przyjęty limit. W takiej sytuacji, będąc obdarowanym z tak zwanej pierwszej grupy podatkowej, konieczne jest, by złożyć odpowiednie zeznanie w Urzędzie Skarbowym na druku SD-Z2 w ciągu pół roku od dnia, w którym krewny przekazał samochód. Jeśli nie złożymy takiego zeznania, bądź też uczynimy to po terminie, zapłacimy podatek. Wyniesie on 20 procent, a do tego dochodzi jeszcze odpowiedzialność  karna skarbowa, jeśli obdarowany w ogóle nie złoży zeznania. Jej wysokość będzie zależna od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku. Jeśli obdarowany złoży zeznanie po terminie, będzie musiał zapłacić podatek od nadwyżki kwoty, która przekracza przyjęte limity finansowe. Przeczytaj o aktualnych przepisach.

A co w przypadku darowizny samochodu dla drugiej i trzeciej grupy podatkowej?  
Jeśli obdarowany jest zstępnym rodzeństwa, rodzeństwem rodziców, zstępnym pasierba lub jego małżonkiem, bądź też małżonkiem rodzeństwa, rodzeństwem małżonków, czy małżonkiem rodzeństwa małżonków, ewentualnie małżonkiem zstępnych, wówczas obdarowany zalicza się do drugiej grupy podatkowej. Grupa ta może otrzymać darowiznę samochodu wolną od podatku, jeśli jej wartość nie przekroczy 7 276 zł. W przypadku, gdy wartość darowanego pojazdu jest większa, obdarowany musi złożyć zeznanie w Urzędzie Skarbowym na formularzu SD-3. Ponadto osoba, która otrzymała darowiznę, zapłaci podatek (7 proc. dla nadwyżki do 10 278 zł, 9 proc. dla nadwyżki między 10 278 a 20 556 zł plus 719,50 zł i 12 proc. dla nadwyżki powyżej 20 556 zł plus 1644,50 zł).
Niespokrewniona osoba, która otrzymała darowiznę samochodu zalicza się do trzeciej grupy podatkowej. Dla tych obdarowanych przewidziany jest limit finansowy w wysokości 4 902 zł. Jeśli samochód był droższy, wówczas należy złożyć formularz SD-3 w Urzędzie Skarbowym, a także liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od darowizny. Dla nadwyżki do 10 278 zł podatek wynosi 12 procent, dla kwoty pomiędzy 10 278 a 20 556 16 procent plus 1233,40 zł, a dla nadwyżki przekraczającej 20 556 zł podatek wynosi 20 procent i dopłata 2877,90 zł.

Nie możemy też zapomnieć o OC
Na obdarowującym też ciąży konieczność dopełnienia formalności. Musi on bowiem w ciągu dwóch tygodni zgłosić do firmy ubezpieczeniowej fakt przekazania samochodu obdarowanemu. Jeśli osoba, która otrzymała pojazd, chce zmienić firmę ubezpieczeniową, przydatny będzie wówczas szybki i prosty kalkulator ubezpieczenia OC AC.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

dla Żony,,,dla Żony,,,

2 0

Takie darowizny to TYLKO ---- Poseł Neumann z POKO tylko jemu to wolno. 15:18, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xvxxvx

0 0

jaka z tą darowizną dla rydzyka tam było proste 05:34, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA