Zamknij

Jak nie odpowiadać na pytania na rozmowie o pracę?

12:05, 10.09.2019 | materiały partnera
Skomentuj

O tym, jak wiele zależy od rozmowy kwalifikacyjnej, nikogo nie trzeba przekonywać. Na tym etapie rekrutacji liczą się nie tylko posiadane kwalifikacje, ale też umiejętność formułowania odpowiedzi na pytania zadawane przez pracodawcę. Jak nie odpowiadać, by nie stracić szansy na zdobycie dobrej pracy?

Przygotuj się do odpowiedzi z CV

Możesz mieć pewność, że rozmowa rekrutacyjna, z którą związana będzie Twoja wymarzona praca, odwoła się do informacji zawartych w przesłanym wcześniej CV. Oferty pracy umieszczane w serwisach, np. Pracuj.pl, kuszą do fantazjowania na temat swoich kwalifikacji tylko po to, by dostać zaproszenie na spotkanie. Nie miej złudzeń – ono szybko zweryfikuje to, co napiszesz o sobie. Zanim wybierzesz się na rozmowę o pracę, przeczytaj więc swoje CV i List Motywacyjny. Przemyśl, jak w trakcie spotkania nawiążesz do ich treści.

Dlaczego zmieniasz pracę?

Pytaniem często zadawanym osobom, które w danym momencie mają zatrudnienie, jest powód poszukiwania nowej pracy. Pamiętaj, by w odpowiedzi nie odnosić się do negatywnych cech obecnego stanowiska i miejsca. Nie wspominaj, że szef jest kapryśny i niesprawiedliwy, pracownicy nie nastawiają się na współpracę zespołową, pensja jest niska, a wymagania zbyt wysokie. Powiedz, że oferta zrobiła na Tobie duże wrażenie i widzisz w niej możliwość rozwoju zawodowego, a tej wizji trudno było się oprzeć.

Jak dużo chcesz zarabiać?

Może zdarzyć się, że podczas rozmowy o pracę wywołany zostanie temat wynagrodzenia. Pracodawca przedstawi propozycję zarobków i będzie chciał poznać Twoją opinię dotyczącą ich wysokości i oczekiwań, z jakimi przyjdziesz do nowej pracy. Nie podawaj konkretnej kwoty. Będzie to sygnałem, że jesteś osobą zamkniętą na negocjacje i kompromisy. Przedstaw widełki, w których mieszczą się Twoje wymarzone zarobki. Jest szansa, że otrzymasz satysfakcjonującą pensję.

Co uważasz za swój największy sukces zawodowy?

Pracodawca lub rekruter chętnie pozna Twoje osiągnięcia. Naucz się więc opowiadać o swoich sukcesach. Zadbaj, by nie były to puste słowa. Poprzyj je konkretnymi przykładami.

Dlaczego akurat nasza firma?

Dlaczego swoją przyszłość zawodową wiążesz z tym konkretnym miejscem? Zadając to pytanie pracodawca sprawdzi Twoją motywację. Nie zbywaj go ogólnikami. Konkretnie nawiąż do swoich ambicji, zainteresowań, planów i doświadczenia. Tymi informacjami masz szansę przekonać pracodawcę, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone