Zamknij

Jako zostać opiekunem osób starszych?

11:15, 20.03.2020 | materiały partnera

Nie zawsze możemy pracować tam gdzie chcemy. Czasami konieczne jest wybieranie zawodu, gdzie ofert pracy jest sporo. Dzięki temu jej znalezienie nie jest trudne, a jak wiadomo sytuacja na rynku pracy często zmienia się jak kalejdoskopie. Warto wiedzieć, że społeczeństwo polskie starzeje się i prawdopodobnie ten trend będzie się utrzymywał, a więc wydaje się, że już niedługo będzie występować duże zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Dlatego ciekawym zawodem, ale jednocześnie powołaniem jest opieka nad osobami starszymi. Jednak, aby podjąć taką pracę trzeba spełniać określone wymagania formalne i nieformalne.

Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby zostać opiekunem osób starszych?

Aktualnie jest naprawdę wiele ofert pracy na opiekunów osób starszych. Można rzec, że jest to zawód z przyszłością. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, choćby w Niemczech. Wystarczy sprawdzić oferty pracy na Pracuj.pl. Warto jeszcze zauważyć, że płaca jest naprawdę korzystne. Ale oczywiście, aby otrzymać takie stanowisko trzeba posiadać określone kwalifikacje. Na samym początku zazwyczaj wymagane jest wykształcenie zawodowe, bądź też średnie. Ponadto trzeba ukończyć specjalny kurs dla opiekunów osób starszych. Jednak zazwyczaj nie wystarczy ukończenie kursu internetowego, lecz w wersji stacjonarnej. Coraz więcej placówek wymaga ukończenia szkoły policealnej, bądź też studiów z zakresu pedagogiki. Dodatkowo trzeba mieć ukończony kurs pierwszej pomocy.
W przypadku opieki nad osobami starszymi poza granicami kraju niezbędna jest znajomość języka przynajmniej na poziomie podstawowym.

Kwalifikacje dodatkowe- czyli jaki powinien być opiekun osób starszych?

Oczywiście same kwalifikacje formalne nie wystarczą. Wszak jest to praca bardzo wymagająca, ale jednocześnie trudna pod względem psychicznym, może być także taktowana jako powołanie. Przede wszystkim trzeba być osobą bardzo cierpliwą, która potrafi sobie radzić nawet w sytuacjach bardzo stresujących. Następnie trzeba pamiętać, że opiekun musi traktować swoich podopiecznych w sposób podmiotowy, zatem z szacunkiem. Należy także być empatycznym i pełny zrozumienia oraz współczucia na cierpienie innych osób, a przy tym wymagana jest odporność psychiczna. Warto jeszcze pamiętać, że nie jest to praca, gdzie wystarczy tylko wypełnić swoje obowiązki, otóż tutaj wymagane jest odpowiednie podejście do pacjentów i ich potrzeb

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA