Zamknij
REKLAMA

Tak Powiat Sokołowski pomaga uchodźcom z Ukrainy

19:33, 24.05.2022 | ZARZĄD POWIATU SOKOŁOWSKIEGO
REKLAMA

Samorząd w szerokim zakresie włączył się w pomoc walczącym z rosyjskim najeźdźcą Ukraińcom. Zorganizował zbiórkę i transporty darów, a także miejsca zakwaterowania i wyżywienia dla uchodźców. Prezentujemy szczegóły tych działań.

Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że Polacy zaczęli masowo organizować pomoc dla ludności uciekającej przed skutkami wojny. Konflikt zbrojny za wschodnią granicą państwa postawił przed samorządami nowe, niespotykane dotąd wyzwania, z którymi musiały sobie w sposób zorganizowany poradzić.

Pokazali wielkie serce
Oprócz działań ustawowych realizowanych przez Powiat Sokołowski, ruszyły liczne akcje pomocowe wynikające z potrzeby serca. Jedną z nich jest zbiórka zorganizowana przez Powiat Sokołowski pod patronatem wiceministra zdrowia, senatora RP Waldemara Kraski, starosty sokołowskiego Elżbiety Sadowskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Odziemczyka oraz wójtów i burmistrzów z terenu powiatu sokołowskiego. Wszystkie samorządy uruchomiły punkty, do których można było dostarczać żywność, wodę, ubrania, leki, art. chemiczne, artykuły gospodarstwa domowego i inne niezbędne do zorganizowania pomocy dla ludzi, którzy opuścili swoje domy przez wojnę.
Pracownicy Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz chętni Wolontariusze, również po godzinach pracy, prowadzili zbiórkę stacjonarną w sokołowskich sklepach Topaz oraz Gama dzięki uprzejmości i wsparciu ich właścicieli. Dzięki wielkiej hojności mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucji działających na terenie powiatu dary stopniowo zapełniały magazyn powiatowy zorganizowany przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim.
Do akcji dołączyli także dyrektorzy, uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokołowski. Z ogromnym poświęceniem od rana do późnych godzin wieczornych (również w weekendy) przyjmowali, segregowali oraz pakowali dary do ewentualnego transportu i rozdysponowania pomiędzy potrzebującymi.

Zapewnione lokale i wyżywienie
Równolegle na polecenie wojewody mazowieckiego Powiat realizował zadania mające na celu zorganizowanie zakwaterowania, wyżywienia, opieki psychologicznej i zapewnienie wszelkiej niezbędnej pomocy przybywającej na jego teren ludności ukraińskiej. Początkowo przygotowano ok. 150 miejsc w Hali Sportowej Nr 1 w Sokołowie Podlaskim i podpisano stosowne porozumienia z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność hotelarską, noclegową oraz pensjonaty na terenie powiatu sokołowskiego. Działania związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem w pierwszym okresie, na mocy porozumienia podpisanego z wojewodą 27 lutego br., finansowane były z dotacji pochodzącej z budżetu państwa.
 

Jednocześnie Powiat Sokołowski dostosował i przygotował ze środków własnych, przy udziale, zaangażowaniu i poświęceniu pracowników Starostwa kolejne miejsca zakwaterowania w dwóch budynkach, których jest właścicielem - przy ulicy Reymonta oraz Oleksiaka Wichury w Sokołowie Podlaskim. Obecnie w tym zasobie Powiat posiada łącznie 47 zajętych miejsc przez ludność uchodźczą z Ukrainy. Mieszkańcy mają tam do dyspozycji pomieszczenia sypialne, kuchnię, pralnię z suszarnią, pokój telewizyjny oraz zaplecze sanitarne. W budynku przy ul. Oleksiaka Wichury dzięki pomocyi dobroci serc mieszkańców, jak również zaangażowaniu pracowników stworzono pokój zabaw, w którym dzieci mogą się spokojnie bawić oraz spędzać czas wolny. Uchodźcom zapewniono całodobowe wyżywienie, przygotowywane przez kuchnię szkolną Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim oraz środki i wyposażenie niezbędne do funkcjonowania.

Wsparcie od państwa

Po wejściu w życie Ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Powiat podpisał kolejne porozumienia z Wojewodą Mazowieckim. Utworzony został specjalny Fundusz Pomocowy, z którego Powiat pozyskuje i wprowadza do budżetu fundusze przeznaczone na zadania związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i zaspokojeniem potrzeb bytowych ludności uchodźczej z Ukrainy. Obsługuje również rozliczenia wynikające z porozumień podpisanych z przedsiębiorcami zapewniającymi w swoich hotelach, motelach i pensjonatach miejsca pobytu. Należy również nadmienić, że Powiat otrzymał także środki z resortu finansów na edukację dzieci z Ukrainy w szkołach, dla których jest organem prowadzącym.

Podczas ostatniej XXXVII nadzwyczajnej sesji Rada Powiatu Sokołowskiego, na podstawie art. 111, pkt. 1 wspomnianej wyżej ustawy upoważniła Zarząd Powiatu Sokołowskiego do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków, w tym dokonywania przeniesień wydatków między działami klasyfikacji budżetowej w zakresie realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, co realnie sprawia, że decyzje i działania związane z przeznaczaniem środków na pomoc ludności ukraińskiej mogą być podejmowane szybciej, bez potrzeby zwoływania dodatkowych Sesji Rady Powiatu.

Dary do Warszawy i na Ukrainę
Dzięki wielkim sercom, solidarności i wspólnym wysiłkom mogliśmy w najtrudniejszym momencie przekazać część z zebranych darów między innymi do punktów recepcyjnych na warszawskim Torwarze oraz przy Al. Jerozolimskich, gdzie zostały rozdysponowane bezpośrednio wśród uchodźców przybywających pociągami z Ukrainy. Nawiązaliśmy również współpracę z Centrum Wolontariatu „Twórz Dobro” działającego przy Kolegium Lwowskim Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Horochowie w Ukrainie, czego efektem są trzy transporty zorganizowane w dniach 8, 23 kwietnia oraz 5 maja z żywnością, środkami higienicznymi i chemią domową, art. dziecięcymi (między innymi obuwiem), środkami opatrunkowymi, ubraniami bojowymi i koszarowymi z przeznaczeniem dla służb mundurowych, hełmami strażackimi, prądownicami, odzieżą, bielizną męską, obuwiem oraz kocami, kołdrami i poduszkami. Dary trafiły do ludności cywilnej, szpitali oraz żołnierzy, między innymi z Charkowa, Czernichowa, Kijowa, Mikołajowa oraz Zaporoża.

Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę i biorą udział w działaniach Powiatu na rzecz pomocy ukraińskim sąsiadom, tj. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom i Pracownikom: Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół w Sterdyni, właścicielom sklepów Gama oraz Sieci Sklepów Topaz Sp. z O. O., firmie Młyn „Bracia Górscy” w Repkach, firmie Euzebia i Ryszard Onyśk Sp. J. - Ubój i Handel Artykułami Mięsnymi w Dzierzbach, Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej w Wirowie, Dyrekcji i Pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim, Komendom Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Sokołowie Podlaskim, Oddziałowi Powiatowemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Druhom z jednostek OSP w: Bielanach, Buczynie, Justynowie, Kowiesach, Mursach, Niecieczy, Ratyńcu Starym, Wojewódkach Dolnych, Samorządom gmin Bielany, Repki oraz Sterdyń.
Szczególne podziękowania oraz wyrazy wdzięczności kierujemy przede wszystkim do mieszkańców z terenu powiatu sokołowskiego, którzy okazali swoje wielkie serca i solidarność z uciekającą przed wojną ludnością ukraińską oraz do wszystkich tych, którzy przyjęli w swoich domach i otoczyli opieką potrzebujących.
Dziękujemy wszystkim, którzy na terenie powiatu sokołowskiego z własnej inicjatywy organizują akcje pomocowe, zbiórki oraz niosą bezinteresowną pomoc. Państwa postawa pełna, dobroci, solidarności jedności udowadnia, że w tych trudnych dla wszystkich czasach nie należy tracić wiary w człowieczeństwo i pozwala z nadzieją patrzeć w nadchodzącą przyszłość.
Wielka solidarność Polaków jest poruszająca, została zauważona na całym świecie i z pewnością zapisze się na długie lata w historii oraz w relacjach Polski z Narodem Ukraińskim.

(ZARZĄD POWIATU SOKOŁOWSKIEGO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%