Zamknij
REKLAMA

OSP Nieciecz ma już ponad sto lat!

08:08, 16.06.2022 | OSP NIECIECZ
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę, 12 czerwca, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieczy (gmina Sabnie), z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią COVID-19, uroczyście obchodzili stulecie swojej jednostki. Wydarzenie było współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, co pozwoliło na świętowanie w niezwykle uroczystej oprawie.

Obchody jubileuszu rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w intencji strażaków odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez proboszcza parafii Nieciecz ks. kan. Waldemara Górskiego. Przemarsz pododdziałów przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Sokołów Podlaski rozpoczął natomiast dalszą część wydarzenia. Na placu przy strażnicy OSP dowódca uroczystości druh Edward Benedykciuk – komendant gminny ZOSP RP, złożył raport druhowi Tomaszowi Wilkowi, wiceprezesowi zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP.

Długa lista gości
Gości powitał prezes zarządu OSP Nieciecz Tomasz Bielarski. Na uroczystości obecni byli m.in.: Waldemar Kraska - senator i wiceminister zdrowia, Janina Ewa Orzełowska – członek Zarządu Województwa Mazowieckiego (współorganizująca jubileusz), Bożena Adamczuk – prezes zarządu gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sabniach, reprezentująca posła RP Marka Sawickiego, Katarzyna Klimiuk – zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Sławomir Hardej - dyrektor Departamentu AMiRR w Warszawie, Sławomir Kotowski – członek zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, bryg. Paweł Dmowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, druh Tomasz Wilk – wiceprezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, insp. Mariusz Okulus – Komendant Powiatowy Policji, Jacek Odziemczyk – przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, Ireneusz Piotr Wyszyński – wójt gminy Sabnie, Wiesław Michalczuk – wójt sąsiedniej gminy Jabłonna Lacka, radni powiatowi, gminni, druhny druhowie jednostek OSP z terenu powiatu oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Imprezę uświetniły poczty sztandarowe i reprezentacje jednostek OSP z powiatu sokołowskiego.

Z kart historii
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z historią dostojnej jubilatki. Jednostka OSP Nieciecz została założona w 1921 roku. Inicjatorami powstania OSP byli m.in. Eugeniusz Ambroziewicz (pierwszy prezes), Michał Jarosz (pierwszy komendant), Wincenty Wiewiórka (zastępca komendanta) oraz Józef Brzozowski.
Pierwszą siedzibą OSP Nieciecz był niewielki drewniany budynek powstały w 1924 roku. Kilka miesięcy później straż pozyskała ręczną pompę oraz beczkę na wodę przystosowaną do przewozu konnym zaprzęgiem. W 1949 roku przeprowadzono w Niecieczy przebudowę drewnianej remizy. Wzbogacono się o konny wóz pożarniczy. Zwierząt do zaprzęgu użyczał najczęściej w tym czasie Mieczysław Wiewiórka.
W latach 1955-1958 członkowie OSP Nieciecz przystąpili do budowy parterowej, murowanej strażnicy z garażem i świetlicą. Powstała ona w dużej części dzięki czynowi społecznemu.
Na początku lat 70. do straży w Niecieczy należało ponad 40 druhów, którym przewodził prezes Antoni Szymański i naczelnik Tomasz Bazylczuk.Pierwszym samochodem OSP Nieciecz był STAR 29 pozyskany w 1971 roku.
Pod koniec lat 80. funkcję prezesa OSP Nieciecz objął Jan Jesionowski. Wtedy też w „starej remizie” został przeprowadzony ostatni większy remont, który polegał głównie na wymianie podłóg i tynków. W 1983 OSP Nieciecz otrzymała STARA 244 GBA.
W 1991 roku zapadła decyzja o budowie nowej strażnicy OSP Nieciecz. Duży wkład w powstanie wnieśli nie tylko druhowie OSP, ale także mieszkańcy, którzy nie tylko pracowali społecznie, ale też w 80% pokryli koszt przedsięwzięcia.
Od 18 kwietnia 1997 jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. 5 lipca 1998 r. uroczyście przecięto wstęgę i poświęcono nową remizę w Niecieczy.
Przez wiele lat remiza służyła nie tylko strażakom, ale także mieszkańcom. Na sali organizowano wesela, uroczystości rodzinne oraz zabawy taneczne.

Straż z Niecieczy posiada dwa wozy bojowe: zakupiony w 2000 roku ciężki wóz gaśniczy marki Jelcz i od 2009 roku nowy ciężki wóz gaśniczy Mercedes Atego, na którego zakup pozyskano pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Sabnie, Zarządu Głównego OSP oraz wniesiono duży udział środków własnych.

W 2018 roku w ramach zadania „Rozwój aktywności mieszkańców Niecieczy poprzez wyposażenie świetlicy wiejskiej” dofinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zakupiono nowoczesne wyposażenie świetlicy. W 2021 roku wykonano remont budynku OSP. Corocznie czynione są inwestycje w wyposażenie jednostki.
OSP Nieciecz odnosiła liczne sukcesy w zawodach sportowo – pożarniczych. Największym z nich była wygrana w eliminacjach strefowych zawodów sportowo – pożarniczych w Kozienicach w 2006 roku oraz zajęcie II miejsce na IV wojewódzkich zawodach sportowo – pożarniczych w Kozienicach. Wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w zawodach szczebla powiatowego i gminnego.

Wręczono medale i statuetki
Wyjątkowym momentem niedzielnej uroczystości było wręczenie wyróżnień, odznaczeń i honorowych tytułów. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieczy została odznaczona Złotym Znakiem Związku.
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza został uhonorowany wieloletni prezes zarządu OSP Nieciecz oraz Zarządu Gminnego OSP druh Jan Jesionowski.
Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Robert Chmiel, Witold Dzierżewicz, Mariusz Jesionowski. Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa wręczono Mirosławowi Nasiłowskiemu, Witoldowi Opęchowskiemu, Bogdanowi Smolikowi, Franciszkowi Szymańskiemu i Wojciechowi Uszyńskiemu. Brązowy Medal otrzymali: Marcin Bielarski, Tomasz Bielarski, Adam Ignaciuk, Tomasz Kopa, Wojciech Nasiłowski, Łukasz Wrzosek.
Odznaką Wzorowy Strażak wyróżniono natomiast Damian Chmiela, Mirosława Sobieskiego i Ireneusza Piotra Wyszyńskiego.
Strażacy z OSP Nieciecz wręczyli również okolicznościowe statuetki sympatykom jednostki oraz osobom i firmom, które wsparły jednostkę w organizacji uroczystości.
Po części oficjalnej odbył się strażacki piknik z grillem, food truckiem, dmuchańcami dla dzieci, pokazy ratownictwa medycznego i sprzętu strażackiego oraz odbyły się koncerty zespołów: Jabłoniacy, Modem i gwiazdy disco polo Skanera.

(OSP NIECIECZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (35)

Obserwator Obserwator

11 6

Słuch niesie ze kandydat PiS przegrał z kandydatem PSL w konkursie na dyrektora szkoły zarządzanej przez starostwo gdzie rządzi PiS . Koniec PiS blisko.
Panie Jacku J. brawo za odwagę jest Pan symbolem 13:23, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brutybruty

6 6

a gdzie się podał jaśnie oświecony biskup z karniszem w garsc 15:55, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TigerTiger

9 4

A waldek jak zawsze pierwszy do zdjęcia 15:59, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gniazdo pslGniazdo psl

6 8

Cała gmina sabnie to gniazdo psl. Nie wiem jak to jest możliwe, że jeszcze ta wymierająca partia ma jakiekolwiek poparcie w sabniach, jabłonnej lackiej i repkach. W szczególności trzeba rozbić te klany mieszające we władzy na czele ze strzalakami, iwaniukiem i wieśkiem michalczukiem. To zgraja niedorajdów która chce władzy dla władzy i nic po za to. 16:03, 16.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xcvzxcvz

8 0

niezłe to ujęte gratuluję odwagi 17:18, 16.06.2022


TigerTiger

6 5

A waldek jak zawsze pierwszy do zdjęcia 16:06, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaaaaaaaa

8 6

Święto jednostki OSP, a wy bezcześcicie je swoimi politykierskimi komentarzami. Ruch strażacki przetrzyma wszystkie partie. 17:46, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Gniazdo psldo - Gniazdo psl

4 2

No no - Jesteś zapominalski , a gdzie w TEYM spisie podziała się Gm. Bielany. Wiesz obraziłem się na CIEBIE , że zapomniałeś o NAS. Pozdrawiam z Bielan. 17:56, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do gniazdo PslDo gniazdo Psl

7 4

Tak !!!
A jak zorganizowaliście protest pod urzędem gminy przeciwko Wójtowi Pasikowi to było dobrze,wszyscy wiedzą że za tym stał Kraska, Odziemczyk i Kulawy Wacek .
Teraz jak były banery przy drodze na Przywózki o zaniedbaniach Kraski ,Odziemczyka i Sadowskiej to źle.
20:17, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


obywatelobywatel

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PanPan

11 9

Pan Senator znalazł czas do zdjęcia? Znaczy wyb9ry za pasem. A co na to norki, rolnicy i pacjenci nieleczeni? 10:38, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do obserwatoraDo obserwatora

8 7

Bacznie obserwuj. PSL-owcy podjęli się bratobójczej wojny na czym mocno skorzystał PiS. Nie mają teraz kim ani czym wojować. Brak na takiej imprezie czołowych "działaczy" świadczy o totalnej klapie PSL-u.
Przepraszam byli działacze ale z Jabłonny 🤣🤣🤣. 14:13, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Do "do dna"Do "do dna"

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


______

0 0

Weź się w łeb walnij, jeszcze po niedzieli cię trzyma?
21:15, 17.06.2022


Odpowiedź do " Odpowiedź do "

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


obywatelobywatel

2 6

A ty skąd wiez ,że to kobieta prawda w oczy kole mordercą. 16:02, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obywatelobywatel

9 3

zgadza się i morderczyni S.łazi z głową przekręconą jeżdzi samochodem i przyjmuje komunię św.na łozu śmierci bedzie miała wszystko przed oczami. 16:06, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


p.Pp.P

7 3

W tej gminie w Sabniach to sami pracownicy z wyrokami .💩 21:21, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Administrator portalAdministrator portal

2 3

Komentarze zostały usunięte, ponieważ zostały zgłoszone przez innych użytkowników portalu jako naruszające prawo.
Proszę podpisać się pod swoimi komentarzami imieniem i nazwiskiem; zastrzec, żeby ich nie usuwać, a potem ewentualnie tłumaczyć się przed sądem z prawdziwości swoich wpisów. Nie będziemy jako redakcja odpowiadać za wpisy kogoś, kto chowa się za pseudonimami. 13:48, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ObywatelDo Obywatel

4 0

Taki komentarz może zgłosić każdy czytający a administrator strony kasuje taki komentarz. Może Pani zgłosić mój komentarz poprzez kliknięcie w trójkąt z wykrzyknikiem nad komentarzem i również zostanie skasowany. Po co wypisywać te żale jeśli nie ma się żadnej wiedzy? Współczuję tragedii, ale Pani ewidentnie potrzebuje leczenia i terapii, wykończy Pani siebie i swoje dzieci. Tacy ludzie jeżeli tyle lat nic nie zrobili sobie z tego co uczynili, komentarze również nie zrobią na nich wrażenia. Szkoda nerwów, lepiej zadbać o swój spokój i zdrowie. 13:53, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


do dodo do

2 0

ludzie musza znac prawdę,o takich ludziach którzy krzywdza innych. 15:59, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JolaJola

0 0

Współczuję pani dzieciom. Jest pani chorym czlowiekiem i jeszcze doklada pani traum reszcie dzieci.. naprawdę prosze zastanowić sie nad soba i zmienić tok myslenia a w tym pomoze tylko terapia. Zostanie pani sama z takim podejściem i zachowaniem. 16:11, 21.06.2022


polakpolak

5 0

Kierownik Policji ze Sterdyni jak zwykle przy stole, zamiast pracować. Żona z zarzutami a on nadal dowodzi - co znaczą układy w PIS i w Kościele. Zawsze się wkręci na "darmowe" 16:38, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do dodo do

3 0

najgorsze układy są w malych miejscowościach i tak jest w całej Polsce. 17:36, 21.06.2022


do jolido joli

0 3

kobietą co ty bredzisz nie masz ,żadnego doswiadczenia życiowego wiec nie dawaj lepiej nikomu rad i sama się lecz jak jest to ci potrzebne. 17:39, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

4 0

Kim jest jego żona i za co ma zarzuty? 18:26, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%