Zamknij
REKLAMA

„Nie będzie nas, ale będzie w Sokołowie straż...”

10:41, 20.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W upalną niedzielę, 19 czerwca, jubileusz 140-lecia powstania świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Sokołowie Podlaskim, a 110-lecie obchodziła Orkiestra Dęta działająca przy tej jednostce.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji strażaków i ich rodzin w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, po niej uczestnicy przemaszerowali na plac przy OSP Cukrownia, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.
Wśród gości znaleźli się senatorowie Waldemar Kraska oraz Marek Adam Komorowski - jednocześnie przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Związku OSP RP, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Antoni Tarczyński – prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Jacek Gromek – skarbnik zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Władze miasta reprezentowali: zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski i przewodniczący rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim Waldemar Hardej, a powiat: starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański i przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk. W uroczystościach uczestniczyli też bryg. Paweł Dmowski – komendant powiatowy PSP z zastępcą st. bryg. Sławomirem Lipką, komendant powiatowy policji insp. Mariusz Okulus oraz radni miejscy, samorządowcy z gmin z terenu powiatu, strażacy z innych jednostek.

Gości było wielu – bo jak podkreślił, witając przybyłych prezes OSP Sokołów Podlaski Wojciech Wicherski – Orkiestra OSP Sokołów uświetnia praktycznie wszystkie uroczystości strażackie na terenie powiatu.

Burzliwe dzieje
Prezes przypomniał historię OSP Sokołów Podlaski. Straż powstała w 1881 r. i uważana jest za najstarszą na Podlasiu. Impulsem do jej zorganizowania był ogromny pożar, który rok wcześniej strawił znaczną część miasta. Władze carskie nie były wówczas przychylne tworzeniu tego typu zrzeszeń, urzędnicy carscy musieli znajdować się w jego władzach. Straż systematycznie się rozwijała i rozrastała, uzyskiwała znaczącą pomoc od miasta, m.in. sprzęt i budynek oraz fundusze. Rok po powstaniu sokołowska straż liczyła 165 czynnych członków i ok. 60 wspierających. Przez kolejne lata dbała o bezpieczeństwo mieszkańców.
Strażacy brali czynny udział w ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Wielu z nich zostało po wojnie wywiezionych na wschód. W czasie działań wojennych zniszczona została nowa strażnica przy ul. Lipowej, oddana do użytku w sierpniu 1939 r. Po wojnie druhowie przystąpili do odbudowy budynku, kompletowania sprzętu, pozyskiwania kolejnych samochodów. Działalność ratowniczą i bojową OSP Cukrownia prowadziła do 1976 r. Większość kadry i sprzętu zasiliła zawodową straż pożarną, która przez wiele lat miała swoją siedzibę w obiekcie przy Lipowej. Ale sama OSP nie zaprzestała działalności.

Orkiestra Dęta OSP Sokołów Podlaski powstała w 1912 r. - To oni są dzisiaj naszym „oczkiem w głowie”, rozsławiają imię miasta. Wszystkim członkom orkiestry którzy grają obecnie i na przestrzeni lat brali udział w jej organizacji serdecznie dziś dziękuję. Miała ona burzliwe dzieje, był czas że na mocy decyzji administracyjnych odbierano jej instrumenty i przekazywano do innych jednostek. Ale jak Feniks z popiołów odradzała się, przetrzymywała pomysły decydentów i dziś jest w bardzo dobrej kondycji – podkreślił Wojciech Wicherski i życzył nowych chętnych do gry w orkiestrze. Nadmienił również, że w planach jest podpisanie umowy ze Szkołą Muzyczną I Stopnia działającą w Sokołowie Podlaskim o współpracy.

Kapelmistrz OSP Sokołów Damian Wołyniec przypomniał swoje trudne początki pracy. - Gdy w 2013 r. tutaj przyszedłem, nie było łatwo. Orkiestra liczyła osiem osób plus trzy wspierające. Dziękuję druhowi Wojciechowi Wicherskiemu za zaufanie. Dziękuję też pani wójt gminy Sterdyń Grażynie Sikorskiej, która w 2015 r. zaprosiła mnie do reaktywacji Orkiestry OSP Sterdyń. Dzięki tej współpracy możemy dziś wspólnie cieszyć się takim zespołem – mówił.

Z medalami i odznaczeniami
Niedzielna uroczystość była okazją do uhonorowania druhów z OSP Sokołów Podlaski oraz osób, które wspierają jednostkę.
Roman Poźniak otrzymał Złoty Znak Związku OSP RP.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odebrał Łukasz Rybiński, a Brązowe Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - Adam Kosiorek i Adam Karakula.
Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Pożarnictwa Ziemi Sokołowskiej” uhonorowano Wojciecha Wicherskiego, a Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Ziemi Sokołowskiej” Damiana Wołyńca – kapelmistrza Orkiestry OSP.
Złote Medale „Za Zasługi dla Ochotniczej Straży Pożarnej” otrzymali: Adam Biernat, Marek Kalata, ks. Andrzej Krupa, Zbigniew Pilip i Kazimierz Soszka.
Medalem „140-lecia OSP” odznaczeni zostali: ks. Krzysztof Kisielewicz, Marek Adam Komorowski, Albert Korman, Waldemar Kraska, Leszek Leszczyński, Janina Ewa Orzełowska, Stanisław Przesmycki, Dariusz Smuniewski, Antoni Jan Tarczyński, Dariusz Zakrzewski i Janusz Zakrzewski.
Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wręczyła OSP Sokołów Podlaski przyznany przez marszałka województwa medal „Pro Mazovia” w uznaniu dla zasług sokołowskich strażaków. Przekazała też jubilatom pilarkę. Od parlamentarzystów oraz samorządowców z powiatu OSP otrzymała pamiątkowe grawertony, a od władz miasta figurkę Św. Floriana, patrona strażaków.
Kapituła Orderu Św. Floriana „Mazovia” zdecydowała o uhonorowaniu „Komandorią Św. Floriana z Gwiazdą” prezesa Wojciecha Wicherskiego.

Świętowali z mieszkańcami
Od gości jubilaci usłyszeli wiele życzeń i gratulacji.

- Przy tego typu uroczystościach zawsze powtarzam, że przez wiele lat jeździłem jako lekarz w karetce pogotowia i miałem kontakt ze strażakami w trudnych momentach, gdy zagrożone było życie i zdrowie drugiego człowieka. Zazwyczaj to wy byliście pierwsi na miejscu zdarzenia, a pomoc udzielana poszkodowanym była z roku na rok na coraz wyższym poziomie – mówił senator Waldemar Kraska. - Ostatnie dwa lata pokazały, że straż pożarna niosła też nieocenioną pomoc podczas pandemii i wojny na Ukrainie. Serdecznie dziękuję i gratuluję jubileuszu.

Antoni Jan Tarczyński podkreślił, że ma bogate doświadczenia w pracy z OSP z całego Mazowsza, ale w takim jubileuszu, jak w Sokołowie nie miał okazji jeszcze brać udziału. - Dziękuję za wspaniałą służbę i gratuluję. Ta jednostka powstawała, gdy Polski nie było na mapie, ale w sercach strażaków był polski duch. Również orkiestra powstała, zanim Polska odzyskała niepodległość. Strażacka służba to służba ponad podziałami politycznymi, tak bardzo potrzebna wszystkim Polakom – mówił.

Komendant powiatowy bryg. Paweł Dmowski podkreślił, że OSP Sokołów Podlaski jest jedyną strażą w powiecie, która powstała w XIX wieku. Wspomniał, że przez 6 lat był członkiem Orkiestry OSP Sokołów i podziękował jej za ważną rolę, jaką pełni na naszym terenie

Po części oficjalnej Roman Brochocki – muzyk i były radny miejskie przypomniał zebranym piosenkę i wiersze napisane na jubileusz 120-lecia OSP Sokołów Podlaski. W jednym z nich znalazły się słowa: „Nie będzie nas, ale będzie w Sokołowie straż...”.

Później na scenie wystąpiła jubilatka - Orkiestra OSP Sokołów Podlaski pod batutą Damiana Wołyńca, a po niej Orkiestra OSP Pilawa i Orkiestra Miasta Ząbki. Widzowie mogli też posłuchać Kapeli Retro i Voci Cantati. Dla mieszkańców miasta strażacy przygotowali też piknik i atrakcje dla dzieci.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (12)

Brawo!Brawo!

12 1

Orkiestra świetnie gra! 11:34, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TigerTiger

7 5

Waldek znów w całej okazałości 14:49, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Tiger Do Tiger

5 6

Gdyby Waldek z takim zapałem drogi w powiecie naprawiał ,jak namawiał do szczepienia przeciw covid 17:13, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LabogaLaboga

7 3

Ale się odznaczają jakby byli naprawdę strażakami. Ogień to widzieli ale w telewizji , a medali jak u ruskiego sołdata na kufajce. Żenada. 19:01, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdasAdas

3 5

Dlaczego nie świętowali u siebie przy strażnicy na ul. Wolności ??? 19:19, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

....

6 2

A dlatego, że u kolegów z OSP Cukrownia jest więcej miejsca. 22:54, 20.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdasAdas

1 2

Buahaha argument godny pisiora 07:46, 21.06.2022


Do adasDo adas

3 0

Buraków pełno. Wyobraź sobie dmuchańce i stragany na placu przed dawną strażą. Ot kolejny POpapraniec błysnął inteligencją, lub jej brakiem. Buraku, siej kukurydzę, bo cukier z tego szlachetnego warzywa źle wpływa na Twój mózg. 21:27, 21.06.2022


@ - Laboga@ - Laboga

5 0

Słuszna uwaga , bo kto słyszał by OSP Sokołów Podl. brała udział w jakiejś akcji. Członków Orkiestry zgoda należy odznaczać i to częściej, a Prezes Wicherski dwa razy wypinał klatę do medali - i tu jest coś nie halo. Bracia Zakrzewscy też dali trochę kiełbasiny na imprezę i po medalu. Widać i tych jeszcze dwóch ala-strażaków ile na klatach mają odznaczeń - zwykły wsiowy prawdziwy ratownik może pomarzyć o tylu blaszkach , a robi brudną robotę za tych od góry. 06:39, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FranekFranek

3 2

Sprzedać budynek na Wolności prywatnemu to przynnajmniej jakis pożytek bedzie. Bloki postawi po 8tys za metr i każdy zadowolony. 07:49, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxMax

4 0

Głupota zazdrośników przebija w komentarzach.
OSP Sokołów nie ma gasić i ratować, ma oprowadzić orkiestrę, dzięki której inne straże organizują swoje uroczystości na dobrym poziomie. Śmiem twierdzić, że dużo łatwiej jest utrzymać jednostkę "zwykłą" niż zorganizować muzyków, instrumenty i orkiestrę na poziomie.
Chwała im za to i podziękowania. 08:34, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Max....do - Max....

1 0

Pełna zgoda , że orkiestra strażacka jest bardzo ważna w różnych uroczystościach , w tym i strażackich , ale dlaczego jak już ktoś napisał Pan Wicherski zostaje ,, dwa razy ,, odznaczony , a z Orkiestry tylko jedna osoba Pan Kapelmistrz. Ponoć ostatnio odznaczenia są ,, limitowane ,, jak kiedyś cukier - tak mówią Strażacy i jak ,, śmietanka ,, siebie podznacza to dla zwykłych ,, roboli ,, już brakuje. 08:29, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%