Zamknij
REKLAMA

Wrócili spod Grunwaldu z tarczą!

08:57, 20.07.2022 | 22. GDH AZYMUTY
Skomentuj
REKLAMA

22. Gromada Zuchowa Łowcy Przygód i 22. Grunwaldzka Drużyna Harcerska Azymuty wzięły udział w 50. Zlocie Grunwaldzkim organizowanym przez Ogólnopolski Ruch Programowo- Metodyczny „Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich”.

[FOTORELACJA]866[/FOTORELACJA]

Dla 22-osobowej reprezentacji wyjazd na zlot był pierwszym. W miasteczku harcerskim, usytuowanym na Polach Grunwaldu przez siedem dni swój dom pod harcerskimi namiotami miało 930 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Wszyscy mogli wziąć udział w licznych zajęciach.

Harcerze zlot rozpoczęli od rozstawienia swoich namiotów i wspólnego apelu całego zgrupowania. W poniedziałkowy wieczór odbyła się Grunwalddisko i festiwal kolorów. Następnego dnia wzięli udział w Jarmarku Regionów prezentując region, z którego są, rozdając ulotki i materiały promocyjne otrzymane od Urzędu Miasta Sokołów Podlaski, Gminy Jabłonna Lacka i firmy Forum Rondo. Harcerze z Wirowa zapraszali też na pyszne placki z jabłkiem, pieczone na ognisku, bo jak wiadomo Azymuty to drużyna, która bardzo lubi gotować. Zuchy mogły zaś skorzystać z programu zuchowego i zabaw integracyjnych poznając zuchy z całej Polski. Bardzo dużym przeżyciem było przyjęcie 22. GDH w poczet drużyn trzeciorocznych. Po wykonaniu zadań i spotkaniu z królem Przemysławem I, harcerze otrzymali glejt nadający im na stałe tytuł drużyny Grunwaldzkiej.

Podczas wędrówki zlotowej harcerze i zuchy poznali najważniejsze miejsca historyczne na Grunwaldzie. Byli m.in.przy Pomniku Grunwaldzkim, w ruinach kaplicy pobitewnej, na kopcu Jagiełły usypanym kiedyś przez harcerzy, zwiedzili Muzeum Grunwaldzkie, obejrzeli też inscenizację bitwy pod Grunwaldem. 16 lipca 6 osób z 22. GDH stanęło w drużynie reprezentacyjnej ZHP podczas głównych uroczystości. Byli to: Maria Pieczyska, Asia Kryszczuk, Oliwia Szymczak, Nikola Toczyska, Jan Kryszczuk i Bartek Niemirka. Ola Goworek była zaś w drużynie proporcowych pod czas apelu. Wszyscy oni dzielnie pełnili służbę, mimo, że podczas apelu zaczął padać ulewny deszcz.

Zarówno zuchy, jak i harcerze wzięli udział w memoriale dh. Basi czyli biegach. W kategorii harcerskiej pierwsze miejsce zajął Kacper Tomasiuk, 4 zaś w kategorii harcerka Antoninka Połok, a w kategorii zuch Kacper Mularzuk. Wszyscy wzięli tez udział w przeglądzie piosenki harcerskiej i regionalnej. Najstarsi zaś biorąc udział w zawodach z pierwszej pomocy zajęli II miejsce!

Wieczory harcerze spędzali na zabawach integracjach lub koncertach na scenie plenerowej. Podczas zlotu odbył się także sejmik Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Harcerze z Azymutów wrócili ze zlotu docenieni przez WDG. Tradycją jest przyznawanie na sejmiku zlotowym buławy drużynie, za wykonanie najładniejszej kroniki z działań rocznych drużyny. W tym roku oceniano, aż 3 kroniki – z 3 poprzednich lat. Tegoroczna BUŁAWA przypadła właśnie 22. GDH AZYMUTY. Ich kroniki okazały się najlepsze. Podczas sejmiku drużynowa 22. GZ Łowcy Przygód phm. Anna Kożuchowska Kurylak i drużynowy 22. GDH AZYMUTY Adam Mazurek otrzymali od władz Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich Honorowe Odznaczenia Instruktorskie Ogólnopolskiego Ruchu Programowego ZHP „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Odznaczenia te przyznawane są instruktora wspierającym prace WDG w uznaniu ich zasług. Harcerze wraz z 900 innymi osobami odtańczyli wspólną Belgijkę na Polach Grunwaldu i wzięli udział w ogniobraniu. Przyjrzeli się też bliżej pracy straży pożarnej.

Zlot była zarówno dla harcerzy, jak i zuchów okazją do poznania swoich rówieśników z całej Polski. Zaledwie dzień po powrocie zarówno zuchy, jak i harcerze stwierdzili, że tęskną za klimatem Grunwaldu, życzliwością, harcerską atmosferą i fantastycznym czasem jaki spędzali na Zlocie Grunwaldzkim. Zlot było okazją nie tylko do poznania idei WDG, historii Polski, ale też doskonałą lekcją odpowiedzialności za innych z którymi się przyjechało na zlot, samodzielności w przygotowaniu posiłków, zadbaniu o miejsce obozowania, zaradności, bo trzeba było sobie poradzić w nietypowych warunkach, typowo harcerskich, nauką, że oprócz komputera, Internetu i komputera można w sposób aktywny, twórczy i fajny spędzić czas wolny.

22. GDH AZYMUTY serdecznie dziękuje wójtowi gminy Jabłonna Lacka i GKRPA za zakup namiotu, firmie FORUM RONDO za wsparcie finansowe przejazdu na zlot, OSiR w Sokołowie Podlaskim za użyczenie namiotu, Miastu Sokołów Podlaski, Gminie Jabłonna Lacka i firmie Forum Rondo za gadżety, które wykorzystali podczas promocji regionu. Harcerze i zuchy serdecznie dziękują rodzicom za pomoc przy organizacji wyjazdu. Dziękują Państwu Goworek, Połog, Pieczyskim, Połok. Wyjazd ten zostanie przez zuchy i harcerzy zapamiętany na długo, dzięki bardzo dużej życzliwości kadry gniazda Mazowieckiego: dh. Marianny Irek, Moniki Kołbuszewskiej, przewodniczącej WDH dh. Ewy Daniłowskiej i innych instruktorów, którzy dobrym słowem wspierali zuchy z 22. GZ i 22. GDH. Opiekunami podczas wyjazdu byli phm. Anna Kożuchowska Kurylak i pwd. Adam Mazurek dzielnie wspierani przez przyboczną harcerską dh. Marię Pieczyską.

(22. GDH AZYMUTY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BRAWOBRAWO

2 0

BRAWO! Fantastycznie się o was czyta! 09:20, 21.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%