Zamknij
REKLAMA

Biuro, które zorganizowało pielgrzymkę do Chorwacji działało nielegalnie!

22.17, 11.08.2022 BGG, UMWM
Skomentuj FOT. Davor Pongracic/Cropix
REKLAMA

Biuro podroży „U Brata Józefa”, które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki – ustalił urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Oznacza to, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. Urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania.

Podczas pielgrzymki w sobotę, 6 sierpnia, rano doszło do tragicznego wypadku. Autobus, którym podróżowali pielgrzymi zjechał do rowu i uderzył w betonowy przepust. Zginęło 12 osób, 32 zostały ranne.
Wśród pielgrzymów było 5 osób z Sokołowa Podlaskiego. Zginął salezjanin ks. Grzegorz Radziszewski, a cztery inne uczestniczki zostały ranne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podroży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży, mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów.

Biuro poza rejestrem
Po doniesieniach medialnych dotyczących tragicznego wypadku, urząd marszałkowski niezwłocznie rozpoczął sprawdzanie, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca i czy jest wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego.|Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został jednak zgłoszony do rejestru. Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje ona i organizuje cykliczne imprezy turystyczne. Zgodnie z przepisami działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. Należy pamiętać, że podmiot, który nie widnieje w rejestrze działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług.

W polskim prawodawstwie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on jednak wyłącznie organizacji wycieczki, która jest organizowana niezarobkowo, dla ograniczonej grupy osób oraz okazjonalnie, przy czym wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. W przypadku firmy „U Brata Józefa” nie można mówić o zaistnieniu takiej sytuacji. Biuro ma bowiem na swojej stronie kalendarz wielu zaplanowanych kilkudniowych wyjazdów.

Wobec zaistniałej sytuacji w środę 10 sierpnia urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży „U Brata Józefa”.

Sprawdzajmy biura podroży!
Przypadek biura „U Brata Józefa” jest niestety przykładem działania przedsiębiorców w tzw. „szarej strefie”. Decydowanie się przez klientów na korzystanie z ofert biur podróży działających bez wymaganego wpisu do rejestru i nieposiadających gwarancji ubezpieczeniowej, osłabia ich ochronę prawną.

Dlatego osoby rozważające skorzystanie z jakichkolwiek ofert turystycznych przed podjęciem decyzji powinny sprawdzić, czy organizator jest legalnie działającym przedsiębiorcą turystycznym wpisanym do stosownego rejestru. Można to sprawdzić samodzielnie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych  www.ewidencja.ufg.pl 

 

(BGG, UMWM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

EdytaEdyta

13 7

No to brawo..tak to jest ja chcę się za pół darmo jechać...naiwność ludzka i pazerności nie zna granic 22:55, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

10 11

Czego spodziewać się po duchownych 23:50, 11.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

4 5

Paniusiu, a czy biuro prowadzone jest przez "duchownych"? 07:20, 12.08.2022


ALE ----ALE ----

7 9

CO to MA wspólnego z wypadkiem ,, brak ,, jakiegoś pozwolenia na wycieczkę. TU chodzi jedynie O autokar , kierowców i przewoźnika - Czy było wszystko sprawne. 07:46, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rozsądek Rozsądek

7 17

Czy lewackie łby mogą uszanować choć raz tragedię katolików i zostawić swoje morały samym sobą? 08:43, 12.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RozwagaRozwaga

0 1

Kochaj bliżniego swego jak siebie samego , taki z ciebie katolik ,czy nie wstyd ci / z małej litery bo na to zasługujesz/ 22:01, 16.08.2022


RydzykRydzyk

12 4

Do Rozsądek twój komentarz to typowe zachowanie betonu katolickiego kogoś kto ma inne zdanie obrazić. 08:54, 12.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

1 6

"twój" - wypada napisać dużą literą. 09:28, 12.08.2022


Do Rydzyk.Do Rydzyk.

6 11

Lepszy katolicki beton jak lewacki muł. 10:43, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%