Zamknij
REKLAMA

Wicepremier Henryk Kowalczyk odwiedził biogazownię w Grochowie Szlacheckim

09.33, 25.10.2022 . Aktualizacja: 09.47, 25.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Obiekt w Grochowie Szlacheckim to pierwsza biogazownia rolnicza otwarta na Mazowszu. A już w przyszłym roku, po rozbudowie, będzie kluczowym elementem innowacyjnego systemu, który dostarczy biometan dla sokołowskiego PUIK i zapewni ekologiczne ciepło mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego.

[FOTORELACJA]930[/FOTORELACJA]

W spotkaniu, w poniedziałek, 24 października, którego gospodarzem był wiceprezes spółki Biogas East Maciej Ufnal uczestniczyli też m.in. burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, wójt gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur, prezes klastra energetycznego ECN S.A. Maciej Wąż i prezes PUIK w Sokołowie Podlaskim Zbigniew Bocian.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (który w przeszłości kierował też resortem środowiska) miał okazję obejrzeć instalacje już funkcjonujące w Grochowie i posłuchać o planach związanych z wdrażaniem nowego, unikalnego na skalę kraju, projektu.

Jak wyjaśniał Maciej Ufnal, na terenie Grochowa formalnie działają dwie biogazownie. Pierwsza, wybudowana w 2012 r., a uruchomiona w 2014 r. Była pierwszą taką instalacją na Mazowszu. W 2020 r. powstała druga biogazownia – to silnik wytwarzający energię elektryczną z biogazu z pierwszej instalacji. A obecnie w trakcie jest kolejna, duża inwestycja. W Grochowie powstanie biometanownia.

To element nowatorskiego projektu, który został wybrany do realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i dofinansowany z Funduszy Europejskich. Realizuje go kilka podmiotów, m.in. spółka Biogas East. Biometan produkowany w Grochowie trafi gazociągiem do Sokołowa Podlaskiego, gdzie powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to szansa na uniezależnienie się od paliw kopalnych. Od sezonu grzewczego 2023-2024 ma zapewnić ciepło systemowe połowie mieszkańców miasta.

- Jeśli chodzi o sam Grochów, to powstaną fermentatory, w których będziemy wytwarzać biogaz oraz stacja uzdatniania, która będzie go oczyszczać. Biogaz, który produkujemy ma nieco ponad 50% metanu. W stacji zostanie uszlachetniony do 98%. Dalej ten biometan będzie przesyłany gazociągiem do Sokołowa i tam wykorzystywany do produkcji ciepła dla mieszkańców. To będzie pierwsza biometanownia w Polsce. Jestem skłonny się założyć, że stanie się to w przyszłym roku – wyjaśnia Maciej Ufnal.

Projekt jest już realizowany. Serce nowej instalacji, tzw. jednostka kogeneracyjna została zamówiona, ma zostać dostarczona przez producenta latem przyszłego roku. Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace ziemne. Pozwolenia na budowę części gazociągu już są, na pozostałe odcinki są w trakcie procedowania. Zamawiane są też inne części instalacji, np. pompy.

Wicepremier Henryk Kowalczyk był pod wrażeniem tego, co zobaczył w Grochowie. Dopytywał o szczegóły produkcji biogazu.
- Biogazownie rolnicze to dobry pomysł na nowe źródła energii. Jestem przekonany, że cała energia będzie dobrze wykorzystana w kogeneracji, zarówno prąd jak i ciepło. I to jest to dobre rozwiązanie dla rolnictwa – podkreślił, podsumowując wizytę, Henryk Kowalczyk.

Z Grochowa wicepremier pojechał na spotkanie do Repek, opiszemy je oddzielnie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

KarolKarol

8 3

A on wiedział o co chodzi, bo te frazesy można głosić do każdej inwestycji, jaki rząd taka władza na dole plus kombinatory spółkowe 10:07, 25.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Karolado Karola

3 5

Nie chcę komentować twojej wypowiedzi bo do komentowania się nie nadaje.
Zrozumiałeś w ogóle coś z treści artykułu? Chyba nie a pierwszy jesteś do oceniania. Jakie to smutne... 11:07, 25.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wiosna Wiosna

3 0

Fajna droga prowadzi do tej biogazowi. Powiatową. 🤣 08:50, 26.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marcin Marcin

0 0

Droga tragiczna zwłaszcza po tym jak przejechało nią kilkaset ciężarówek na budowę 19:38, 27.10.2022


REKLAMA
0%