Zamknij
REKLAMA

Radni miejscy nie podejmą dziś decyzji w sprawie zmian w OSiR

10.53, 23.11.2022 BGG Aktualizacja: 10.56, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Na sesji w środę, 23 listopada, miejscy radni mieli głosować nad projektem uchwały w sprawie przekształcenia Ośrodka Sportu i Rekreacji z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową. Zdjęli jednak ten punkt z porządku obrad.

Wniosek o to złożyła radna Krystyna Matysiak. Jak argumentowała?

- Uważam, że nie jesteśmy do tej decyzji przygotowani. Już dostaliśmy dziś poprawki do statutu, który dostaliśmy trzy dni temu. Czyli już wtedy były błędy. Wszystkie informacje finansowe, które dostawaliśmy na komisjach, zawierały błędy. W związku z tym, że dotyczy to bezpośrednio pracowników, których będzie trzeba zwolnić, a potem ponownie przyjąć, nie mamy pojęcia ile osób zostanie zwolnionych, a ile przyjętych. Nie mamy regulaminu przyszłej placówki. Uważam, że na to wszystko jest jeszcze za wcześnie. Możemy przesunąć ten punkt na następną sesję, grudniową, i ten miesiąc poświęcić na analizę tych wszystkich materiałów razem z UM i dyrekcją dotychczasowego OSiR – mówiła radna.

Radni się do wniosku przychylili. Za zdjęciem tego punktu obrad opowiedziało się 10 radnych, przeciwko było pięciu (Marek Florczuk, Waldemar Hardej, Józef Kalicki, Marek Krysiak i Jan Rosochacki). Zatem projekt uchwały zniknął z listy obrad.

Ale temat wrócił w punkcie przeznaczonym na wystąpienia mieszkańców. Takiego punktu nie było w pierwotnym porządku obrad, na wniosek radnego Zygmunta Wycecha został jednak wprowadzony na sesję. Głos w temacie OSiR zabrał dawny radny miejski, a obecnie radny powiatowy Grzegorz Kobyliński.

- Jestem dawnym dyrektorem OSiR w latach 90., a jednocześnie w jakiś sposób przyczyniłem się do tego, że basen jest w Sokołowie – przypomniał. - Bardzo dziękuję radzie, że państwo podjęliście decyzję, żeby nie podejmować dziś decyzji o likwidacji OSiR. Rada decyduje, a burmistrz wnioskuje. Gorące dzięki, że tak szybko nie podjęliście tak trudnej decyzji. Wniosek pani radnej Matysiak był bardzo logiczny. OSiR jest mi bardzo bliski, pomimo upływu ponad 20 lat odkąd przestałem tam pracować. Ale zależy mi na tym, żeby ta dziedzina życia miasta dobrze funkcjonowała. Mam nadzieję, że państwo podejdziecie do tego w ten sposób, kiedy będą podjęte decyzje. Forma przekształcenia jest jak najbardziej logiczna. Prześledziłem różne materiały, zastanawiałem się jak teraz funkcjonuje OSiR i jak funkcjonował wtedy, gdy ja byłem dyrektorem. Wtedy jeszcze mieliśmy Gródek i inne możliwości finansowe i dochodowe. Jest pewna logika w tym działaniu, ale wymaga to spokoju i rozwagi. Przygotowanie zadań dla nowego zakładu jest bardzo ważne – podkreślił.

- Nie bardzo rozumiem, skąd się wzięło pojęcie likwidacji basenu, kto o tym powiedział – włączył się do dyskusji burmistrz Bogusław Karakula. - W przekształceniu, które dzisiaj miało być dyskutowane nie ma mowy o likwidacji basenu. Nie wiem, czy celowo chce się postraszyć mieszkańców, czy poddać w wątpliwość funkcjonowanie. Bardzo proszę tego pojęcia nie używać. Mówimy o przekształceniu zakładu budżetowego w jednostkę budżetową. Nie ma mowy o likwidacji basenu – dodał.

Dyrektor OSiR Sławomir Chadaj podkreślił, że bierze udział w działaniach przekształceniowych i zaprosił wszystkich radnych po informacje w tej sprawie.
Różnica między samorządowym zakładem budżetowym, którym jest obecnie OSiR, a jednostką budżetową (którą miałby być) dotyczy przede wszystkim sposobu finansowania. Zakład budżetowy odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych 9w tym dotacji z miasta), jednostka budżetowa natomiast pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu samorządu.

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

KibicKibic

23 4

Skoro OSiR zarabia i przynosi zyski to powinna być osoba co ponosi konsekwencje niegospodarności. Zmniejszyć pensje polikwidowac dyrektora kierowników. Posadzić tak samo na kasie niech zarabiają na te obiekty. Osoby zbędne co włóczą się po placu i boisku zwolnić. 11:24, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdjęli....Zdjęli....

9 9

To będzie druga okazja o zwołanie Sesji i dodatkowa dietka wpadnie --- SIE myśli !.
12:25, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antekantek

0 10

A na komendzie płot się buduje za kasę zabraną nauczycielom , tylko trza wybrać czyjego imienia ma być może Korczaka?
ps Może zrobić na OSiR Krajowy ośrodek nauki doskonalenia strzelania karnych KONDSK to i naprawdę Lewand..... Przyjedzie potrenować ? 07:05, 24.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

piecziwopiecziwo

0 0

Korczaka? W narodowej Polsce? Przecież mamy tylu świętych albo księży... 20:23, 27.11.2022


Do AntekDo Antek

8 1

Do psychiatry w trybie pilnym 10:09, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do AntkaDo Antka

9 1

Tak, tak Antek, bo budżet miasta to składa się tylko z pieniędzy zabranych nauczycielom. Jeśli jesteś nauczycielem to współczuję twoim uczniom. 10:22, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cosikcosik

5 2

bardzo dobrze. Nie ma traktowania Radnych jak formalność i ręka do podpisania uchwał.
Przygotować, analizować, dyskutować, uzyskać decyzję. To wymaga czasu.
Nie pierwszy raz taka sytuacja ze strony Burmistrza. 10:33, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antekantek

1 2

pajace klaskacze i inne co ich stołki w d... gniotą kto pierwszy niech kamień rzuci może w al..fę i tak nie paniemaju 10:11, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LocoLoco

1 0

A o Krzyżu nic nienapisane... 12:50, 28.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrawoBrawo

0 0

Brawo dla Pani Radnej widać że tylko ona ma tu jaj.. i myśli trochę. A reszta siedzi bo siedzi i klepie bezmyslnie co kazano jak marionetki . 23:09, 04.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%