Zamknij

By ofiara naszych przodków nie poszła na marne

17:41, 11.11.2017 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

- W dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów dla dobra kraju i naszej lokalnej społeczności - mówił burmistrz Bogusław Karakula podczas obchodów w Sokołowie Podlaskim.

W sobotę, 11 listopada, oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w kościele salezjańskim, z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i znacznie liczniejszej niż w latach ubiegłych grupy mieszkańców. Po nabożeństwie rozpoczęła się uroczystość pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Parku im. Adama Mickiewicza.
- 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii – przypomniał prowadzący uroczystość Paweł Kryszczuk. – Przez ponad wiek Polska nie istniała, żył jednak jego naród i kultura i obyczaje. Dziś mamy wolną i niepodległą Ojczyznę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie. Obchody święta 11 listopada to nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów. To nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego, to nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
Burmistrz Bogusław Karakula na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że Pomnik Czynu Niepodległościowego to stałe miejsce spotkań sokołowian w tym szczególnym dniu.

- 11 listopada to jedna z najważniejszych, symbolicznych dat w historii Polski, przypominający o miłości do Ojczyzny, o walce o wolność, o wierze i o zwycięstwie. Ten dzień przywołuje wspomnienia o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w 1918 roku. Po 123 latach niewoli rzeczpospolita znów zaistniała na mapach Europy, a skryte marzenia Polaków urodzonych pod zaborami wreszcie się ziściły. By upamiętnić krwawą i trudną drogę naszych rodaków do niepodległości w 1937 roku dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym. Podczas okupacji hitlerowskiej i zniewolenia komunistycznego stało się ono świętem zakazanym. Ponownie cieszyć się nim możemy od 1989 roku. Dziś żyjemy w wolnym kraju i kształtujemy go tak, by stał się lepszym miejscem do życia dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pamiętamy, że spotykając się corocznie pod pomnikiem Niepodległości składamy świadectwo naszej jedności z Ojczyzną i oddajemy hołd tym, którzy na przestrzeni dziejów przelali krew za wolność i niepodległość Polski. W przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to niezwykła rocznica, przypominająca o wywalczonej wolności, która nie została nam raz na zawsze dana i którą musimy stale pielęgnować, by ofiara naszych przodków nie poszła na marne. W dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów dla dobra kraju i naszej lokalnej społeczności. 

Później delegacje samorządów, instytucji, służb mundurowych i placówek oświatowych złożyły kwiaty. Po raz pierwszy znaleźli się wśród nich przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej.
Na obchody 11 listopada w Sokołowie Podlaskim złożyły się również: VIII Sokołowski Bieg Niepodległości oraz wieczorny koncert „Młodzi Niepodległej” w SOK (napiszemy o nich oddzielnie).

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (2)

Młoda Młoda

20 2

Dawno w Sokołowie nie było tak pięknej uroczystości ,w tym wspaniałe patriotyczne kazanie. 19:54, 12.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DanielDaniel

13 1

Serce rośnie.Kilka pokoleń w jednym miejscu w taki dzień. 20:02, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone