Zamknij

Dożynki gminy Repki były wyjątkowo udane...

22:54, 06.09.2019 | EWA CZARKOWSKA
REKLAMA
Skomentuj

W Wyrozębach w niedzielę,1 września, 2019 roku obchodzono uroczyście Dożynki Gminne. Dopisała pogoda, goście, wykazały się koła gospodyń wiejskich i twórcy wieńców.

Jak powiedziała w swoim wystąpieniu wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk: - Dożynki są Waszym świętem, drodzy rolnicy. Ale ważne są dla nas wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły w naszych domach polski chleb .
Piękna  pogoda oraz ciekawe atrakcje sprawiły, że  frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów dożynek. Nie zawiedli również goście. Na dożynki przybyli  m.in.: Krzysztof Tchórzewski - minister energii,  Marek Zagórski - minister cyfryzacji, Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia, Marek Sawicki -  poseł na sejm RP. Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem  księdza Andrzeja Dryżałowskiego, który w tym roku obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich.  Po mszy barwny korowód, liczący 13 wieńców, na czele ze starostami  udał się na plac OSP w Wyrozębach, na którym odbywała się dalsza część uroczystości.

W korowodzie  wieńcowym uczestniczyli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich  oraz miejscowości z gminy Repki : KGW w Gałkach, KGW w Repkach, KGW w Wasilewie Szlacheckim, KGW  w Czaplach Andrelewiczach oraz sołectwa  Kobylan Sorupek, Bohów, Sawic Kolonii, Borychowa, Sawic Wsi, Sawic Bronisz, Wyroząb -Podawc, Wyroząb Konat, Skwierczyna-Wsi, Skwierczyna Dworu, Ostrówka.

Starostowie dożynek
Na czele korowodu  szli starostowie dożynek, niosąc bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, owoc ziemi oraz pracy rak ludzkich, symbol życia i dostatku. Wręczyli go gospodarzom gminy – wójt gminy Repki Apolonii Stasiuk i przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu ze słowami „Zachowując tradycje naszych ojców przynosimy chleb z tegorocznych zbiorów, a ty gospodarzu dziel nim sprawiedliwie”.
„Chlebem łamiemy się dziś ze względu na miłość do drugiego człowieka  i po to, by nikt pośród nas nie był głodny. Chlebem dzielimy się dzisiaj, ponieważ on jest nie tylko znakiem miłości, ale także znakiem i symbolem dobra, które powinno przezwyciężać każde zło’- mówił konferansjer podczas dzielenia się chlebem gospodarzy gminy i starostów dożynek z osobami przybyłymi na dożynki.
Tak, jak dawniej bohaterami święta dożynkowego były osoby, które pracowały podczas żniw najwydajniej, tak i dzisiaj za starostów obiera się szanowanych rolników.
Pani  Ewa Buczyńska mieszka w Liszkach, z mężem Kazimierzem prowadza gospodarstwo rolne o powierzchni około 110 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. W nowoczesnym gospodarstwie wyposażonym w zaawansowane technologicznie maszyny i sprzęt osiągają wysoką wydajność  w produkcji zwierzęcej prowadzonej w cyklu zamkniętym i otwartym. Produkowany materiał zwierzęcy jest bardzo wysokiej jakości. Państwo Buczyńscy śmiało sięgają po środki unijne. W sukcesywnie modernizowanym gospodarstwie  wdrażają  nowoczesne, przyjazne dla środowiska technologie. To gospodarstwo o bardzo dużym potencjale rozwojowym. Państwo Buczyńscy maja czworo dzieci: trzy córki i syna Kacpra, który przygotowuje się do przejęcia gospodarstwa. Mimo młodego wieku równo z rodzicami dzieli obowiązki w gospodarstwie. Odpowiada za produkcje roślinną na 110- hektarowym areale. Państwo Buczyńscy są spokojni o przyszłość gospodarstwa, ponieważ przekonani są, że trafi ono  do odpowiedzialnego i kompetentnego następcy.
Pan Michał Wyszomirski  jest mieszkańcem Skwierczyna Wsi. Prowadzi z żoną Joanną i synem Erykiem gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Państwo Wyszomirscy  osiągają w gospodarstwie wysoką wydajność i jakość mleka. Wielokrotnie korzystali ze środków unijnych, przeznaczając je na modernizację gospodarstwa i uzupełnienie parku maszynowego. Gospodarstwo sukcesywnie powiększane  ma duże perspektywy rozwoju. Maja dwóch synów, jeden  jest młodym rolnikiem, drugi Marcin - jest zawodowym kierowcą.

Wieńce jako ważny element dożynkowy, świadczący, że żniwa dobiegły końca.
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem wieńce  dożynkowe wzięły udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Najwyżej oceniono wieniec wykonany wspólnie przez mieszkańców trzech miejscowości: Kobylan Skorupek, Bohów i Sawic Kolonii, drugie miejsce otrzymał wieniec z Borychowa, trzecie z Gałek. Wszystkie zachwycały precyzją wykonania i artyzmem.

Konkursy i turnieje dożynkowe
Podczas dożynek KRUS w Sokołowie Podlaskim przeprowadził  dla rolników dwa  konkursy W konkursie pt. „Pracuj bezpiecznie  najwięcej punktów uzyskał Piotr Nasiłowski z Wyroząb-Podawc,  drugie miejsc zajął Marek Nasiłowski również z Wyroząb- Podawc trzecie Stanisław Mazurczak ze Skwierczyna-Wsi. W konkursie „Pracuj bezpiecznie, dbaj o zdrowie”  najwięcej punków uzyskał Roman Połosa z Gałek.
W konkursie pt. „Zasady bezpieczeństwa i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej” przeprowadzonego przez GOK w Repkach pierwsze miejsce zdobyła  Karolina Czarnocka  z Wyroząb-Podawc, drugie równorzędne  miejsce zdobyli : Kinga Pióro ze Smuniewa, Paweł Smuniewski również ze Smuniewa, Przemysław Byszewski z Sawic, Adam Dmowski z Wyroząb-Konat, Rafał Sawicki z Sawic. Na miejscu trzecim uplasowali się  Julia Szadkowska z Wyroząb-Podawc i Gabriela Żyluk z Wyroząb-Konat. Nagrody dla uczestników konkursu ufundował Sponsor Główny Dożynek – Polska Grupa Energetyczna.                                            
Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Repki  zakończył się zwycięstwem drużyny Skrzeszew Kol. „E”, Skrzeszew Senior zdobył drugie miejsce, trzecie Sokołów MTS

Muzyka, taniec, śpiew ucztowanie zawsze towarzyszyły dożynkom, tych elementów również nie zabrakło podczas tegorocznego święta rolniczego w Wyrozębach. Na scenie wystąpili:  „Kapela Wuja Krzycha”, ZPiT „Chodowiacy”, dzieci i młodzież z GOK w Repkach, zespół „Forum”  i „Ambitus”, który wykonywał utwory Seweryna Krajewskiego i Czesława Niemena. oraz zespoły disco-polo; „Densi”, „Power Bond” i D-Bomb. Ten ostatni zgromadził największą publiczność. Lider zespołu Bartek Padyasek  porwał słuchaczy przypominając dobrze znane  fanom muzyki tanecznej  utwory jak  „O Ela Ela” „ Cała  Ty”, „Daj mi ciało” i inne.

Koła Gospodyń Wiejskich częstowały gości tradycyjnymi smakołykami. Pośród licznych atrakcji największym  powodzeniem cieszyły się symulacje dachowania , zderzenia, waga przeciążenia. Długie kolejki stały przed namiotami Ministerstwa Cyfryzacji, w których odbywały się  warsztaty kodowania komputerowego. Formuła warsztatów wprowadzała uczestników w świat nowych technologii. Nie mniejsze kolejki były do kina 5D. Duże wrażenie wizualne wywołał pokaz led show  z pirotechniką
Nie zabrakło elementów patriotycznych. Z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

(EWA CZARKOWSKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (45)

UczestnikUczestnik

10 6

Dziękujemy panu Przewodniczącemu. 00:07, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Gminyz Gminy

9 8

A dla Repek coś Senator załatwił czy tylko na dożynki przyjechał 00:49, 07.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a tya ty

1 1

A Ty co dla gm. Repki zrobiłeś, a na dożynkach też pewnie byłeś, trzeba od siebie zacząć. 11:53, 09.09.2019


Frajer,,,Frajer,,,

7 3

[do z Gminy ] WY Repki swoje pięć minut mieliście. Rząd PSL o żadną Gminę nie dbał tak jak o WAS . Teraz popatrzcie z boku jak to przykro ,,stać na bocznym torze ,, 10:05, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiesiaWiesia

7 5

Podziękowania dla Pana przewodniczącego, na którego zawsze można liczyć 14:40, 07.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do WiesiDo Wiesi

3 0

Ciekawe w jakiej sprawie można liczyć na pana przewodniczącego.Przewodniczący pani Wiesiu nic już nie może. 17:55, 07.09.2019


do Frajera ...do Frajera ...

3 1

Słusznie--- Stać na bocznicy przynajmniej 20 lat. Samych samochodów w tym czasie dostaliście w Gminie 3 tj. dla OSP-KSRG Repki i Skrzeszaw i dla OSP - Szkopy , a przykładowo OSO-KSRG Bielany w ubiegłym roku , a gdzie jeszcze dwa dla Gminy. W podobnych sytuacjach są inne też Gminy w Powiecie.- Pozdrawiam. 17:20, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z gminyz gminy

5 4

Dlaczego gmina Bielany jest oczkiem w głowie Senatora ?A co z innymi gminami 18:23, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnikRolnik

69 5

Precz z Sawickim 18:26, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rolnik - 2Rolnik - 2

33 5

Już jego pupile wieszają GO na płotach -- Precz z ,, FRAJEREM ,, 19:34, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rolnik 3Rolnik 3

32 6

Sawicki do lamusa ,wnuczki bawić .Dosyć rządów psl . Powisi na płocie to mu rurka zmięknie. 20:02, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rolnik 4Rolnik 4

34 6

Sawicki wspiera LGBT-owców i tylko udaje kościółkowego.Obłuda.Precz z Sawickim. 20:33, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JankaJanka

33 6

Widziałam w TV jak Sawicki bronił uczestników marszu popierającego LGBT.Dla władzy jest gotów zrobić wszystko, nawet zostać libertynem. 21:08, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andrzejandrzej

6 9

Do tych komentujących poniżej, i z wcześniejszych artykułów. Ile wam płacą za posty? 00:07, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StefanStefan

28 1

Ten libertyn dla władzy diabłu się sprzeda.Tyle się nachapał i ciągle mu mało. 00:29, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ze Skrzeszewaze Skrzeszewa

28 7

Precz z hipokrytą Sawickim 12:16, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrysiaKrysia

27 6

Jestem przeciwna ideologii LGBT i mam do tego prawo. Nie zgadzam się na profanację symboli religijnych przez ludzi związanych ze środowiskiem LGBT. Sawicki bronił tych ludzi, widziałam w TV. 12:39, 08.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

zdziwionazdziwiona

3 3

A od kiedy LGBT jest ideologią? 🤣 08:15, 09.09.2019


ja też widziałemja też widziałem

6 0

ja tez widziałem jak chwalił, niby "chłop", a wiary katolickiej nie szanuje. 11:51, 09.09.2019


Boguś z zozBoguś z zoz

0 2

Jakby tak Krysi zdarzyło się dziecko lub wnuk o odmiennej orientacji seksualnej, wyparłaby się? Może i Krysia kiedyś coś zrozumie, jest nadzieja. 11:59, 09.09.2019


Na senatoraNa senatora

1 1

Przecież nic nie zmniejszy się potencjał intelktualny Senatu, jeśli bedziemy losować senatorów. Wydaje się także, że i sejm nic by nie stracił. No i fantastycznie, bo dzięki losowi trafiłby do Obu Izb Wysokich, ktoś może nawet uczciwy i nie *%#)!& Warto więc spróbować! To lepsze niż JOWY kukizowe, a jednoczęśnie demokratyczne. 13:40, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Frajer,,,Frajer,,,

16 2

Cały PSL -- aby dostać się do władzy to by wypił szklankę ,, moczu ,, A Kosiniak jak się wypierał , że nie klaskał Jeżdżowskiemu temu co mówił ,, świnia papla się w błocie jak -----,,,, 18:20, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Były frajerByły frajer

25 4

Pan Sawicki rodzinę poustawiał,ziemię za bezcen kupowali, na stanowiska konkursy wygrywali itd. Nie bądźmy frajerami i nie głosujmy na niego 10:12, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

j23j23

6 2

Chyba ciężki ten wieniec, bo ten młody na pierwszym zdjęciu wygląda na zmęczonego :-). 10:16, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnikRolnik

30 4

Przy ,,urnie mamy,, okazję pokazać Sawickiemu,że nie jesteśmy ,,frajerami,, 11:15, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FeliksFeliks

21 2

Sawicki to wychowanek ZSL, partii kolaborującej z PZPR. To tam uczył się manipulowania ludźmi 14:46, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Dożynek...z Dożynek...

18 1

A w dożynki ,, Powiatowe ,, w Rozbitym Kamieniu był , ale siedział na ,, uboczu ,, nie miał towarzystwa - prócz swej żony Wiesi. Nawet na obiad wspólny szli oboje na końcu. Było widać jak ludzie unikali z NIM kontaktu. Tylko z cicha epitety w JEGO kierunku -- Fra---- ,, że zadają się z ped------ , to że kolorowy poszedł itp... A Pisowcy byli oblegani... 17:17, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UlaUla

22 1

W normalnym kraju minister,który nazywa swoich wyborców frajerami byłby politycznie skończony. 20:17, 09.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Boguś z zozBoguś z zoz

0 0

W normalnym kraju minister, pod którego nosem odbywa się obrzydliwy hejt na sędziów, byłby politycznie skończony. A domaga się medalu! 08:03, 10.09.2019


Frajer- SawickiFrajer- Sawicki

15 1

On jest już skończony . Najlepiej jak by zniknął z życia publicznego, dla dobra nas wszystkich. 20:32, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FelaFela

21 1

Sawicki nie jest frajerem, to wielki cwaniak. Jego działania powinny być prześwietlone przez odpowiednie służby. 20:58, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qbaqba

2 1

a kto zabrał śmietki po dożynkach?? 22:27, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do qbado qba

18 2

Myślę,że na śmietniku historii znajdziecie politycznego bankruta,pana Sawickiego. 00:19, 10.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

QbaQba

0 0

Mnie pan Sawicki nie interesuje. Zastanawia mnie co gmina zrobiła że smieciami? 07:53, 10.09.2019


Pytanie Pytanie

7 1

A gdzie był pan przewodniczący? Czyżby koszulka mu się pobrudziła? 22:16, 10.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzWidz

4 0

A Marcin Gumofilc był? 09:14, 11.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??

3 1

Co to za różnica jeden minister nazywa ludzi frajerami drugi vice minister ma wyborców za frajerów, na jedno wychodzi. 07:54, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do WidzDo Widz

2 1

Marcin Gumofilc obserwował wszystko z ukrycia. 09:04, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z DożynekZ Dożynek

6 0

GUMOFILCA nie widziałam--JEGO mentor SAWICKI był z żoną WIESIĄ--NIC nie wspominał o ASF--To ON odpowiada za szerzenie się tej zarazY-- MY rolnicy zapłacimy za JEGO nieudolne działania--TO SAWICKI powinien ponieść KONSEKWENCJE. 12:47, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

2 1

Słyszałem, że w starostwie jest wolne kierownicze stanowisko w geodezji, może starosta dogadała sie z gumofilcem i wsadzi go na ten stołek. Podejrzane. 13:31, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GUMOFILC czyli kto?GUMOFILC czyli kto?

3 0

GUMOLILC, a kto to? 14:01, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xvx xvx

0 6

Tak mówiąc Środ kem jak bym miał wybiera to wolałbym Sawickiego jak ten cały pis rozdają nie swoje kasę ale to eldorado się skończy nieroby mają więcej kasy jak pracujący to nie jest dobre to nie rokuje na dobrobyt 08:59, 14.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do xvxDo xvx

3 0

Człowieku, środkiem idąc to każdy jest lepszy od Sawickiego,widocznie nie miałeś z nim do czynienia . Jeśli jest sprawiedliwość, to Sawicki powinien doświadczyć tego zaszczytu . 09:44, 14.09.2019


BEZSTRONNYBEZSTRONNY

0 4

Ludzie co WY piszecie za Sawickiego przy wjeżdzie na posesję tylko leżały maty i świnki wszyscy hodowali a teraz już prawie nie ma na naszym terenie hodowców świn bo ministrowie obecnej władzy doprowadzili do tego że upadły wszystkie hodowle,a świnki sprowadza się z farm zagranicznych i tam farmerzy mają się dobrze ,a nasi rolnicy cieszą się z 500 + Pozdrawiam Rolnika 2, 3 i 4 zapewne pyszni się jak pączek w maśle tylko żeby za 4 lata nie płakali 16:04, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Były hodowcaByły hodowca

4 0

Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że pan Sawicki przyczynił się do likwidacji mojej hodowli świń. 20:29, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone