Zamknij

Powiatowe dożynki w tym roku z dużym rozmachem

21:00, 12.09.2019 | PRZEMYSŁAW WAWRZYŃSKI
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę, 8 września, w Rozbitym Kamieniu odbyły się huczne obchody Święta Plonów, które zostały zorganizowane wspólnie przez Powiat Sokołowski oraz Gminę Bielany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Skarbnica Kultury” z Rozbitego Kamienia.

Tegoroczne Dożynki odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, patronatem honorowym ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i senatora Waldemara Kraski oraz pod patronatem Biskupa Drohiczyńskiego, Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele w Rozbitym Kamieniu koncelebrowaną przez bpa seniora Tadeusza Pikusa. Następnie uczestnicy przeszli na plac przy Zespole Oświatowym z pięknymi wieńcami przygotowanymi przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z poszczególnych gmin powiatu. Korowód dożynkowy prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Zespół „Hetmańscy Sarmaci” oraz starostowie dożynek: Anna Jurczak oraz Dariusz Dmowski. Gości powitali gospodarze dożynek – starosta sokołowski Elżbieta Sadowska i wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak.
Na wniosek starosty Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla rolników z terenu naszego powiatu: Mariusza Bielińskiego i Grzegorza Błońskiego z gminy Bielany, Tadeusza Jakubika z gminy Ceranów, Konrada Wrzoska z gminy Jabłonna Lacka, Grzegorza Kurowickiego i Jana Oleszczuka z gminy Kosów Lacki, Tadeusza Krzysztofa Maliszewskiego z gminy Repki, Mariusza Jakubowskiego i Marcina Kołodziejczuka z gminy Sabnie, Wiesława Ratyńskiego i Janusza Wyszyńskiego z gminy Sterdyń, Piotra Ufnal i Piotra Skup z gminy Sokołów Podlaski. Dodatkowo 14 rolników z terenu Gminy Bielany zostało odznaczonych medalem „Zasłużony dla rolnictwa”. To: Andrzej Błoński i Marek Gąsowski z miejscowości Błonie Duże, Wojciech Długołęcki z miejscowości Bielany Jarosławy, Ireneusz Dmowski z miejscowości Dmochy Rogale, Tomasz Nasiłowski i Józef Skorupka z miejscowości Ruciany, Leszek Nasiłowski z miejscowości Brodacze, Krzysztof Oleszczuk z miejscowości Trebień, Marek Paczóski i Ferdynand Soszyński z miejscowości Księżopole Komory, Łukasz Pliszka z miejscowości Kowiesy, Leszek Pytlak z miejscowości Patrykozy, Łukasz Rytel z miejscowości Ruda Kolonia, Leszek Stelęgowski i Zbigniew Stelęgowski z miejscowości Wańtuchy.

Szczególnym punktem imprezy był konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Komisja konkursowa przyznała 1 miejsce delegacji z gminy Repki i nagrodę w kwocie 950 zł, 2. miejsce – KGW w Sikorach z gminy Bielany i nagrodę pieniężną w wysokości 850 zł oraz 3. miejscesołectwu Paderewek z gminy Sterdyń i 700 zł. Pozostałym delegacjom zgłoszonym do konkursu komisja przyznała gratyfikacje pieniężne - 500 zł dla każdej.

Przeprowadzono także Przegląd Regionalnych Zespołów Ludowych „Na ludową nutę”, do którego zgłosiło się 5 grup. Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze: 1 miejsce zajął ZPiT„Sokołowianie”, 2. miejsce ZPiT „Chodowiacy”, a trzecie kapela „Sterdyniacy”. Kapele i Zespoły otrzymały nagrody pieniężne. Ponadto, podczas imprezy przeprowadzono konkurs „Środowisko w naszych rękach”. 10 osobom, które uzyskały największą liczbę punktów, przyznano nagrody w postaci sekatorów, zaś laureatami konkursu zostali: Barbara Męczyńska, Beata Majchrzyk, Ewa Główka, Zuzanna Świerycka, Małgorzata Klimczuk, Beata Deoniziak, Olga Jurek, Mariusz Artych, Andrzej Zielonka oraz Robert Zdybel.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko KGW w Sikorach, przy którym uczestnicy imprezy mieli okazję spróbować tradycyjnych i lokalnych potraw. Dodatkowo można było posilić się darmową grochówką przygotowaną przez KGW w Kowiesach. Nie zabrakło także bezpłatnego placu zabaw dla dzieci. Atrakcją były przejażdżki pojazdem „baggie”, strzelanie z pistoletów paintballowych oraz wyszukiwanie niespodzianek za pomocą wykrywacza metalu.
Podczas uroczystości odbyły się warsztaty florystyczne prowadzone przez Agnieszkę Krasnodębską z Kowies oraz pokaz rzeźbienia figur w drewnie prowadzony przez rzeźbiarza Franciszka Pytla z Dzięcioł Kolonii.

O oprawę artystyczną uroczystości zadbali: „Sokołowianie”, „Chodowiacy” i „Pasieka”, kapele „Mazowszaki”, „Kapela Wuja Krzycha”, „Szwagry”  i „Sokołowscy Bardowie”. Wystąpiły także dzieci z Innowacyjnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Bielanach Jarosławach. Grupa teatralna „Preteksty” działająca przy I LO w Sokołowie Podlaskim wykonała teatr obrzędowy z programem „Chleba naszego” nawiązującym do zwyczajów żniwnych i dożynkowych. Wystąpiły również: zespół „Hetmańscy Sarmaci”, „Lolek Orkiestra”, „Diley”, „Enjoy” oraz gwiazda wieczoru Marcin Sójka.

W trakcie imprezy przeprowadzono kwestę oraz licytację na rzecz Urszuli Tokarskiej. Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce - Jednostka OSP Repki prowadzili także akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku dla Polskiego Instytutu MEDIGEN.
Dożynki Powiatowe zostały zorganizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich w ramach operacji pt. „Regionalne zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Kwota dofinansowania wynosi 30 651,00 zł.

 

(PRZEMYSŁAW WAWRZYŃSKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Mieszk. Gminy,,,Mieszk. Gminy,,,

2 0

Brawo Gm. Bielany -- Było pod każdym względem wspaniale. Reklama dla Gminy idealna. Pogoda dopisała , co miało wpływ na ilość gości -- którzy dopisali. 20:37, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z gminyz gminy

1 3

Dziękujemy panu przewodniczącemu 09:51, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawy,,,Ciekawy,,,

2 0

Ale któremu -- z Gminy Bielany , czy Powiatu sokołowskiego... 19:35, 17.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone