Zamknij
REKLAMA

Znamy więcej szczegółów na temat obwodnicy Sokołowa Podlaskiego

21:13, 17.02.2020 | BGG
REKLAMA
Skomentuj

Na konferencji w poniedziałek, 17 lutego, w SOK burmistrz Bogusław Karakula podziękował parlamentarzystom wspierającym miasto w staraniach o tę ważną inwestycję. Jak podkreślali goście, pieniądze na obwodnicę są zabezpieczone w budżecie państwa, teraz chodzi o szybkie wyznaczenie jej przebiegu tak, by w IV kwartale 2023 r. można było ogłosić przetarg na wybór wykonawcy.

W konferencji prasowej w SOK wzięli udział: minister cyfryzacji Marek Zagórski, senator i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski i wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Na miejscach dla publiczności zasiedli m.in. kierownik siedleckiej delegatury MUW Anna Kaszuba, wójtowie z powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele lokalnych instytucji.

- Historia starań o obwodnicę Sokołowa Podlaskiego zapisana jest od 2005 r. Wtedy to po raz pierwszy podjęliśmy działania w tym zakresie -  W 2007 r. powstał plan marszałka województwa mazowieckiego w sprawie obejść i obwodnic miast na Mazowszu, znaleźliśmy się w nim. Ale do tej pory nic się nie zadziało. W roku 2011 przystąpiliśmy do projektu opracowania koncepcji przebiegu obwodnicy, prezentujemy go dziś. Wg jego założeń miasto do dziś wykupiło trochę działek, przygotowaliśmy projekt trasy śródmiejskiej, która będzie częścią obwodnicy. To nie jest tak, że nic nie robiliśmy. W tej chwili dzięki Prawu i Sprawiedliwości i naszym parlamentarzystom jest wielka szansa na realizację tej ważnej i, bo udało się wpisać ją do programu budowy 100 obwodnic.

Poseł Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że na program budowy 100 obwodnic przeznaczono 28 mld zł. Powstanie za to ok. 990 km tras. Te pieniądze mają pomóc samorządom lokalnym – inwestycje będą bowiem w całości finansowane z budżetu państwa i realizowane przez GDDKiA. Mają powstać do 2030 r.

- Rolą samorządów jest dograć te inwestycje w zakresie współpracy z mieszkańcami. Komuś zapewne trasa przetnie pole na pół, trzeba będzie dokonać uzgodnień, przeniesień, scaleń. Chcemy, by działania przeprowadzić sprawnie i do końca 2023 r. ogłosić przetarg. Na uzgodnienia, wykupy terenów, wykonanie dokumentacji zostaje 2,5 roku, a nie jest to łatwy proces – mówił Krzysztof Tchórzewski. - Obwodnica ma odciążyć centra miast, wyprowadzić z nich ruch tranzytowy, zmniejszyć problem spalin. Ale ma też stać się osią rozwoju regionalnego, ma stać się miejscem, przy którym powstaną duże inwestycje. Zachęcam lokalnych samorządowców, by zaangażowali się w tę sprawę i pomogli, jeśli będzie taka potrzeba.

Poseł Tchórzewski podkreślał, że istotne jest, by inwestycję zacząć jak najszybciej, czyli w 2023 r. - Jeśli zmienia się władza krajowa, to czasem następuje zmiana planów. Jeśli są nierozpoczęte, to mogą być skreślane. W 2007 r., gdy rządził PiS, mieliśmy wpisaną autostradę A2 do Międzyrzeca Podlaskiego i wiemy, jak się to skończyło. Powstał tylko odcinek 25-kilometrowy w polu, wokół Mińska Mazowieckiego.

Minister Marek Zagórski zapewniał, że poprawa komunikacji na drogach krajowych to ważny element programu rządu PiS, opartego na zasadzie zrównoważonego rozwoju Polski. Program ma zabezpieczone finansowanie w kolejnych latach. Podkreślił, że istotne jest, by samorządy wsparły inwestycje na etapie jej projektowania i przygotowania, by cały proces przebiegł sprawnie i szybko. - Ministerstwo Infrastruktury na nasze postulaty zawsze odpowiadało, że to ważne i potrzebne zadanie i zrozumienie dla tej inwestycji było od samego początku. Także dlatego, że starania o nią, jak mówił pan burmistrz, trwały wiele lat. Gratuluję państwu, że się udało – mówił minister.

Senator Waldemar Kraska podkreślał, że urodził się w Sokołowie, pracuje tu od 30 lat i każda inwestycja w mieście go cieszy. Jak zaznaczył, nowa arteria jest bardzo ważna dla sokołowian z dwóch powodów.

- Po pierwsze chodzi o bezpieczeństwo. Dziś przy takim natężeniu ruchu w mieście, ciężko jest przejść przez pasy. Każda inicjatywa, która wyprowadza ruch z aglomeracji, służy poprawie bezpieczeństwa. Druga kwestia, to sprawy zdrowotne. Tak duży ruch samochodów w mieście to duża emisja szkodliwych dla organizmu spalin. Walczymy z trującymi piecami, ale spaliny samochodowe to też ogromny problem – mówił. - Biorąc pod uwagę ogrom pracy, jaki nas czeka z przygotowaniem inwestycji, termin końca 2023 r. jako wyłonienia wykonawcy jest szybki i bardzo optymistyczny. Jestem przekonany, że tego terminu dotrzymamy – dodał.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski  podkreślał, że rząd Zjednoczonej Prawicy dba o zrównoważony rozwój całego kraju. Wspomniał, że w czasach gdy był wójtem gminy Mińsk Mazowiecki doszło do kuriozalnej sytuacji. Rząd PO-PSL odrzucał projektowanie i budowę obwodnicy tego miasta, choć były pieniądze.

- My stawiamy jednak na sprawiedliwy podział funduszy, nadrobienie pewnych zaległości. Rząd widzi te najbardziej zaniedbane tereny, w powiecie sokołowskim przeznaczyliśmy już duże nakłady z Funduszu Dróg Samorządowych i funduszy klęskowych na drogi lokalne. Teraz czas na te większe szlaki komunikacyjne  – podkreślił Sylwester Dąbrowski. Dodał, że cała inwestycja wymaga: wyznaczenia dokładnego przebiegu trasy, pozyskania działek, wykonania badań hydrologicznych i geologicznych. - te 2,5 roku to naprawdę mało jak na takie trudne zadanie. W ciągu 2-3 miesięcy trzeba wskazać potencjalny przebieg obwodnicy i rozmawiać z ludźmi. Wprawdzie jest specustawa, która sprawia, że nikogo państwo nie musi pytać o zgodę na wykup działek pod drogi, ale przecież rząd nie buduje dla siebie, tylko dla ludzi i rozmawiać z sołtysami, mieszkańcami i innymi osobami trzeba - dodał.

Z sali padło kilka pytań od radnych o inwestycję. W odpowiedzi goście wyjaśniali, że przygotowanie inwestycji wymaga, by każda z działek, która zostanie podzielona przy planowaniu przebiegu obwodnicy miała zagwarantowany dojazd, a od samorządów nie będzie wymagany żaden wkład finansowy do zadania.

Radny powiatowy Grzegorz Kobyliński przypomniał, że gdy był radnym miejskim w 2007 r. miasto podpisało porozumienie z ówczesnym wiceministrem transportu Bogusławem Kowalskim i starostwem powiatowym o budowie obwodnicy. Minęło 15 lat i nie wykonano nic. Czy obecna decyzja jest nieodwracalna i czy będzie wykonana.
- Pieniądze na tę i 99 innych obwodnic są zagwarantowane w Krajowym Funduszu Drogowym. Zaczęliśmy od zapewnienia pieniędzy pod określone potrzeby w przeciwieństwie do 2007 r. Do tego wtedy następny rząd, PO-PSL wycofał się z wielu projektów, ale także były przypadki, że wstrzymał inwestycje już wykonywane. My zaczęliśmy od zabezpieczenia pieniędzy, ale pamiętając o sytuacji z przeszłości, chcielibyśmy, by obwodnice z naszego okręgu jak najszybciej weszły w fazę realizacji – odpowiedział minister Marek Zagórski.

Na zakończenie burmistrz Bogusław Karakula wręczył parlamentarzystom i wicewojewodzie kwiaty w podziękowaniu za wsparcie w staraniach o obwodnicę.

NA GRAFICE PONIŻEJ MOŻLIWA KONCEPCJA PRZEBIEGU OBWODNICY SOKOŁOWA PODLASKIEGO

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (64)

VotkeVotke

22 5

Dobrze że wszystko widać na tej grafice 21:38, 17.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdminAdmin

8 0

Ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie zamieścić większej mapy. Proszę sobie ściągnąć na komputer i obejrzeć - szczegóły są lepiej widoczne
22:52, 17.02.2020


sokosoko

2 0

Nic na mapie nie widać ale na wyczucie i z wiedzy wlasnej wiem patrząc na wytyczenie planowanej obwodnicy źe na gruncie w tym miejscu dziś stoją nowe domy np na ul Świerkowej.I co dom na pół? 19:17, 19.02.2020


AA

11 7

Jak zaczniemy w 2023 to skończymy w którym? 21:41, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olioli

20 9

Bardzo ciekawe. Minister zdrowia buduje drogi wspólnie z niedawnym panem ministrem od prądu??
Rozumiem że służba zdrowia jak i Polskie Elektrownie są w tak dobrym stanie że bedziem tera wspólnie drogi budować?? 21:58, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do oli:do oli:

4 1

Jak wygrają twoi, podkreślam słowo :"Jak wygrają" to se będziesz mógł powiedzieć :" tera kurna my!" 12:39, 18.02.2020


MaćkoMaćko

30 7

Dlaczego nie było Pani Sadowskiej lub Pana Domańskiego lub Pana Odziemczyka .Po co był ten sponsorowany artykuł sugerując że to Pani Sadowska miała niby tą obwodnicę załatwić? 21:58, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ksks

13 12

Ja klaszcze na koniec przedstawienia. Były już Mosty plus okazało się że samorządy nie mają na nie kasy. Z obwodnicami pewnie też się tak skończy. 22:05, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do Ks:Do Ks:

5 1

Mam nadzieję, że ty też skończysz ... narzekać! 12:43, 18.02.2020


funiofunio

10 12

Na tej mapce nie widzę torów do Małkini i zalewu. 22:16, 17.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

funiufuniu

4 6

jak trza "bendzie" to my wszystko namalujem. 22:22, 17.02.2020


EdekEdek

2 5

Ale widać most w Jabłonnej 14:10, 18.02.2020


20302030

13 13

Obwodnice powstaną do 2030. Mamy 10 lat na radość z obietnicy. Pewnie PiSu już nie będzie. 22:23, 17.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do 2030do 2030

6 5

I ciebie też mam nadzieję nie będzie! Dal ciebie i tobie podobnych, wymarzyliście sobie razem z rudym lisem kondominium niemiecko - ruskie! Niedoczekanie twoje! Zobaczymy w maju, jak będziecie wyć ! Prędzej ta wasza platformersko-peeselowska koalicja zniknie . Miłego dnia ruski trolu. 12:51, 18.02.2020


o retyo rety

2 4

Ale się Pisior zagotował. 22:16, 18.02.2020


Takie pytanie Takie pytanie

12 6

A dlaczego jak pani starosta zamówiła artykuł sponsorowany to nie można było zamieszczać komentarzy a teraz można? 22:24, 17.02.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

do pytanie do pytanie

7 4

Bo prawda sama się obroni. 22:26, 17.02.2020


Prosta zasadaProsta zasada

7 0

Płacisz, to możesz wymagać żeby ci zablokowali komentarze 22:54, 17.02.2020


ASIASI

3 3

Dokładnie. Przecież przy wyborach też tak było, że kandydaci blokowali komentarze przy artykółach sponsorowanych 22:54, 17.02.2020


Do komantarzaASA i iDo komantarzaASA i i

2 0

Kto "-uje" kreskuje ten dostaje dwóje. Tak uczą w podstawówce. Wstyd pisać z takimi błędami. Jak nie znasz zasad to sprawdź. 12:06, 18.02.2020


nieświadomynieświadomy

10 5

Czy ta rysunkowa obwodnica z mapki jest uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego? 22:36, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do nieświadomegodo nieświadomego

4 1

Nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla Sokołowa i okolic, dlatego też, jak chcesz to i może też znaleźć się baza okrętów podwodnych i nikt nic nie będzie miał do tego, a tera bier cyrkiel i rysuj :-) 12:56, 18.02.2020


HistoriaHistoria

10 10

panie Tchórzewski, wystarczy zapoznać się z informacjami na tej stronie (http://siskom.waw.pl/a2-obwodnica-minska-mazowieckiego.htm), aby dowiedzieć się, że obwodnica za rządów PO-PSL była zrobiona o takiej długości jak było zaprojektowane to za poprzednich rządów. Gdzie tu jest informacja, że była zaplanowana do Międzyrzeca Podlaskiego? Gdzie jest napisane, że miała mieć więcej km niż ma? Poza tym 15.07.2005 r. kiedy wyłoniono wykonawcę na prace projektowe to jeszcze nie rządziliście także za dużo sobie nie przypisujcie. 23:44, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ostrołęka COstrołęka C

14 5

Ostrołęka C to także zasługa pana Tchórzewskiego, można powiedzieć, to pana dziecko. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować i życzyć dalszych sukcesów https://wysokienapiecie.pl/26611-epopeja-elektrowni-ostroleka-c-dobiegla-konca/ 23:51, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

erer

10 7

Ale "elyta" 01:23, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do erdo er

3 4

Idź sobie na Bulwar i poszukaj ziomków, łatwo ich rozpoznasz, bo mówią w języku rosyjskim. 13:00, 18.02.2020


MaxMax

20 9

Zauważcie że ministra Zagórskiego nie zaproszono do Siedlec. A gdyby nie minister Zagórski to konferencji w Sokołowie by nie było bo nie było by obwodnicy Sokołowa. Tchórzewski dba tylko o SIedlce a Kraska to nawet szkoda gadać 07:38, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do właścicieli do właścicieli

8 10

Stara śpiewka taki plan można przez wieczór narysować , natomiast blokada budowania będzie trwała w nieskończoność, bo nigdy nie powstanie lans musi być a koszt mieszkańców mają w d...ie to nie im przez tą propagandę stała się krzywda, obrót nieruchomościami wstrzymany inwestycje wstrzymane a burmistrz rządzi terenem gminy. 07:44, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

14 8

Ooo, widać że ktoś chce zasiać wśród ludzi niepokój kosztem inwestycji na którą mieszkańcy czekali od lat. Poprzedni komentarz dobitnie o tym świadczy. Takie rzeczy już się działy, np. w Łochowie gdzie zielona koniczyna i pretendujący do przejęcia władzy skłócili społeczeństwo. 09:06, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do   Oli...do Oli...

12 9

O co CI chodzi --- Pan Senator jak nie pomaga - krzyk , a jak teraz się włączył ZNOWU KRZYK,,,,,, 09:39, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Obserwatorado Obserwatora

11 10

Nie chodzi o sianie zamętu , lecz blokowanie terenu, ktoś narysował sobie kreskę i zaprojektował drogę także po budynkach. W rejonie drogi, tak jak i wiatraków, nie będzie można prowadzić żadnych inwestycji do czasu zbudowania obwodnicy i taki stan oczekiwania będzie trwał do 2050 roku i to jest problem właścicieli gruntów leżących przy tej trasie. 09:56, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do do Oli do do Oli

15 14

Ha ha ha???
Senator się włączył ???dobre
Chyba do konferencji .Dawno się tak nie uśmiałem 10:05, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

16 16

Burmistrz jednak dopiął swego. Malkontentom musi być bardzo łyso. 10:22, 18.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

B.B.

5 5

Skoro burmistrz dopiął swego to wieczorem pojadę się przejechać po tej obwodnicy. 10:26, 18.02.2020


do Bdo B

3 4

Stój zaczekaj chwilę do roku 2050 10:30, 18.02.2020


XyzXyz

4 1

Tylko się nie rozpędzaj zanadto, bo fotoradary ze trzy ustawili, i znowu będzie przypał :-) 16:05, 18.02.2020


Powiatowy Powiatowy

14 20

Kraska i Tchórzewski walczyli o obwodnicę Siedlec, a Burmistrz jeździł do Zagórskiego walczyć o Sokołów. Karakula z tarczą
Kraska z Sadowską na tarczy tak w skrócie jeżeli chodzi o obwodnicę 10:31, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do powiatowegoDo powiatowego

2 8

A co Zagórski i kierowane przez niego min.cyfryzacji ma do obwodnicy? Gdzie logika,gdzie sens? 12:13, 18.02.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


żysyżysy

1 9

Poniedziałek 16. lutego był w 2015 roku i 2009 roku.To są najbliższe, wcześniejszych nie pamiętam. 11:27, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qweryqwery

2 0

Aż tyle zrozumiałeś z całego artykułu??? 11:39, 18.02.2020


MarMar

12 6

A co z pociągami co obiecali ??? W 20.... 11:57, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do do Powiatowy do do Powiatowy

11 8

Tchórzewski będąc ministrem Sokołów miał w głębokim poważaniu a co dopiero teraz a Kraska jest jak zwykle niemogiętny .Boguś miał nosa żeby szukać pomocy u innych skoro na Kraskę i Tchórzewskiego nie można liczyć.
No chyba że na konferencję przyjadą . 13:44, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PowiatowyPowiatowy

1 1

To niewiele wiesz. Kto jak kto,ale Boguś zawdzięcza Tchórzewskiemu bardzo,bardzo dużo. To dzięki niemu dostał w 1998roku szansę sprawowania Urzędu. I tak do dzisiaj. Szkoda,ze już nie ma śp. Maksjana on powiedzialby więcej. 08:37, 21.02.2020


LitośćiLitośći

12 7

to ma być przetarg ogłoszony za 3 lata bez szans. zanim Panowie zrobią dokumentację, ogłoszą przetarg to większość mieszkańców tego nie doczeka 14:19, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PieknyPiekny

15 7

Piękny obrazek. A gdzie jest Jego Ekscelencja Pan Przewodniczący i Jej Ekscelencja Starosta. Byłby pełniejszy obraz naszych kłopotów. 14:23, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Pieknydo Piekny

11 8

Ekscelencja Pan Przewodniczący ma ferie, więc zażywa odpoczynku. Ekscelencja Pani Starosta odpoczywa po studniówkach. 14:36, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

weswes

11 7

Jest to jedno wielkie nieporozumienie, z tego co rozumiem to przygotowanie tego tematu oraz zrealizowanie może potrwać w najlepszym układzie ok. 15 lat. A więc życzę wytrwałości. 14:49, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlipKlip

5 9

Dziękujemy panu Przewodniczącemu 15:04, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QwertyQwerty

9 3

Nie ma to jak na wsi. 15:48, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

7 6

Bogdan, ile zapłaciłeś temu mgr Kotowi za te wypociny, nazwane „możliwa koncepcja”? Dla kogo ta obwodnica? Ten „autor opracowania” był kiedyś w Sokolowie? Sam byś lepiej narysował, przecież taki jesteś zdolny :))) 16:19, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XyzXyz

6 2

Romku drogi, to żeś mi zaimponował! Twoje pytanie : "Dla kogo ta obwodnica?" No po prostu strzała w dziesiątkę. No stary po prostu wygrałeś internetry :-) Twoja wypowiedź jest krótka, rzeczowa, konkretna! Hymm, a czego w ogóle dotyczy? Aaaaa tak, chciałeś dokopać burmistrzowi! No powiem ci , że to było słabe, bardzo słabe. Na przyszłość postaraj się lepiej.Przypuszczam, że reprezentujesz swoją osobą tyle samo, co twój marnej jakości wpis. Miłego dnia 19:56, 18.02.2020


do Romkado Romka

4 8

Romku drogi, to żeś mi zaimponował! Twoje pytanie : "Dla kogo ta obwodnica?" No po prostu strzała w dziesiątkę. No stary po prostu wygrałeś internetry :-) Twoja wypowiedź jest krótka, rzeczowa, konkretna! Hymm, a czego w ogóle dotyczy? Aaaaa tak, chciałeś dokopać burmistrzowi! No powiem ci , że to było słabe, bardzo słabe. Na przyszłość postaraj się lepiej.Przypuszczam, że reprezentujesz swoją osobą tyle samo, co twój marnej jakości wpis.  20:10, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RomekRomek

1 1

Bodek zmień pseudo „xyz” jest słabe. 18:08, 20.02.2020


VotkeVotke

8 2

Do malkontentów, ludzie więcej optymizmu? 20:12, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiwnyPiwny

11 14

Kopara to chyba opadła panu przewodniczącemu.W barze mówił że jak on by był burmistrzem to dużo by zmienił na lepsze. 20:48, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adamadam

15 2

Karakula to niech buduje obwodnicę na gruntach miasta, a nie gminy. 08:37, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do klaskaczydo klaskaczy

11 7

Jak ci z kraską i bogusiem na czele bredzą " pieniądze na inwestycje zabezpieczone w budżecie , jakim budżecie , ten przepchany w sejmie dotyczy roku 2021 a obwodnice chcą realizować od 2023 , czyli Kraska z sitwą będą trzymali forsę na budowę na lokatach najlepiej prywatnych. Ludzie oni was ładują w bambuko to jest piep...nie i skur....stwo czyli pis 15:13, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szoferszofer

7 12

Kraska nie powinien tutaj być bo przez 20 lat nic nie zrobił w sprawie obwodnicy a mógł. 17:54, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nasnas

8 3

Brawo Panowie ze zdjęcia! Wybudujecie obwodnicę po trenie Gminy bez wiedzy Wójta i mieszkańców. Czeka ich wspaniały prezent. Tak trzymac. 09:01, 21.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

12 2

pan Jacek to najlepszy przewodniczący i szlachetny człowiek. Rządy Starostwa są bardzo dobre i potrzebne dla mieszkańców. 09:49, 22.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obcyobcy

6 0

narodzie niby chrześcijański- otrząśnij się z nienawiści i niskich obyczajów zajadłości i nie wypisuj rzeczy nieprawdziwych.
Każdy kto krytykuje - niech sam spróbuje sprawować funkcje publiczne i sam niech zobaczy - co może zrobić. Każdy prawy i wykształcony obywatel może próbować swoich sił i zabiegać o bycie Burmistrzem, czy Starostą. Uszanujcie tych ludzi co są i współpracujcie. 09:31, 23.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

normalnanormalna

3 0

A ten pan przez którego mamy tańszą energie teraz bierze sie za obwodnice ? 20:19, 23.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qbaqba

1 0

jest tani prąd będą tanie drogi:) 21:30, 24.02.2020


REKLAMA
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone