Zamknij
REKLAMA

Sprawa nocnych dyżurów aptek w Sokołowie skończy się w sądzie

19.28, 17.02.2021 BGG/FOT. ARCHIWUM
Skomentuj
REKLAMA

Na najbliższej sesji Rada Powiatu Sokołowskiego ma podjąć uchwałę przekazującą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę właściciela jednej z sokołowskich aptek, który sprzeciwia się dyżurom w nocy, w niedziele i święta.

18 grudnia ubiegłego roku Rada Powiatu Sokołowskiego przyjęła uchwałę w sprawie rozkładu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Sokołowskiego na 2021 rok. Nakłada ona na poszczególne podmioty obowiązek zapewnienia całodobowego dostępu do miejsc, w których sprzedawane są leki - chodzi tu o godziny nocne, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Aptek w Sokołowie jest 9 i pomiędzy nie podzielono czas dyżurów nocnych i świątecznych. Podobne uchwały przyjmowane były już we wcześniejszych latach, wynikają one z przepisów Prawa farmaceutycznego - obowiązkiem samorządów jest opracować harmonogramy dyżurów, gdy nie ma aptek całodobowych na danym terenie.

Argumenty przedsiębiorcy
Jednak 26 stycznia uchwałę Rady Powiatu Sokołowskiego zaskarżył warszawski przedsiębiorca prowadzący aptekę przy ul. Andersa w Sokołowie Podlaskim. Przytoczył przy tym szereg argumentów, w których sprzeciwia się on dyżurom ustalonym w dokumencie.
Zarzucił on m.in. władzom powiatu całkowity brak uzasadnienia uchwały i przez to pozbawienie możliwości oceny przyczyn leżących u jej podstaw.
Zdaniem przedsiębiorcy nocne dyżury stanowią próbę przerzucenia na prywatny podmiot zadań własnych powiatu w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Wskazał, że został zobowiązany do sprawowania dyżurów, które generują dla niego znaczne skutki finansowe i organizacyjne, m.in. związane z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników, w żaden sposób nieuzasadnione potrzebami mieszkańców. Według właściciela apteki, „znikome zainteresowanie pacjentów usługami apteki przez mieszkańców w godzinach nocnych powoduje zmniejszenie rentowności aptek”.
Skarżący zarzucił też uchwałodawcy niewłaściwą interpretację przepisów Prawa farmaceutycznego i nieuwzględnienienie przesłanki dostosowania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do potrzeb ludności. Według niego przy zagrożeniu życia lub zdrowia, w sytuacjach nagłych - a za takie zdaniem skarżącego należy uznać mające miejsce nocą, w dni wolne od pracy czy święta, a które wymagają natychmiastowej reakcji „nie idzie się do apteki, ale wzywa pogotowie ratunkowe lub udaje się na Szpitalny Oddział Ratunkowy".

Co na to rada powiatu?
Do zarzutów firmy prowadzącej aptekę przy Andersa odniosła się Rada Powiatu Sokołowskiego, która przygotowała obszerną, bo liczącą 12 stron, odpowiedź na skargę. Jakie argumenty w niej przytoczono?
Przede wszystkim wskazano, że projekt uchwały w sprawie dyżurów aptek wraz z harmonogramem powiat przedstawił do zaopiniowania burmistrzom i wójtom z terenu powiatu sokołowskiego oraz – choć nie ma takiego obowiązku – także kierownikom aptek. 26 października 2020 r. do Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim wpłynęły uwagi kierowników aptek położonych na terenie Sokołowa Podlaskiego dotyczące braku uwzględnienia wszystkich aptek z terenu Sokołowa Podlaskiego w przesłanym harmonogramie dyżurów. Do starostwa wpłynęło też pismo z 23 października od kierowników sokołowskich aptek, w którym wyrazili oni zgodę na pełnienie dyżurów nocnych w roku 2021 do godz. 22.00 podnosząc szereg argumentów świadczących w ich ocenie o braku konieczności pełnienia dyżurów po godz. 22.00. Projekt uchwały otrzymała też Okręgowa Izba Aptekarska, która wniosła swoje uwagi, uwzględnione przez starostwo. 18 grudnia dokument uchwaliła rada powiatu i przekazała do stosowania aptekom. Zdaniem starostwa, sama uchwała nie jest decyzją administracyjną i dlatego nie musiała mieć uzasadnienia - miał je projekt uchwały, który wskazywał na motywy takich a nie innych rozstrzygnięć.

- Skarżący będąc przedsiębiorcą prowadzącym aptekę winien znać przepisy będące podstawą do ustalenia godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Uchwały tego rodzaju są podejmowane przez organ rokrocznie i mają podobną treść. W latach ubiegłych Skarżący nie miał zastrzeżeń do organu w przedmiocie ustalenia dyżurów w porze nocnej, których to obowiązek pełnienia nakłada na aptekę Skarżącego ustawa. Nadto motywy dotyczące konieczności ustalenia dyżurów nocnych były przedstawione w piśmie Starosty Sokołowskiego z dnia 20 listopada 2020 r., kierowanego do przedstawiciela lokalnego środowiska aptekarskiego – twierdzi w odpowiedzi na skargę rada powiatu.

Rada powiatu wskazała również, że „Skarżący uzyskał zezwolenie na prowadzenie apteki w 2013 r., a w latach ubiegłych na terenie Powiatu również obowiązywały uchwały określające rozkład pracy aptek, w tym w zakresie pełnienia dyżurów w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. (...) był świadomy, iż jego apteka zostanie objęta obowiązkiem pełnienia dyżurów , w tym w porze nocnej i powinien to uwzględnić przy planowaniu jej pracy, tak jak w latach ubiegłych”.
Zdaniem rady także argument korzystania przy zagrożeniu życia lub zdrowia, w sytuacjach nagłych z pogotowia ratunkowego lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zamiast apteki jest bezzasadny. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu uchwały: „W okresie pełnienia dyżurów aptecznych pomoc medyczna świadczona jest nie tylko przez szpital, pogotowie ratunkowe, ale również przez lekarzy, którzy prowadzą indywidualne praktyki i nie mają zaplecza w postaci odpowiednich leków. Zaopatrywanie mieszkańców powiatu w leki nie jest zadaniem szpitala, ratownictwa medycznego, czy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej". Nie każda nagła potrzeba podania leku w nocy, dni wolne od pracy czy święta jest sytuacją kwalifikującą do wzywania pogotowia ratunkowego czy udawania się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Według władz powiatu, „wypełnianie przez aptekę Skarżącego ustawowego obowiązku w postaci pełnienia dyżuru w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy przez około 3 noce w miesiącu w godzinach 20.00-8.00 nie jest nadmiernym obciążeniem obowiązkiem pracy we wskazanych w uchwale terminach. Podobnym obowiązkiem zostały obarczone również pozostałe apteki funkcjonujące na terenie Sokołowa Podlaskiego”.

W przyszłym tygodniu odbędzie się sesja Rady Powiatu Sokołowskiego, na której rozpatrywany będzie projekt uchwały w sprawie przekazania skargi przedsiębiorcy wraz z odpowiedzią na nią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To on zdecyduje, kto w tym sporze ma rację...

(BGG/FOT. ARCHIWUM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

PoldekPoldek

3 13

Czy to prawda że jeden z Wójtów z terenu powiatu jest już dogadany z Hołownią i jego ruchem POLSKA 2050 ?? 19:39, 17.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bez sensuBez sensu

6 0


.... 19:49, 17.02.2021


Do PoldkaDo Poldka

4 7

A który to wójt się dogadał z Hołownią? 20:18, 17.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z miastaZ miasta

7 3

Słyszałem, że Hołownia wraca do ,,Mam talent’’. A wójt ma wystąpić w premierowym odcinku programu po powrocie kurdupla do show. Mówią, że zatęsknił za Prokopem.🖕🏿 21:55, 17.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z gm. Bielany...z gm. Bielany...

3 3

Brawooo !!!. Jest wygrana ,, Samorządowiec roku 2020 ,, jest w Bielanach. No i zaraz co niektórzy zaczną tryskać ,, JADAM ,, 👍👍👍 08:19, 18.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Sokołowa...z Sokołowa...

8 2

Jak MU nie pasują panujące zasady w Sokołowie - to droga wolna. Niech zwija ,, majdan ,, i do Trzaskowskiego ... 08:31, 18.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

allall

2 4

wszystkie psy ujadają ... wypowiadac sie na temat! 08:34, 18.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%