Zamknij
REKLAMA

83 przedsięwzięcia z powiatu dostaną wsparcie z budżetu Mazowsza

09:38, 10.07.2021 | OPR. BGG/FOT. UG SOKOŁÓW PODLASKI
Skomentuj
REKLAMA

Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza to ponad 3 mln zł. Umowy z samorządami podpisali w Jabłonnie Lackiej marszałek Adam Struzik, członkinie zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc oraz przedstawiciele poszczególnych samorządów.

Sołectwa, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia.
- Po raz kolejny zainteresowanie samorządów lokalnych przerosło nasze oczekiwania. Praktycznie w każdym z tych programów wartość zgłoszonych projektów przekroczyła pulę środków na ten cel przeznaczonych. To tylko pokazuje, jak wielkie są potrzeby. Wsparcie, które kierujemy do miast, gmin, powiatów, to konkretne inwestycje służące mieszkańcom, poprawiające ich komfort życia i sprzyjające rozwojowi Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

43 projekty sołeckie z powiatu sokołowskiego z dofinansowaniem
W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 43 inicjatywy sołeckie z powiatu sokołowskiego z 8 gmin – Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń. W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu.. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. – Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw uruchomiliśmy właśnie z myślą o nich. Chcemy wspierać mieszkańców i pomagać im w realizacji ich pomysłów. To oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują w swoich miejscowościach. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla innych dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wymiana oświetlenia ulic. I choć granty nie są wysokie, często są jedyną szansą na realizację inwestycji.

23 inwestycje – modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków
Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie, potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.
W powiecie sokołowskim dofinansowanie na remont strażnic i zakup profesjonalnego sprzętu w wysokości ponad 580 tys. zł trafi na realizację aż 23 projektów. O tym, jak ważna jest to pomoc przekonuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych to już stała pozycja w naszym budżecie. Warto jednak zauważyć, że pomagamy nie tylko w zakupie samochodów czy specjalistycznego sprzętu. Chcemy też stworzyć druhom ochotnikom dobre warunki pracy, dlatego też gros środków przeznaczamy również na remonty strażnic. Mamy bowiem świadomość, że choć wiele jednostek ma swoje siedziby, to warunki w nich panujące pozostawiają często wiele do życzenia.

6 samorządów ze wsparciem na działania na rzecz ochrony powietrza
W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w powiecie sokołowskim dofinansowanie otrzyma 6 projektów. Do samorządów trafi w sumie ponad 210 tys. zł z budżetu Mazowsza.
Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

11 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych
Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, w powiecie sokołowskim zrealizowanych zostanie również 11 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Gminy z powiatu sokołowskiego otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych czy na renowacje zbiorników wodnych. Na ten cel przeznaczono ponad 1,8 mln zł.

Ponadto powiat sokołowski otrzymał 100 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej 3931W o długości 550 mb w miejscowości Karskie, gmina Jabłonna Lacka 789 tys. zł na budowę zbiornika małej retencji, a gmina Repki  350 tys. zł na oczyszczenie istniejących zbiorników wodnych w miejscowości Repki.

 

(OPR. BGG/FOT. UG SOKOŁÓW PODLASKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

A gdzie?A gdzie?

4 5

A gdzie Pani Starościna oraz Pan Przewodniczący? A Waldemar Jednoimienny? kasa bez nich? To boli! 12:22, 10.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do A gadzieDo A gadzie

2 4

Bierz POłowę leków bo ci szkodzą 13:30, 10.07.2021


Ale kasy nawalili...Ale kasy nawalili...

5 0

Za 10 tys. zł. to szary maści niech SOBIE Pan Struzik kupi i niech MU Panie Orzełowska i Lanc plecy wysmarują. Albo 580 tys. na 23 projekty = ok. 25 tys. zł - NO i CO w obecnych czasach za TO można zrobić. 20:04, 10.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Właśnie.Właśnie.

3 0

Za 1 km. położenia asfaltu firmy liczą SOBIE w milionach , a dają na wyrównanie poboczy - i to tylko wystarczy na 1 km jedną stroną drogi. 04:48, 12.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%