Zamknij
REKLAMA

OSP Grochów świętowała stulecie istnienia

23:23, 20.07.2021 | OPR. BGG/FOT. UG SOKOŁÓW PODLASKI
Skomentuj
REKLAMA

Ze względu na pandemię uroczystość ta została przeniesiona z 2020 roku. Odbyła się w niedzielę, 18 lipca.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele w Czerwonce, po której nastąpiło poświęcenie samochodu strażackiego, który otrzymała jednostka.
Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Zespołu Oświatowego w Grochowie, gdzie rozpoczął się uroczysty apel. Brygadier Sławomir Iwański - dowódca uroczystości, złożył meldunek o gotowości oddziałów do apelu Sławomirowi Kotowskiemu - członkowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Historię jednostki przybliżyła zebranym Hanna Mróz. Założycielami straży w Grochowie byli Czesław Kaczyński - zamożny rolnik, Paweł Sikorski – ogrodnik, Franciszek Kędziora - sekretarz Urzędu Gminy w Czerwonce, Antoni Jarosiewicz, Jan Polkowski, Wacław Dawidziuk. Dokładnej daty powstania jednostki nie da się ustalić, ponieważ nie zachowały się żadne zapiski. Prawdopodobnie była to druga połowa 1920 r. po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszym prezesem był druh Paweł Sikorski, a naczelnikiem druh Czesław Kaczyński. Zapał wśród strażaków był duży, z poświęceniem uczestniczyli w akcjach gaśniczych. Ze skromnych dotacji z gminy, przydziału Komendy Powiatowej Straży Pożarnej zakupiono najpotrzebniejszy sprzęt, natomiast mundury strażackie uszyto we własnym zakresie. W pierwszych latach istnienia straży wybudowano w czynie społecznym drewnianą remizę na placu przy drodze. Obiekt służył strażakom i miejscowej ludności do czasu wybudowania nowej, murowanej remizy w 1967 r. W latach 2007-2008 zbudowano nową strażnicę OSP w Grochowie. Pierwszy samochód strażacki trafił do jednostki z Grochowa w 1971 r.

Z okazji jubileuszu OSP Grochów została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej. Medal pamiątkowy „Pro Masovia” przyznał straży Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzika. Wręczyła go prezesowi OSP Grochów Piotrowi Żaboklickiemu dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach Magdalena Sałata. Podziękowania za sto lat w służbie społeczeństwu wręczył w imieniu Komendanta Powiatowego PSP Dh. brygadier Sławomir Lipka. Gratulacje z okazji jubileuszu strażakom z Grochowa złożył również wójt gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur.
Po części oficjalnej świętowano na pikniku integracyjnym w kąciku ekologicznym „Nad Bobrową Tamą”, którego organizatorami oprócz druhów z OSP byli: Stowarzyszenie „Grochów 2015”, Koło Gospodyń Wiejskich w Grochowie, Zespół Oświatowy w Grochowie oraz mieszkańców miejscowości.

(OPR. BGG/FOT. UG SOKOŁÓW PODLASKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

BolecBolec

4 3

Panienka w sukience taka oooo😁 06:45, 21.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A i BA i B

0 0

Oboje tacy łoo...😀 09:46, 27.07.2021


ale ?.ale ?.

4 3

Ogólnie mało słychać o TEJ jednostce -- Zresztą TA uroczystość mówi sama za siebie , jacy goście i w ogóle?,,, ŻENADA !!!... 20:08, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BUAHAHAHABUAHAHAHA

5 1

Ale sekretarz PZPR chyba był? Założę się ze nawet samochód załatwił bo po wyglądzie to jest stary i ruski :)))) 21:30, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ale?Do ale?

2 4

A czy to nie wstyd, że takie komentarze wypisuje asystent senatora? Każda OSP realizuje wiele zadań. 08:30, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Do ale ?.do - Do ale ?.

0 0

Guma w majtach CIĘ ciśnie - to popuść ale gumę , a nie w majty. 16:44, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%