Zamknij
REKLAMA

Jubileusz OSP Wyrozęby. W niedzielę strażacy usłyszeli wiele ciepłych słów.

09:57, 26.07.2021 | BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA
Skomentuj
REKLAMA

Jednostka od stu lat służy mieszkańcom okolic w kryzysowych sytuacjach. Podczas niedzielnych uroczystości otrzymała cenny prezent: nowy samochód ratowniczo-gaśniczy wart ponad 833 tys. zł.

Jubileusz miał odbyć się w ubiegłym roku, ale plany strażakom pokrzyżowała pandemia. W niedzielę, 25 lipca, podczas strażackiego jubileuszu w Wyrozębach była piękna pogoda, wielu gości i radość strażaków z nowego nabytku. Przyjechali m.in. senator Waldemar Kraska, posłowie Maciej Górski, Henryk Kowalczyk, Marek Sawicki, Krzysztof Tchórzewski, Marek Zagórski, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta Elżbieta Sadowska i przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, komendant powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Wilk, samorządowcy, strażacy z innych jednostek, księża i mieszkańcy.

Trochę historii
Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach powstała w 1920 r. Pierwszą siedzibą był budynek Spółdzielni Spożywców „Czuwaj” w Wyrozębach Podawcach, a następnie murowany obiekt w Wyrozębach Konatach, postawiony na kupionej w 1927 r. działce. Rozkwit straży nastąpił dzięki aktywności proboszcza parafii Wyrozęby w latach 1926-1934, ks. Dominika Bożyka, który został prezesem OSP. Do dyspozycji strażacy mieli sikawkę, dwie drewniane beczki i jedną żelazną oraz wóz z zaprzęgiem konnym i trochę drobniejszego sprzętu. II wojna światowa przerwała oficjalną działalność jednostki, ale druhowie wciąż służyli pomocą miejscowej ludności. Po wojnie strażacy dostali nową motopompę, zwaną „Baśka” o dużej wydajności, która służyła do końca lat 60.
Nową remizę strażacką wybudowano w Wyrozębach Podawcach, oddano ją do użytku w 1975 r., a w latach 2020-2021 gruntownie wyremontowano. Remiza jest miejscem spotkań strażaków, ale i głównym ośrodkiem życia społeczno-kulturalnego wioski. Wtedy to jednostka otrzymała sztandar i swój pierwszy samochód – żuka. W roku 1998 natomiast do OSP Wyrozeby trafił strażacki jelcz. Od 2003 r. jednostka należy do KSRG.
Od 1988 r. przy OSP Wyrozęby działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, związana z miejscową szkołą podstawową.
Prezesami straży w Wyrozębach byli kolejno: ks. Dominik Bożyk, Bolesław Włoga, Tadeusz Nasiłowski, Władysław Trębicki, Ryszard Górski, Józef Zalewski i Bogdan Czarnocki, a naczelnikami: Lucjan Gołębiewski, Władysław Trębicki, Marian Wierzbicki, Czesłąw Kowalczyk, Wojciech Bazylczuk, Andrzej Jaszczołt, Wiesław Piekart, Piotr Nasiłowski i obecnie Wiesław Piekart.

Odebrali odznaczenia
Podczas niedzielnych uroczystości OSP w Wyrozebach odznaczona została Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa Rzeczpospolitej.
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali druhowie z OSP Wyrozęby: Andrzej Bazylczuk, Krzysztof Wasilewski, Paweł Krasowski, Piotr Nasiłowski i Sylwester Kudelski. Srebrne Medale otrzymali: Karol Błoński i Krzysztof Gałecki. Natomiast odznakę „Wzorowy Strażak” wręczono Damianowi Czarnockiemu.
Za całokształt działalności oraz zasługi na rzecz województwa mazowieckiego OSP Wyrozęby otrzymała medal „Pro Masovia” nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wręczyła go naczelnikowi Wiesławowi Piekartowi i komendantowi Bogdanowi Czarnockiemu Janina Ewa Orzełowska. Marszałek wyróżnił również dyplomami uznania najbardziej zasłużonych druhów z jednostki, którzy szczególnie przyczynili się do jej rozwoju. Otrzymali je: Wiesław Piekart, Krzysztof Wasilewski, Paweł Krasowski, Krzysztof Felczuk, Piotr Bazylczuk, Andrzej Bazylczuk, Karol Błoński, Jerzy Czarnocki, Bogdan Czarnocki, Piotr Nasiłowski i Marek Nasiłowski.
Strażacy z OSP Wyrozeby z kolei wręczyli podziękowania i pamiątki dla osób i instytucji wspierających ich jednostkę. Poza parlamentarzystami i samorządowcami otrzymali je Bernard Leoniak i Anna Turos z zarządu firmy Verifis Wyrozeby, która finansowo wspiera strażaków.

Z nowym wozem
W niedzielę oficjalnie przekazano OSP Wyrozęby nowy wóz strażacki. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN kosztował ponad 833 tys. zł. Fundusze na ten cel pochodziły z WFOŚiGW (380 tys. zł), Komendy Głównej PSP (100 tys. zł), od samorządu Mazowsza (100 tys. zł) z Fundacji LOTOS 20 tys. zł) i budżetu gminy (prawie 154 tys. zł). Nowy wóz poświęcił proboszcz parafii Wyrozęby ks. Robert Nowaszewski.

- To szczególny dzień dla OSP Wyrozęby – mówiła wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk. - Mamy podwójny powód do świętowania, bo oprócz jubileuszu wyświęcany jest nowy samochód. To wielki atut dla jednostki w walce z zagrożeniami i podniesienie poziomu bezpieczeństwa nie tylko wsi Wyrozęby, ale dla całej gminy Repki. Przez 100 lat swojej działalności OSP Wyrozęby udowodniła, że zasługuje na najlepsze wyposażenie i wsparcie gminnego samorządu. 833 tys. zł to bardzo dużo. Pozyskanie pieniędzy na ten wóz nie było proste, ale udało się dzięki staraniom wielu osób, którym dziś bardzo serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że ten samochód będzie wam dobrze służył, ale oby jak najrzadziej.Pani wójt przypomniała, że w ostatnich latach przeprowadzone zostały też remonty strażackiej remizy, która służy też lokalnej społeczności, m.in. wykonano nowy dach i elewację.

To prawdziwi profesjonaliści
Obecni na uroczystości parlamentarzyści, przedstawiciele PSP, KRUS i starostwa przekazali gospodarzom uroczystości życzenia, gratulacje i prezenty, m.in. torbę ratowniczą. Wójt Apolonia Stasiuk wręczyła zestaw narzędzi.

- To nie przypadek, że w tak wielu miejscach obchodzimy obecnie 100-lecie powstania straży pożarnych. Odzyskanie niepodległości wiązało się z ruchami oddolnymi i mieliśmy to także w Wyrozębach. Mieszkańcy czuli potrzebę wspólnoty z Ojczyzną – mówił senator Waldemar Kraska. - Z roku na rok straże pożarne wyposażane są w coraz lepszy, nowocześniejszy i ładniejszy sprzęt. Widzę to, bo przez 30 lat pracowałem jako lekarz pogotowia i wielokrotnie, także z tą jednostką, uczestniczyliśmy w akcjach ratujących zdrowie i życie ludzkie. Kiedyś główną domeną straży pożarnej było gaszenie pożarów, dziś to przede wszystkim akcje związane z wypadkami na drogach. I najczęściej na miejscu takiego zdarzenia jako pierwsi są strażacy z miejscowych jednostek. Przez lata widziałem profesjonalne wyszkolenie druhów, także tych z Wyroząb, którzy ofiarnie nieśli pomoc poszkodowanym – dodał. Waldemar Kraska podkreślił też, że ważną rolę strażacy pełnią w dobie pandemii koronawirusa. - Cieszymy się dziś piękną pogodą i tym, że jesteśmy razem. Ale żeby nadal się móc cieszyć, musimy podjąć jeszcze jedno wyzwanie – zaszczepić się. Wiem, że strażacy z takich mniejszych miejscowości namawiają mieszkańców do szczepień. Uwierzcie mi państwo, że jeśli nie zrobimy tego w najbliższych tygodniach, to początek września może być dla nas niemiłym zaskoczeniem. Nie chcę nikogo straszyć, ale taka jest teraz perspektywa co do IV fali zachorowań. A przecież chyba wszyscy chcemy powrotu do normalności sprzed pandemii – dodał.

Były minister rolnictwa i poseł z gminy Repki Marek Sawicki przypomniał, że w jubileuszach OSP Wyrozęby uczestniczy już od co najmniej 30 lat.

- Na rozwój tej jednostki patrzę z ogromną dumą. Kiedy w 1995 r. jako wójt gminy Repki wyjeżdżałem oglądać organizację straży w Szwabii w Niemczech, tak sobie myślałem: ilu lat będzie potrzeba, żebyśmy ich dogonili. Dziś z cała mocą mogę zaświadczyć, że jesteśmy od nich lepsi. I tego dziś gratuluję – mówił.

Okolicznościowe życzenia strażakom z Wyroząb przesłał też prezydent RP Andrzej Duda.

(BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Z powiatu.Z powiatu.

5 3

Wielkie gratulacje, Ale dla tak prężnej jednostki i na ,, setkę ,, istnienia to bardzo mało medali i odznaczeń. Tylko jedna ,, wzorka ,, a to odznaka na start dla młodych członków. Przy takiej okazji ,, odznaczenia ,, powinni się lać jak woda z sikawki. Ps. Wiem , że ,, góra ,, wprowadziła limity i tak to wygląda , a będzie jeszcze gorzej. 19:38, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cfvcfv

3 6

nie widzę tutaj żadnego księdza co się dzieje z kropidłem 06:27, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Partia wiecznie żywaPartia wiecznie żywa

3 7

Czynownicy jak zwykle pozują..... Co się zmieniło...... nic...... tylko gęby inne..... 09:37, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TaTa

5 2

A co maja nie pozować ? Każdy z nich dołożył się do tego samochodu.... 10:45, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ta jasneTa jasne

3 5

Z własnej kieszeni pewnie??? 🤣 12:42, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChybaChyba

3 5

Zbliżają się wybory. Panowie i panie utylizujący pod pretekstem "uprawiania" polityki nasze podatki znów pojawiają się pośród "ciemnego ludu" i się stręczą poprzez fotografie. 13:11, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MyszMysz

1 7

Tłuste koty w pełnej krasie. 14:49, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ta jasne Do ta jasne

7 1

Oczywiście ze nie z własnej ale nie musieli tego robić. Tu panuje takie dziwne przekonanie że najlepiej jak będą wszystko dawać bo wam się należy i jeszcze musza w rękę pocałować że zechcieliście przyjąć. 15:02, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XYZXYZ

0 4

Same towarzysze !!!!!! 14:10, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%