Zamknij

Ten tomograf to prawdziwy skok techniczny w badaniach

23:19, 20.09.2021 | BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA
Skomentuj
REKLAMA

- Otrzymaliśmy bardzo wysokiej klasy 64-rzędowy tomograf, badanie nim trwa 2-3 minuty, z kontrastem nieco dłużej. Dotychczasowy tomograf był 16-rzędowy, wolniejszy – ocenił Jarosław Burzyński, kierownik zespołu elektroradiologów w sokołowskim szpitalu.

Sfinansowało Mazowsze
Do sokołowskiego szpitala trafił 64-rzędowy nowoczesny tomograf GE Healthcare Japan Corporation Revolution Evo. Inwestycja obejmowała również adaptację pomieszczeń szpitalnych na pracownię tomograficzną. Pomalowane zostały ściany, wykonano osłony radiologiczne, wymieniono okna oraz podłogi, położono nową wykładzinę. Wykonano także instalację elektryczną, wentylację oraz zamontowano klimatyzator typu split.
Aparat został zakupiony w ramach realizowanego przez samorząd województwa projektu, polegającego na przygotowaniu mazowieckich szpitali do walki z COVID-19. Jego całkowita wartość to obecnie 480 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Nie tylko tomograf
W poniedziałek, 20 września, urządzenie zostało poświęcone i oficjalnie oddane do użytku. W uroczystości udział wzięli senator i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, samorządowcy reprezentujący powiat, burmistrz Kosowa Lackiego, wójtowie z gmin w naszym powiecie i personel szpitala.

Gości powitała dyrektor SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim Maria Sikorska
- W ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020 nasz zakład otrzymał wsparcie w postaci: przenośnego aparatu RTG, aparatu do wysokoprzepływowej terapii tlenowej, pompy infuzyjne i tomograf komputerowy o wartości 2,3 mln zł, który właśnie dziś państwu prezentujemy - mówiła pani dyrektor. - Dzięki temu sprzętowi zyskujemy większe możliwości diagnostyczne i lecznicze w szpitalu, ale też ambulatoryjnie. Zarząd województwa mazowieckiego podjął również decyzję o przyznaniu nam pieniędzy na 2 aparaty do znieczulenia, 2 aparaty USG z wielofunkcyjnymi głowicami, aparatu RTG z ramieniem C oraz automatycznego urządzenia do kompresji klatki piersiowej, a także ambulansu. Dla naszego szpitala to ogromne wsparcie, dziękujemy za nie wszystkim państwu. Nie pamiętam takiej ilości sprzętu, która by trafiła do naszego szpitala, w tak krótkim czasie. Dotychczasowa sytuacja finansowa nie pozwalała nam na takie zakupy.

Ministerstwo pomaga: 200 łóżek
Dyrektor Sikorska poinformowała też, że w przyszłym tygodniu do szpitala dotrze transport 200 łóżek, sfinansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. - Jest to dla nas ogromne wsparcie, długo na nie czekaliśmy. Łóżka mamy w fatalnym stanie, konieczna była wymiana. Dziękujemy panie ministrze - dodała, zwracając się do wiceministra Waldemara Kraski. - Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie komu obsługiwać, że znajdą się lekarze.

- Pracowałem tu 30 lat, trudno nie odczuwać emocji w takiej chwili. Każda inwestycja i każdy sprzęt, który trafia do tego szpitala cieszy mnie osobiście, ale cieszy też mieszkańców - mówił minister Kraska. - Przez ostatnie kilkanaście miesięcy sokołowski szpital wypiękniał, ale trafiło też tu dużo nowego sprzętu. To poprawia bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Chcemy, żeby ten szpital służył nie tylko im, ale też osobom z zewnątrz. Oczywiście niezwykle ważną sprawą są pracownicy, mam nadzieję że uda się zabezpieczyć odpowiednią kadrę.

W czasach pandemii
Poseł Marek Sawicki podziękował urzędowi marszałkowskiemu, ministerstwu i wszystkim którzy wspierają sokołowską lecznicę. Zwrócił uwagę, że dzięki bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i inwestycjom w szpitalu, Sokołów Podlaski staje się ważnym centrum medycznym w regionie.

Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że pandemia zaskoczyła wszystkich: medyków, służbę zdrowia, ale i mieszkańców Mazowsza. Władze województwa uruchomiły program wspierany przez fundusze unijne, gdzie wkład własny zabezpieczają władze Mazowsza. Jego obecna wartość to 480 mln zł. - Nie braliśmy pod uwagę tego, kto jest właścicielem danej placówki. Liczyło się to, by zabezpieczyć szpitale w środki ochrony osobistej, ale i sprzęt, tak by jak najszybciej i jak najlepiej diagnozować pacjentów i efektywnie ich leczyć. Dziś szczególnie chciałabym podziękować medykom. Bez waszej determinacji byłoby bardzo trudno walczyć z wirusem - mówiła. - Na nas możecie liczyć, wiemy jak ważna jest dla medyków infrastruktura i aparatura medyczna.

Po 13 latach
Wicestarosta Ryszard Domański przypomniał, że dotychczas wykorzystywany w sokołowskim szpitalu tomograf trafił do placówki 13 lat temu. Na zakup urządzenia złożyły się samorządy z powiatu. - Wspólna praca i pieniądze z różnych źródeł pozwalają na wzbogacenie tego szpitala – dodał. Podziękował personelowi szpitala za wytrwałość, wysiłek i determinację w trudnych miesiącach pandemii.

Nowy sprzęt jest znacznie nowocześniejszy od tego, który dotychczas służył pacjentom.
- To bardzo wysokiej klasy 64-rzędowy tomograf, badanie nim trwa 2-3 minuty, z kontrastem nieco dłużej. Dotychczasowy był 16-rzędowy, wolniejszy. Ta zmiana to prawdziwy skok techniczny. Urządzenie ma przystawkę do badań kardiologicznych, czyli możemy robić badania wieńcowe – mówił Jarosław Burzyński, kierownik zespołu elektroradiologów w sokołowskim szpital.

(BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

FantastyczneFantastyczne

9 5

Wzbogacacie - jak powiada v-ce starosta szpital, no i ma coraz większe długi. To raz, a dwa zatrudnijcie kogoś kto będzie potrafił wykorzystać dane z badania! To taka gratisowa rada. 06:38, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I takI tak

10 2

będą wysyłać badania z tego tomografu do Warszawy aby ktoś kumaty opisał co widzi. Mam nadzieję że czytać opis badania to już lekarze w soko potrafią🤣 07:04, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DamianDamian

3 4

Dzieki Waldek za sprzęty dla szpitala
Dzieki Marek za LPR
I jeszcze tomograf by sie przydal :) 07:37, 21.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbigniewZbigniew

5 0

Pewnie chodzi o rezonans. Bo by sie napewno przydał 13:21, 21.09.2021


do Damiando Damian

6 0

Bełkoczesz. Po co trzeci tomograf??? 07:40, 21.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbigniewZbigniew

1 1

Pewnie chodziło o rezonans 13:20, 21.09.2021


Czy to nie jest żenuCzy to nie jest żenu

8 4

Czy to nie jest śmieszne, urząd Marszałkowski sfinansował a i tak dziękuję senatorowi? 07:41, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WdzięczniWdzięczni

9 5

jesteśmy Panu Senatorowi za: 5 dla zwierząt, ceny energii, przyłożenie ręki do "nadwymiarowych" zejść, za pobieranie pensji+ diety, niedościgłą i nienaganną dykcję!
08:32, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ Fantastycznie@ Fantastycznie

4 6

Jak jesteś taki spec i znawca to się zatrudnij. Oj guma od majt cię ciśnie , poluzuj szkoda twojej męki. 09:38, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do wdzięczniDo wdzięczni

7 7

Tobie było tak dobrze że teraz tak cierpisz? ,, Pieniędzy nie ma i nie będzie''. Od powstania szpitala nie było takich inwestycji w sprzęt i wyposażenie. Jak Ci potrzebni lepsi lekarze to jedź do wesołego , białego miasteczka. Trochę obiektywizmu 10:34, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do do wdzięczniDo do wdzięczni

6 4

Myślenie boli? Chyba proste, że chodzi o przecinanie wstęgi, pomimo tego że nie dokładało się do tematu... 11:57, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Damiando - Damian

3 2

Pewnie chodziło ci o -- rezonans , ale wiem , że o nim myślałeś a mylnie napisałeś. 13:48, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MądraleMądrale

3 3

O czym wy ludzie piszecie , przecież w każdym fachu technika idzie do przodu i tu w medycynie. Każdy technik obsługujący różny sprzęt też się doszkala - przechodzi różne kursy , szkolenia. Tak samo i z lekarzami , oni też muszą nadążyć z nowinkami. A warszawski lekarz to jak dostał nowoczesny sprzęt pierwszy raz to był ALFA i OMEGA - Trochę powagi , nie poniżać sokołowskich medyków. 14:02, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ i tak@ i tak

2 1

A ty kumaty będziesz je woził. 14:09, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%