Zamknij
REKLAMA

Szkoła Podstawowa w Grochowie otrzymała sztandar

00:09, 30.09.2021 | SYLWIA KOSIERADZKA
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 25 września, w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Grochowie miała miejsce piękna patriotyczna uroczystość – przekazania sztandaru placówce.

Sztandar jest uznawany za symbol najważniejszych wartości, miłości do Ojczyzny, wierności, honoru i męstwa. Stanowi on znak państwa, jednostki wojskowej, organizacji, kościoła lub szkoły. Uczniowie oddają mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, święta Patrona, uroczystości patriotyczno-religijnych, świąt narodowych oraz innych uroczystych apeli. Sztandar jest jak znak rozpoznawczy. To symbol tradycji i historii. Łączy tych, którzy opuszczają progi szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych jej uczniów. Niezwykłe wyróżnienie, zaszczyt i przywilej spotyka osoby, które wchodzą w skład pocztu sztandarowego.

Na placu szkolnym odbyła się uroczysta msza święta, podczas której Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk poświęcił sztandar w obecności zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej, a w wygłoszonej homilii nawiązał do słów Janusza Korczaka mówiących o symbolice sztandaru.

Po mszy nastąpiła ceremonia przekazania szkole nowego sztandaru z wizerunkiem patrona. W uroczystości uczestniczyli m.in.: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, dyrektor Siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Magdalena Sałata; dyrektora Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adam Skup; wójt gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur; przewodniczący Rady Gminy Sokołów Podlaski Paweł Sobolewski wraz z radnymi; proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Czerwonce Grochowskiej ks. Jakub Buczyński; byli dyrektorzy Zespołu Oświatowego w Grochowie Marianna Żelazowska i Wojciech Grądzki; dyrektorzy innych placówek oświatwych z gminy Sokołów Podlaski, prezes ZNP w Sokołowie Podlaskim Danuta Zadrożna; emerytowani pracownicy Zespołu Oświatowego w Grochowie oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Wójt Gminy Janusz Kur odebrał poświęcony sztandar z rąk przedstawicieli Rady Rodziców i przekazał go pani dyrektor, która następnie oddała ten symbol w ręce pocztu sztandarowego w składzie: chorąży - Oskar Krawczyk oraz asysta: Wiktoria Lachowska i Natalia Suchożebrska. Poczet dokonał prezentacji nowego sztandaru, na który przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie.

Dyrektor Joanna Telak serdecznie podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej ważnej dla społeczności szkolnej uroczystości. Wyraziła wdzięczność gościom, którzy swą obecnością uświetnili ceremonię oraz sponsorom, bez których impreza nie mogła by się odbyć. Serdeczne podziękowania skierowała w stronę tych, na których szkoła zawsze może liczyć, m.in. członkom stowarzyszenia GROCHÓW 2015, paniom z KGW w Grochowie, strażakom z OSP Grochów, wszystkim zaangażowanym w życie szkoły rodzicom. Złożyła też podziękowanie najbliższym współpracownikom: nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.

Na zakończenie części oficjalnej zostały wbite symboliczne gwoździe umieszczone na tablicy pamiątkowej, która wraz ze sztandarem zostanie umieszczona w gablocie na honorowym miejscu w szkole.

Druga część uroczystości to program artystyczny w wykonaniu uczniów klas II-V. Mieliśmy okazję obejrzeć spektakl „Biblioteka” przybliżający twórczość Janusza Korczaka oraz „Sejmik Dziecięcy” zaczerpnięty z powieści „Król Maciuś I” oraz wysłuchać wierszy o patronie. Całość uzupełniły piosenki w wykonaniu dziewcząt z klasy VIII.

(SYLWIA KOSIERADZKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%