Zamknij
REKLAMA

Ile mieszkańcy miasta zapłacą w przyszłym roku za śmieci?

07:47, 19.11.2021 | BGG
Skomentuj
REKLAMA

Na sesji 10 listopada Rada Miejska zajmowała się stawkami opłat za odbiór odpadów, które wejdą w życie od stycznia. Mieszkańcy za odbiór odpadów segregowanych zapłacą 24 zł miesięcznie od osoby, czyli o 5 zł więcej niż dotychczas.

Obecnie w mieście Sokołów Podlaski obowiązują stawki opłat za odbiór odpadów, które weszły w życie 1 lipca 2020 r. Później, niestety, będzie drożej. Radni miejscy 10 listopada przyjęli uchwałę z nowymi stawkami. Wejdą ode w życie od 1 stycznia 2022 r. Uzasadnieniem podwyżki są stale rosnące koszty, m.in. paliwa, zatrudnienia pracowników a także rosnące koszty składowania odpadów na składowisku.

Ile od mieszkańców
W Sokołowie Podlaskim wysokość opłat za odbiór odpadów wylicza się w oparciu o liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawkę opłaty. Stawki obecnie wynoszą 19 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane i 38 zł miesięcznie od mieszkańca, jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Od stycznia mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego zapłacą 24 zł za śmieci segregowane i 48 zł za niesegregowane.
Jednocześnie obowiązuje częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli domów jednorodzinnych, kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym – ulga to 3 zł opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od jednego mieszkańca. 50-procentowa ulga obejmuje też gospodarstwa domowe, w których dochód nie przekracza kwoty uprawnionej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Stawki dla przedsiębiorców
Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to podstawą ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest iloczyn liczby zadeklarowanych rodzajów worków oraz stawki za worek.
Jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na segregowanie odpadów, to za jednorazowe odebranie worka z odpadami płacą: za worek 80 litów – w wysokości 16 zł (obecnie 12 zł), za worek 120 l – w wysokości 24 zł (jest 18 zł), a za worek 240 l – w wysokości 48 zł (jest 36 zł).
Przedsiębiorcy, którzy segregować śmieci nie chcą, zapłacą: za worek 80 litów – 32 zł (teraz 24 zł), za worek 120 l – 48 zł (jest 36 zł), a za worek 240 l obowiązywać będzie stawka w wysokości 96 zł (teraz to 72 zł).

System nieszczelny
Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowały komisje rady miejskiej. Na sesji nie obyło się jednak bez dyskusji.

Radny Michał Lipiński zwrócił uwagę, że system opłat za odbiór odpadów nie wyłapuje osób, które nie są zameldowane w mieście, a faktycznie u nas mieszkają. - Czy mamy wgląd i wiedzę, ile tych osób ze Wschodu u nas jest? Czasem w mieszkaniu czy na posesji jest zameldowana jedna osoba, a mieszka kilka czy kilkanaście nawet. Chodzi o pracowników z Ukrainy i Białorusi – mówił radny.

- Mówiłem już na komisjach, że jesteśmy w trakcie uszczelniania systemu. Być może uda nam się to zrobić i zwiększyć możliwości egzekwowania opłat od tych, którzy próbują nas oszukać. Życie jest życiem i tacy też są – mówił burmistrz. Podkreślił również, że miasto poszukuje rozwiązań pozwalających na tańsze utylizowanie śmieci. W ramach Polskiego ładu miasto złożyło wniosek dotyczący nowego systemu gospodarowania odpadami opiewający na 76 mln zł, jednak pieniędzy na niego nie dostało. - Cały czas poszukujemy instalacji, która zapewni nam tańszą utylizację odpadów, zobaczymy co nam się uda. Niestety, nie są to tanie rzeczy, koszty są rzędu 100 mln zł, ale efekt byłby piorunujący – mówił burmistrz Bogusław Karakula.
- Nie chcemy budować spalarni – zaznaczył prezes PUIK Zbigniew Bocian. - Oglądamy, szukamy odpowiednich rozwiązań. Ale koszty takiej instalacji są ogromne.
- Takie instalacje to przyszłość, ale jej koszt to kwota rocznego budżetu miasta – dodał przewodniczący rady Waldemar Hardej.
Radny Grzegorz Plichta pytał, jakie są koszty ulg od opłat dla osób najuboższych. Od urzędników usłyszał że to kwota ponad 200 tys. zł rocznie.

Podrzutki i kamery
Z kolei radny Zygmunt Wycech poruszył problem podrzucania śmieci. - Czy ogrody działkowe Relax czy Raj i działkowcy przy blokach spółdzielczych na osiedlu Zory zadeklarowali, że będą płacić za odbiór odpadów? Widzę u siebie duże podrzutki pod śmietnikami z zielonymi rzeczami – mówił.

- Są takie deklaracje od wszystkich ogrodów z terenu miasta, zróżnicowane w zależności od pory roku. Od kwietnia do października są inne rodzaje i ilości, niż przez pozostałą część roku – wyjaśniła naczelnik Jarosław Tokarski.

- A mimo tego są podrzucane masowo zielone odpady, całe wory – skomentował radny.
- Niestety, niektórzy są zdyscyplinowani i wyrzucają do pojemników w ogrodach, inni nie – przyznał naczelnik.

- Dlatego wnioskowałem o instalację kamery, prezes spółdzielni się na to zgadza. Prezes STBS chyba też, zobaczymy co powiedzą wspólnoty mieszkaniowe – kontynuował radny Wycech.

- A kto będzie tej kamery pilnował? - pytał burmistrz.
- Może co jakiś czas nagrania się przejrzy, albo atrapę założy – odparł radny.
- Atrapa nic nie da.
- Ale może jak jeden drugiemu powie, że jest kamera, to nie będą podrzucać – mówił Zygmunt Wycech.
- Gorzej, jak jeden drugiemu powie, że to atrapa – skomentował Waldemar Hardej.
- Od razu się rozniesie, że to atrapa. Już to przerabialiśmy – zakończył ten wątek burmistrz.
Radny Józef Kalicki z kolei zwrócił uwagę na ogromne hałdy liści na ulicy Kolejowej, których nikt nie sprząta. Jest też tam posesja, na której panuje bałagan i nikt z tym nic nie robi. Burmistrz zapowiedział, że służby miejskie przyjrzą się tej sprawie.
Jacek Jackowski zaznaczył, że miasto nie jest w stanie przewidzieć podwyżek za składowanie odpadów na składowisku, które określa ZUO w Suchożebrach.
W głosowaniu za nowymi stawkami opowiedziało się 11 radnych, od głosu wstrzymał się Damian Strzała, na sesji nie było: Roberta Dolińskiego, Jana Rosochackiego i Krzysztofa Rybaka.

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

MikiMiki

6 5

Ach ten nowy wał 08:17, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

8 3

Inni się bawią, a ty płać i płacz 09:51, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xcvbxcvb

4 3

podnoście tak dalej będzie więcej podrzutków w rowach no w lasach gratuluję wspaniałego pomysłu 14:00, 19.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HahaHaha

0 2

Jak podrzuci się dzieciaka do lasu to faktycznie mniej się zapłaci 17:42, 19.11.2021


MarMar

4 4

Sami wybraliście to płacić. 18:35, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DetektywDetektyw

2 2

Ja pier... Myślałem że ten kurort jest prawdziwy A to normalnie atrapa 🤣 Jeden tylko Strzała myślący. 21:53, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeHe

6 0

Tylko Strzała co głosowanie nie może się zdecydować czy być za, czy przeciw i się wstrzymuje. 08:38, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaa

1 1

Dlaczego popiół jest tak krótko odbierany. W tym roku I odbiór w połowie listopada i to też trzeba pilnować bo nie ze wszystkich pojemników zabierają. 20:00, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%