Zamknij

Między Kosowem a Chruszczewką po nowym asfalcie

07:56, 30.11.2021 | BGG
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 29 listopada, uroczyście otwarto drogę powiatową łączącą Kosów Lacki i Chruszczewkę. Wyremontowany odcinek ma ponad 7 kilometrów.

W otwarciu drogi wzięli udział: senator Waldemar Kraska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba oraz starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, urzędnicy, sołtysi i mieszkańcy. Nową trasę poświęcił proboszcz kosowskiej parafii, ks. kanonik Paweł Anusiewicz.

Starosta Elżbieta Sadowska przypomniała, że to drugi długi odcinek drogi powiatowej oddawany do użytku w listopadzie. Dwa tygodnie temu podobna uroczystość miała miejsce na drodze z Sokołowa do Włodek. Między Kosowem Lackim a Chruszczewką wyremontowany został odcinek liczący ponad 7 kilometrów. Powstała jezdnia o szerokości 6 metrów, pobocza z kruszywa, a w samej Chruszczewce 274 metry chodnika oraz bariery zabezpieczające w niebezpiecznym miejscu wokół przepustu. Prace kosztowały 3,81 mln zł. Na inwestycję powiat sokołowski pozyskał 2,62 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny pokryły powiat sokołowski oraz miasto i gmina Kosów Lacki – każdy z samorządów wyłożył po 594 tys. zł. Umowa o dofinansowanie została podpisana we wrześniu 2020 r., później szybko ogłoszony został przetarg i wyłoniono wykonawcę – firmę Czystość z Wołomina.

- Cieszymy się, że udało się sprawnie wykonać to zadanie i dziś możemy podziwiać efekty wspólnej pracy - mówiła. - Głównym założeniem oraz celem projektu była poprawa bezpieczeństwa użytkowników tej drogi, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych i poprawa dostępności do terenów inwestycyjnych. Serdecznie dziękuję parlamentarzystom, a szczególnie senatorowi i wiceministrowi zdrowia Waldemarowi Krasce za wsparcie przy pozyskiwaniu środków z funduszy rządowych. Pan senator jest wielkim orędownikiem spraw powiatu sokołowskiego, jest niezwykle zaangażowany w proces pozyskiwania funduszy na wykonanie wielu inwestycji na naszym terenie. Dziękuję za to, że jako mieszkaniec powiatu sokołowskiego dba pan o jego potrzeby – dodała Elżbieta Sadowska.

Senator Waldemar Kraska wspomniał, że od urodzenia jest mieszkańcem Kosowa Lackiego i zna bolączki i potrzeby drogowe w okolicy.
- Cieszę się, że drogi powiatowe w ostatnich latach są w tak szerokim zakresie remontowane, że nabierają wyższych standardów. Kto tą drogą wcześniej jeździł wie, że była ona bardzo wąska, a do tego w złym stanie technicznym. Wydarzyło się tu kilka wypadków, które skończyły się tragicznie. Ta nowa droga ułatwi komunikację, ale poprawi też bezpieczeństwo. – przypomniał senator. - Widzimy, ze fundusze, które spływają do powiatu sokołowskiego z funduszy rządowych, m.in. z Polskiego Ładu, trafiają również do tych małych miejscowości. Ludzie tutaj też chcą mieć takie same warunki do życia i rozwoju, jak mieszkańcy dużych miast. Nasz rząd dąży do tego, by niezależnie od miejsca zamieszkania, Polacy mieli zapewniony podobny dostęp do dobrych dróg i innej infrastruktury, do służby zdrowia, czy oświaty - dodał.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski podkreślił, że w ostatnich miesiącach w ramach programów rządowych na rozwój infrastruktury do powiatu sokołowskim trafiło grubo ponad 100 mln zł. - Za poprzedniej władzy pewnie nawet jednej dziesiątej tej kwoty ten samorząd nie otrzymał. Jeszcze kilka lat i w końcu przestanie się mówić, że ta część kraju to Polska B, czy nawet jak niektórzy mówią – Polska C, a mieszkańcom będzie żyło się tak, jak w innych częściach kraju – mówił. - Senator Waldemar Kraska mocno zabiega o te inwestycje dla powiatu. Wyznaje taką samą zasadę, jak ja: posłem się bywa, ministrem się bywa, ale mieszkańcem jest się cały czas i trzeba dbać o swój rejon. Ale niektórzy, jak zostali posłami i zamieszkali w Warszawie, o swoich korzeniach zapominają.

- Dziś mamy piękny dzień dla gminy Kosów Lacki. O remont tej drogi walczyliśmy kilka lat i dopiero kiedy Pan senator został wiceministrem, a pani starosta zajęła się tematem – w końcu się udało doprowadzić do wykonania tej inwestycji – mówił burmistrz Jan Słomiak. - Stoimy tu tylko chwilę i sami państwo możecie się przekonać, jak duże jest natężenie ruchu na tej drodze. Dotychczasowy jej stan i duży ruch, zwłaszcza samochodów ciężarowych, sprawiał, że było tu naprawdę niebezpiecznie. Gmina Kosów Lacki jest otwarta na współpracę, zawsze współfinansujemy zadania drogowe realizowane przez powiat i liczymy także na kolejne, wspólnie realizowane zadania – dodał.

Za inwestycję osobom zaangażowanym w jej realizację podziękowali też mieszkańcy Chruszczewki, wręczając kwiaty.

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

NIENIE

3 2

czego czarni sie pchajo i jesze śpital do zdjęć, oni żadnej zasługi tu nie mają. te droge to z naszych podatków zbudowano, a kościół podatków nie płaci 10:27, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marlommarlom

2 2

500 osób dziennie umiera, a v-ce minister Zdrowia ogłasza z uśmiechem sukces położenia 7 km. asfaltu.
Polska PiS. 11:34, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarekDarek

0 1

ten klient w czapce ma fajowy pomponik, amen. 22:28, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xcvxcv

0 0

ile kosztuje mycka z bomblem 05:53, 03.12.2021


REKLAMA
0%