Zamknij
REKLAMA

Jest problem z remontem kamienic przy ul. Długiej

00:05, 02.01.2022 | BGG
Skomentuj
REKLAMA

We wrześniu miasto Sokołów Podlaski pozyskało pieniądze unijne na remont i termomodernizację 8 budynków na Starym Mieście. Kamienice mają prywatnych właścicieli i to oni mieli wyłożyć pieniądze na wkład własny przy inwestycjach, w założeniu 20 proc. kosztów całość. Sęk w tym, że inflacja i wzrost cen usług budowlanych sprawiły, że wyremontowany zostanie prawdopodobnie tylko jeden obiekt.

Przypomnijmy: we wrześniu władze miasta podpisały z Urzędem Marszałkowskim umowę na dofinansowanie unijne w ramach RPO Województwa Mazowieckiego, dotycząca remontu i termomodernizacji 8 budynków przy ul. Długiej w Sokołowie Podlaskim. Inwestycja obejmować miała m.in. wymianę okien w piwnicach, ocieplenie ścian zewnętrznych w pomieszczeniach ogrzewanych, ocieplenie ścian zewnętrznych w klatkach schodowych, wymianę drzwi zewnętrznych i okien, montaż kotłów gazowych, a także ocieplenie stropu pod poddaszem. Dodatkowo w budynkach wyremontowane miały zostać klatki schodowe, schody, balkony i piwnice, a instalacje elektryczne wymienione. Konstrukcje dachów miały być wzmocnione. W budynkach poprowadzone miały zostać przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe, przyłącza gazowe wraz z instalacją gazową zewnętrzną.
Dzięki przeprowadzonym pracom poprawić miał się nie tylko wygląd budynków, ale i obniżyć koszty ogrzewania i eksploatacji. Projekt „Odnowa tkanki mieszkaniowej przy ul. Długiej w Sokołowie Podlaskim” ma wartość 2,37 mln zł. Na jego realizację miasto dostało ponad 1,6 mln zł dotacji. w ramach działania: Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych. Miasto koordynuje projekt, złożyło wniosek, ale koszty wkładu własnego pokrywają właściciele kamienic.
Podobną – zakończoną sukcesem inwestycję – udało się wcześniej przeprowadzić w kamienicach przy Szewskim Rynku. Budynki zostały wyremontowane i dzięki temu bardzo poprawił się wygląd tego zakątka miasta. Dużym problemem przy obu projektach była duża liczba właścicieli i spadkobierców obiektów.

Na sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim w grudniu, gdy dyskutowano o miejskich zabytkach, radna Krystyna Matysiak zwróciła uwagę na problemy z rewitalizacją kamienic przy ulicy Długiej. - One chyba nie są zabytkowe, ale miasto wystąpiło o fundusze unijne na ich remont. Były przyznane, mieszkańcy mieli się dołożyć, ale w związku z inflacją i tymi wszystkimi podwyżkami drastycznie wzrósł udział mieszkańców w całym projekcie – mówiła radna.

- Procentowo nie – odparł burmistrz Bogusław Karakula.
- Ale fizycznie tak i to bardzo – dodała Krystyna Matysiak.

- Niestety, kwota jaką otrzymaliśmy nie wzrosła. Z tego, co się orientuję to remontowanych miało być 8 kamienic, a teraz projekt rewitalizacji chcą kontynuować właściciele tylko jednej. Chcieliśmy, żeby miasto wyglądało ładnie. Niestety, jest to własność prywatna. Zaangażowaliśmy się w przygotowanie wniosków i projektów, więcej zrobić nie możemy – wyjaśniał burmistrz. - Patrząc z pozycji właścicielskiej: co jeśli dostalibyście państwo ponad 50% pieniędzy na remont i rewitalizację swojej własności? Ja zrobił bym wszystko, nawet wziął kredyt i to wyremontował. W tej chwili te kamienice wyglądają strasznie. I nie chodzi tu o sam wygląd, ale też o bezpieczeństwo osób, które tam mieszkają i pieszych, którzy przechodzą tamtędy. Niebawem pewnie Inspektor Nadzoru Budowlanego część tych kamienic zamknie. A my jako miasto będziemy mieli obowiązek znaleźć mieszkania dla tych właścicieli kamienic. Do tego właścicielami kamienic są często osoby starsze, które nie mają zdolności kredytowej, albo nie są zainteresowane remontem. Ale ona mają spadkobierców, dziwię się im że nie interesują się sprawą, oni mogliby występować przy tych inwestycjach. Bo inaczej sprzedaje się czy wynajmuje kamienicę, która jest kompleksowo wyremontowana – podkreślił.

Burmistrz zaznaczył też, że wniosek o fundusze na rewitalizację miasto złożyło 6 lat temu, pieniądze dostało w tym roku. Inflacja i wzrost kosztów materiałów i prac budowlanych sprawiły, że wartość udziału mieszkańców w projekcie wzrosła z planowanych 20% do ok. 50%.
- Ale mając te 50% z zewnątrz, ja by ryzykował. Ale zaznaczam, że to jest moje prywatne zdanie – dodał Bogusław Karakula.

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Socjalizm w natarciuSocjalizm w natarciu

5 4

"Niestety jest to własność prywatna ... " 13:21, 02.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szarak SokołowiakSzarak Sokołowiak

7 1

Panie Karakula, takiemu i żadnemu innemu urzędnikowi państwowemu nie wypada dzielić się swoim zdaniem prywatnie. Nie świadomie, po tych słowach nachodzi chęć do porównania zamożności Pana do zwykłego "szaraka Sokołowiaka". 21:49, 02.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prosteproste

10 2

Miało być 20%, jest 50%. Było 8 kamienic chętnych, została 1. Kamienice zamieszkują osoby starsze. Burmistrz by wziął kredyt, gdyby mu dawano 50% na remont własności. Panie Burmistrzu, zarabia Pan pewnie ze 20 tys. zł lekko, plus premie, niezła kwota, ale cóż takie stanowisko. Śmie Pan dawać rady w postaci kredytu ludziom, którzy zarabiają 10 razy mniej, straszy nadzorem budowlanym i zamknięciem obiektów, przesiedleniem, sugeruje przerzucenie kosztów na spadkobierców. Większość tych ludzi była gotowa udźwignąć 20% wkładu, już wtedy gotowa wziąć kredyty. Sprawa ma się tak, że koszty i cena życia drastycznie wzrosła, ludzie muszą wybrać czy chcą mieć nowe drzwi w klatce, czy mieć na jedzenie, leki, rachunki, inne życiowe potrzeby. Prywatne opinie Burmistrza, który chyba jest nieco oderwany od rzeczywistości, można wsadzić w kieszeń. 22:59, 02.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Biedny mieszkaniecBiedny mieszkaniec

4 3

Przyszli spadkobiercy może dostaną spadek a może nie. Jak nie dostanę od rodziców mieszkania czy domu to też mam wyremontować bo burmistrzowi brzydko. Weż się za robotę bo brzydko wszędzie. Jakoś Ci to burmistrzu nie przeszkadza. Kto ma to wykonać i dlaczego nie firma właściciela zgodnie z projektem tylko firma zlecona przez miasto.Ma być ładnie czy ktoś ma zarobić bo nie rozumiem.
09:53, 03.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marlommarlom

3 0

nie wierzę co jak czytam. Burmistrz jest oderwany od rzeczywistości - masakra.
Dobrze, że mu pieniądze z UE nie śmierdzą. Właściciele są "be", bo w czasie inflacji nie chcą brać kredytów, mimo że zdaje sobie sprawę że to emeryci i ich nie stać.
Ale może ich przyszli spadkobiercy...
No co on gada??? Czas jak najszybciej odejść... 12:41, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DługołęckiDługołęcki

1 0

Zawsze na tym bazował, hura będziemy robili i póżniej powolne studzenie, to styl małych ludzi ,tych nie tylko wzrostem 17:56, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%