Zamknij
REKLAMA

Kosów Lacki czeka rok dużych inwestycji

09:17, 13.01.2022 | BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA/FOT. SCREEN Z YT
Skomentuj
REKLAMA

Kontynuacja budowy oczyszczalni ścieków, budowa ponad 18 kilometrów dróg i rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – to największe zadania zaplanowane przez kosowski samorząd na najbliższe miesiące.

Na sesji 21 grudnia Rada Miasta i Gminy Kosów Lacki uchwaliła budżet na 2022 r.

Dochody kosowskiego samorządu w 2022 r. mają wynieść 29,3 mln zł. Wydatki zaś zaplanowano na 41,2 mln zł. Projekt pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa i komisje stałe Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki. Na sesji radni przyjęli jeszcze przedstawioną przez skarbnik Annę Żołnicką autopoprawkę, zwiększającą przychody o 4,48 mln zł, a wydatki o 4,66 mln zł. Ostatecznie po stronie dochodów budżet ma zamknąć się kwotą 29,5 mln zł, a po stronie wydatków – 45,7 mln zł. Deficyt ma zostać pokryty z kredytu (6,25 mln zł), pożyczki (7,5 mln zł), nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych (652,6 tys. zł) oraz wolnych środków (1,1 mln zł), a także niewykorzystanych środków pieniężnych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu (695,36 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. zadłużenie samorządu ma wynieść 14,35 mln zł, co stanowi 47% dochodów.

Projektują i budują
Burmistrz Jan Słomiak na sesji omówił najważniejsze zadania, jakie zaplanowano do realizacji. Największy projekt inwestycyjny, który już się rozpoczął, to budowa oczyszczalni ścieków. Całkowita wartość zadania to 14,5 mln zł.
- Gdy zaczynaliśmy budowę, to mieliśmy 7,5 mln zł pożyczki z WFOŚiGW (z której w przyszłości może być umorzone 30%) i środki własne. Po odliczeniu 23% podatku pieniądze to pokryć miały ok. 53 proc. kosztów oczyszczalni. Na wiosnę urząd marszałkowski przekazał nam 4 mln zł na to zadanie. Ale pożyczkę przesunęliśmy, bo oczyszczalnię budujemy w systemie: zaprojektuj i wybuduj i projektowanie przesunęło się w czasie. Dokumentację mamy otrzymać w najbliższych dniach – wyjaśniał burmistrz. - Do końca roku będzie się czas z nią zapoznać i ją zatwierdzić, ale płatność nastąpi w 2022 r. Prace już trwają, wraz z radnymi mieliśmy okazję zapoznać się z ich postępami – akurat zalewana była płyta denna. Robi to firma Wikrusz, która sprawdza się w takich zadaniach. W tej chwili powstają ściany, zbrojenia zbiorników. Myślę, że wczesną wiosną wyjdziemy z budową na poziom gruntu – dodał.

Drogi z Polskiego Ładu
Drugi ważny temat inwestycyjny to drogi. Założenia są bardzo ambitne. - Nie było jeszcze tak dobrego roku dla naszej gminy jeśli chodzi o fundusze zewnętrzne. W powiecie poza starostwem dostaliśmy najwyższą dotację z Polskiego Ładu: 9,5 mln zł. Tutaj bardzo serdecznie dziękuję ministrowi Waldemarowi Krasce, bo to za jego sprawą te pieniądze do nas trafiły – mówił Jan Słomiak. - Za te pieniądze musimy wybudować 18 km dróg. To jest dużo i mało zarazem. Największy problem, jaki widzimy, to przetarg i wyłonienie wykonawcy. Na rynek zostało rzuconych dużo pieniędzy z Polskiego Ładu i może być za mało wykonawców, bo każdy samorząd będzie chciał budować i zmieścić się w tych 2 latach.

Remonty w Kosowie
Dużym zadaniem jest także adaptacja budynku po starym ośrodku zdrowia na potrzeby nowej siedziby Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki. Szacowany koszt prac to 2 mln zł. - Zawsze temat był odkładany, ale pandemia i obostrzenia z nią związane szczególnie pokazały, jak trudne warunki są w obecnym urzędzie. Właściwie, to teraz nie ma żadnych warunków – zaznaczył włodarz Kosowa Lackiego. - Petenci powinni mieć możliwość omówienia sprawy bez obecności innych osób, a teraz o to trudno. Są przyjmowani na korytarzu, bo nie mamy miejsca. A nie wiadomo, jak długo pandemia potrwa. Bardzo nam zależy, żeby ten budynek został jak najszybciej przystosowany na potrzeby urzędu i żeby w 2022 r. się do niego przenieść. Wystąpiliśmy do urzędu marszałkowskiego o wsparcie na ten cel.
Zaplanowana jest także termomodernizacja i przebudowa strażnicy OSP Kosów Lacki. - Tak się złożyło, że praktycznie wszystkie remizy na wsiach są odnowione, pobudowane nowe garaże, a tu na miejscu budynek nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli - wyjaśniał Jan Słomiak. - Zależy nam także na przeprowadzeniu termomodernizacji 100-letniego budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Polnej. Docelowo chcielibyśmy cały ten obiekt przeznaczyć dla najmłodszych dzieci – na Klub Dziecięcy i przedszkole. Założyliśmy bowiem, że chcemy rozszerzyć działalność Klubiku Dziecięcego – dodał.

Kanalizacja i wodociągi
Pod koniec 2021 roku kosowski samorząd otrzymał z rządowych funduszy 2,24 mln na kanalizację i 863 tys. zł na wodociągi.
- To bardzo potrzebne nam pieniądze. Mamy kolonijnych mieszkańców, którym jest potrzebna woda. W samym Kosowie powstają nowe ulice, tam trzeba doprowadzić wodę i kanalizację. Ostatnio zrobiona była Ogrodowa, czekają kolejne – mówił burmistrz Słomiak.

Będą LED-y
Kosów Lacki dostał też 690 tys. zł dotacji z funduszy „covidowych”. Dołożył swoje pieniądze i w sumie za milion złotych wymieni w całej gminie lampy oświetlenia ulicznego na LED-owe.
- Da to nam 30 proc. oszczędności na energii. Przy tysiącu lamp w naszej gminie te oszczędności będą naprawdę duże. Przy tych szalejących podwyżkach prądu, gazu i innych rzeczy – to naprawdę dobra decyzja, by oświetlenie wymienić. Bo jak tego nie zrobimy, możemy stanąć przed problemem, że będzie trzeba je wyłączać – wyliczał burmistrz. - Wymieniłem tylko te większe zadania, Nie zapominamy o chodnikach na ul. Leśnej i innych drobniejszych inwestycjach – dodał Jan Słomiak.
Radni pytań do projektu uchwały nie mieli. Jak wyjaśnił przewodniczący Wiesław Wiśniewski, budżet był bardzo dokładnie omawiany na komisjach. Zaznaczył, że deficyt to efekt przeniesienia części dużych inwestycji z 2021 na 2022 r.
Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2022 r. głosowało 14 radnych – wszyscy obecni na sesji.

(BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA/FOT. SCREEN Z YT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

xcvzxcvz

3 1

matko boska to się będzie działo jak tutaj będzie przejechać i żyć o chodzeniu to nie wspomnę O by kasy nie zabrakło 09:48, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łaj.Łaj.

3 4

Sam miód z cebulą. 15:57, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyxxyx

3 1

poprośmy wykonawcę (ledy) aby chodniki naprawił, po prostu wstyd ... 22:06, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

2 2

A Guty zapomniane przez Boga i Burmistrza. I tak od lat. 22:31, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GutyGuty

5 1

Jakie zapomniane? A gmina nie robiła niedawno nowej drogi od Wólki do Gut i nie dokładała do drogi powiatowej od Gut do Maliszewy? 22:59, 13.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Gość Gość

1 3

Nie gmina, a powiat. Gmina nie lubi Gut. 23:29, 14.01.2022


GutyGuty

2 1

Samorząd gminy robił drogę od Wólki (od nowej drogi wojewódzkiej) do Gut. Gmina dokładała powiatowi pieniądze do budowy drogi od Maliszewy do Gut. Nie widzę, żeby ktoś nie lubił Gut. Po co siać taką propagandę? 10:30, 15.01.2022


? ?

0 1

A gdzie to są takie słabe te chodniki? Ludzie przestańcie w końcu narzekać. Bo serio jest sporo zrobione. A niestety nie da się też zrobić wszystkiego naraz. Wszystkie inwestycje to bardzo duże pieniądze.
Co do dróg powiatowych jakby krzykacze obserwowali i czytali o inwestycjach to by wiedzieli, że do każdej remontowanej drogi powiatowej dokłada gmina. I tak jest w całym powiecie. Każda droga powiatowa która była zrobiona dokładały gminy. 19:03, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%