Zamknij
REKLAMA

Wścieklizna coraz bliżej powiatu sokołowskiego

20:17, 12.05.2022 | .
Skomentuj FOT. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
REKLAMA

Kolejny przypadek tej choroby został stwierdzony na Mazowszu, tym razem w powiecie węgrowskim. Cały teren sąsiedniego powiatu został przez wojewodę zaliczony do obszaru zagrożonego wścieklizną. To oznacza obostrzenia, m.in. obowiązkowe szczepienia dla kotów.

Pierwsze ogniska wścieklizny wykryto w ubiegłym roku w Warszawie i powiatach okołowarszawskich, stopniowo choroba ta zaczęła się rozprzestrzeniać na coraz większym terenie.

Kilka dni temu Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 24 przypadku wścieklizny w 2022 r. na terenie województwa mazowieckiego. Tym razem choroba została stwierdzona u borsuka padłego w miejscowości Maskymilianów, w gminie Korytnica w powiecie węgrowskim.

W związku z tym wojewoda mazowiecki rozporządzeniem z 6 maja zaliczył teren całego powiatu węgrowskiego do obszarów zagrożonych wścieklizną. W związku z tym właściciele psów mają obowiązek trzymać je na uwięzi lub na ogrodzonym, zamkniętym terenie, a właściciele kotów trzymać je w zamknięciu. Także zwierzęta gospodarskie powinny pozostawać na zamkniętych wybiegach.
Właściciele psów, a dodatkowo także kotów – powinni pamiętać o obowiązkowym szczepieniu zwierzaków przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od ukończenia przez nie 3 miesięcy życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za lekceważenie tego obowiązku grozi kara do 500 zł.

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób. Nie ma na nią nadal skutecznego lekarstwa. Choroba ta ma drastyczny przebieg i w prawie 100 % przypadków kończy się śmiercią. Na zarażenie wirusem wścieklizny narażone są prawie wszystkie zwierzęta stałocieplne, z człowiekiem włącznie. W Europie najczęściej przenoszą ją: lis rudy, rzadziej jenot, łasica, kuna, borsuk, dzik oraz nietoperz.

Okres wylęgania się choroby u zwierząt trwa około 7-14 dni. Klinicznie rozróżnia się dwie postacie wścieklizny: postać szałową lub postać porażenną. W postaci szałowej u zwierząt dochodzić może do zmiany w zachowaniu, zwierzęta dotychczas płochliwe, zaczynają podchodzić do ludzi, a te dotychczas ufne lub agresywne stają się wycofane, lękliwe, chowają się w ciemne miejsca. Drugie stadium (szałowe) trwa około 1-7 dni. Chore zwierzęta mogą połykać niejadalne przedmioty (np. kamienie), stają się agresywne w stosunku do innych zwierząt i ludzi. U kotów częściej rozwija się postać szałowa wścieklizny. Ostatnie stadium choroby, to postać porażenna, gdzie pojawić się mogą drgawki, śpiączka, porażenie środka oddechowego, porażenie kończyn tylnych, opadnięcie żuchwy i wypadnięcie języka. W końcowej fazie dochodzi do całkowitego porażenia i śmierci.

Dla własnego bezpieczeństwa na terenach zagrożonych wścieklizną nie należy zbliżać się do dzikich zwierząt. W przypadku pokąsania przez zwierzę, ranę należy przemyć mydłem, zdezynfekować i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie wolno też dotykać padłych zwierząt a fakt ich znalezienia – zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Kota ..Kota ..

0 0

można wychować tak, że będzie w 100% domowy. Ale trzeba od małego. Mam 4 koty. 2 wzięte z natury, gdy były malutkie i 2 urodzone z nich, w domu. Wyprowadzenie na zewnątrz? Nie ma szans. Panika i przerażenie. = Trzeba się zdecydować: domowy (i szczepienia zbędne) albo półdziki. 22:07, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%