Zamknij
REKLAMA

Po tych zmianach kierowcy będą bez szans! "Płać i płacz"

17:24, 12.01.2021 | Źródło: Auto Świat
Skomentuj Kierowcy będą musieli udowadniać przed sądem, że nie są winni. Fot. Michał Osiecki
REKLAMA

Kierowca ukarany mandatem ma dwa wyjścia. Może zgodzić się z decyzją funkcjonariusza i przyjąć mandat lub odmówić, co wiąże się ze skierowaniem wniosku do sądu. W przypadku, kiedy wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, z automatu stanie się winnym, a szanse na odwołanie, w większości, będą skazane na niepowodzenie. 

Postępowanie mandatowe to uproszczona forma „rozliczenia” sprawcy wykroczenia. W myśl obecnych przepisów by kierowca mógł zostać ukarany musi wyrazić na to zgodę. 

Dotychczas w przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowany był wniosek do sądu i to tam zapadały ostateczne decyzje. Wtedy też to policja lub inny oskarżyciel mieli obwiązek udowodnienia winy. 

Teraz wiele się zmieni. Wszystko na niekorzyść kierujących. 

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w projekcie nie ma opcji uniemożliwienia policjantowi nałożenia mandatu przez odmowę odbioru lub podpisania go. Policjant, w myśli przepisów, robiąc odpowiednią adnotację może zrobić to za nas.

Zatem kierowca będzie jedynie mógł odwołać się od mandatu. To nie zmienia faktu, że mandat i tak trzeba będzie, w ustawowym terminie, zapłacić. Uprawomocni się on w ciągu 7 dni od nałożenia.

To jednak nie koniec. Przed sądem to kierujący będzie musiał udowodnić, że nie jest winny.  Obrona swoich racji może być niezwykle trudna. Pierwszym krokiem będzie wniesienie prawidłowego odwołanie, a to już dla wielu może stanowić problem.

Auto Świat jako przykład podaje pieszego, który został przez pomyłkę ukarany mandatem za przekroczenie prędkości. Pieszy ma prawo odwołać się od mandatu i udowodnić, że w danej chwili nie kierował samochodem. Specjaliści tłumaczą jednak, że "sąd może – na wniosek ukaranego – wstrzymać wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia postępowania, ale nie ma żadnej gwarancji, że zdąży. Po upływie 7 dni od wystawienia mandatu odwołanie się do sądu nie będzie już możliwe". 

- Teraz nie będzie nawet pola do dyskusji. To pozbawia szansy na obronę swoich praw. Jak udokumentować błąd w pomiarze rejestratora? Polaku płać i płacz - ocenia projekt ustawy jeden z zawodowych kierowców.  

Szanse na powodzenie tego projektu są jednak znikome, biorąc pod uwagę z jaką krytyką społeczną on się spotkał.

Od rządowego projektu odcięli się już posłowie Porozumienia, a także, co nie powinno dziwić, posłowie opozycji. 

(Źródło: Auto Świat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

JackJack

1 4

I bardzo dobrze, w innych cywilizowanych krajach już dawno tak jest 06:58, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do jackaDo jacka

3 1

Nigdzie na zachodzie tak nie ma. Wszędzie to najpierw prokurator, później sąd przedstawiają dowody winy. U nas trzeba będzie przedstawiać dowody niewinności. Jak udowodnisz, że nie przekląłeś przy funkcjonariuszu? Jak udowodnisz, że jechałeś 59 a nie 61? To jest dosłowny powrót do PRL 15:42, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do JackDo Jack

3 1

Domniemanie winy to odwrócenie cywilizowanego sposobu postępowania państwa względem obywatela. Domniemanie winy w cywilizowanym kraju? W państwie praworządnym prawo karne opiera się na domniemaniu niewinności, w dyktaturze – na domniemaniu winy.
17:10, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Do jack.do - Do jack.

1 0

O jakim zachodzie mówisz - o Niemcu - Tam Unia mówi , że u Nich jest ,, dojrzała ,, demokracja i IM można więcej. A ,, niewinność ,, to TY u Prokuratora , czy w Sądzie musisz ,, wykazać ,, i tak będzie z mandatem. Obecnie odmawiali przyjęcia mandatu CI co mieli plecy ,, zwłaszcza u KASTY ,, -- było ,, mała szkodliwość czynu ,, i Sąd odstąpił od ukarania -- no i punkciki się ,, upiekły ,, Kiedyś sporo jezdziłem i nie zdarzyło mi się zapłacić mandatu ,, o tak za fryko ,, - bo Pan Milicjant czy Policjant miał taki kaprys ,,... 09:05, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA